Nurgül Yeşilçay: Uğur Yücel gergin olduğunda saçını parmağına dolar

Nurgül Yeşilçay: Uğur Yücel gergin olduğunda saçını parmağına dolar
İkinci Bahar sizin ilk oyunculuk denemeniz. Ekibe dahil olma süreciniz nasıl gerçekleşti?
O zamanlar Uğur Yücel'in barı olan Yeşil'de başka bir arkadaşım başka bir iş için seçmelere katılacaktı. Seçmeleri Uğur Yücel yapıyordu. Ben de yanında gitmiştim, o zaman tanıştık. İkinci Bahar projesinden haberimin olması bu vesileyle oldu. Seçmelere katıldım. Çok zor bir eleme sürecinden sonra İkinci Bahar'daydım artık.

10 Aralık 1998 Perşembe günü yedinci bölümün yayınlanacağı akşam bir son dakika kararıyla dizi yayından kaldırıldı. Bu bilgi size ulaşınca, neler hissettiniz?
Ben sevindim açıkcası bir taraftan.. Konservatuar üçüncü sınıftayım, dizi yüzünden derslerim aksıyordu. Okulda mesele haline gelmişti bir dizide oynamam. Burnumdan getiriyorlardı. Bir taraftan da ilk deneyimimde çok önemli oyuncularla oynadığım için ve rahat olamadığım için istediğim oyunu verememenin huzursuzluğu vardı. Bu karışık duygularla ara verdik sete. O ara verildiğinde, vaktim olduğunda, karmaşa bittiğinde anladım ki ben bu kamera oyunculuğunu çok sevdim. "Bu yolda ilerleyeceğim asla mesleğime ihanet edip şımarıklık yapmayacağım" dedim.

Gencecik bir oyuncuydunuz. Çok deneyimli oyuncularla, starlarla sahne oynadınız size nasıl katkıları oldu? Siz bugün genç oyunculara yaklaşırken o günlerden, İkinci Bahar deneyiminizden devşirdiklerinizi uyguluyor musunuz?
Evet, uyguluyorum tabii ki! Öncelikle o büyük starların çalışkanlığı, işe sahip çıkışı ve tevazusu her daim aklımdadır. Bize çok yardımcı oldular. Özel ve mesleki konularda her derdimizi dinleyip çözüm ürettiler. Bize kendimizi güvende hissettirdiler. Hepsinin yanaklarından öperim. Bize çok hakları geçti. Ben de onların yolunda ilerlemeye çalışıyorum.

●  İkinci Bahar setinden unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Trenle Eskişehir'e gidip gelirdim.. Uykusuz bir şekilde.. Samatya Kahvesi'nde poğaça yiyip set saatini beklediğim anları hiç aklımdan çıkarmam.

Setten hiç hatıra aldınız mı? Aldıysanız nedir? Almadıysanız ne almak isterdiniz?
Setten hatıra almadım zaten çok şaşkındım. Sudan çıkmış balık gibiydim. Aklıma gelmezdi. Ayrıca daha ne alıyım? Koca bir hayat aldım sayelerinde..

Uğur Yücel, Orhan Oğuz ve Türkan Derya.. Dizi süresince üç değişik reji ile çalıştınız. Her biri için neler söyleyebilirsiniz?
Uğur Ağbi gergin olduğunda saçını parmağına dolar..  Orhan Oğuz, hızlı çeker, babacandır.. Türkan Derya, akıllı, kadın gibi kadın.. Mesleki açıdan değerlendiremem hepsi birbirinden değerli benim için.. Haddim değil!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER