İncesaz: İkinci Bahar kaydından sonra Sezen Aksu’yla mini bir fasıl yaptık

İncesaz: İkinci Bahar kaydından sonra Sezen Aksu’yla mini bir fasıl yaptık
İkinci Bahar’ı notalara dökmede hangi unsurlar, anahtar kelimeler size yol gösterdi?
Öncelikle klişe olacak ama İkinci Bahar’ın Türk televizyon tarihinin efsane dizileri arasında yer aldığını söylemeliyim. Biz İncesaz olarak sonradan dâhil olduk işe. Tam hatırlamıyoruz ama birkaç bölüm yayınlandıktan sonra müzikleri bizim yapmamız istenince hem çok gurur duyduk hem de severek, zevk alarak izlediğimiz bir dizinin müziklerini yapma heyecanıyla işe koyulduk. Dizinin müziklerini bir albüme hazırlanır gibi hazırladık. Besteleri bir televizyon dizisi için değil, kendi albümlerimize yapıyormuşçasına titizlikle seçtik. Dizinin hikâyesi bir yana tabii ki ama Şener Şen ve Türkan Şoray’ın oyunculuğunun bize ilham verdiğini söyleyebiliriz.
 
O dönem hangi isimlerle çalıştınız? Nasıl bir süreçti sizin için?
Dizinin müzikleri için usta müzisyenlerin yanında çok değerli oyuncularla da stüdyomuzda çalışma şansı yakaladık. Türkan Şoray ile bu dönemde tanıştık ve onunla bir şarkı kaydettik. Sezen Aksu ile İkinci Bahar şarkısının kaydını aldık. Her aşaması çok güzeldi.
 
Sezen Aksu ile aynı stüdyoda İkinci Bahar’ı kaydetmek nasıl bir deneyimdi sizin için?
Unutulmaz hatıraların yaşandığı bir gündü. Biz şarkıyı gitar, kanun ve tanbur eşliğinde kaydetmek istedik. Büyük bir orkestrasyonun olmasını istemedik. Bu Sezen Hanım’ın da hoşuna gitti. Kaydı bitirdikten sonra kanun ve tanbur eşliğinde sevdiği Türk müziği şarkılarını söyledi. Mini bir fasıl yaptık aslında.
 
‘Adem ile Havva’ adlı şarkınızın hikâyesinden bahsedebilir misiniz? Ali Haydar ile Hanım ve Adem ile Havva arasında nasıl bir bağ yakaladınız?
Bu şarkı da bizim için en özellerden. ‘Adem ile Havva’, Ali Haydar ve Hanım’ın aşkını anlatmak için Cengiz Onural tarafından bestelendi. İkisinin saf aşkı başka nasıl anlatılabilirdi ki? Bir de Ali Haydar’ın kuşlarının adı Adem ile Havva’ydı biliyorsunuz. Ali Haydar o kuşlar üzerinden mecaz yapıyordu sürekli Hanım’a. Biz de şarkımıza bu ismi koyarak onların aşkına mecaz yaptık aslında.
 
Sizde en farklı yere sahip İkinci Bahar şarkısı hangisi?
Bizim için hepsinin yeri özel. Başta da dediğimiz gibi çok özendik bütün şarkılara. Murat Aydemir’in bestesi ‘Eylül’, Cengiz Onural imzalı ‘Adem ile Havva’ ve ‘Benimle evlenir misin?’, dizi bittikten sonra da konserlerde çalmaya devam ettiğimiz şarkılar olarak biraz daha özel bir yerde diyebiliriz.
 
Bestesini yaratırken en çok hangi sahnede zorlandınız?
Aslında böyle bir zorluk yaşamadık. Hatta yeni bir şarkı yapmak, dizi için yeni bir şey üretmek için adeta iştahla bekliyorduk desek mübalağa etmemiş oluruz.
 
Bugün bir bölümlüğüne İkinci Bahar yeniden ekranlara dönecek olsa nasıl bir şarkı bestelerdiniz? Hangi enstrümanlar ağırlıkta olurdu?
Dizide her an hissedilen naifliği anlatacak bir şarkı yazardık yine. İncesaz’ın solistleri tanbur ve kemençe yine başrolde olurdu. Türk televizyon tarihinde çok az diziye müzik yaptık. "İkinci Bahar’ın müziklerini İncesaz yapmıştı.” cümlesi hayatımızda hep var oldu. Ali Haydar ve Hanım için bıraktığımız yerden şarkı yapmaya devam ederiz vesselam. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER