Ali Haydar Usta: Umarım İkinci Bahar ekibini bir gün burada ağırlayabilirim

Ali Haydar Usta: Umarım İkinci Bahar ekibini bir gün burada ağırlayabilirim
Fotoğraflar: Sinan Arslan
Öncelikle sizi tanıyalım.
Samatya’daki Ali Haydar İkinci Bahar lokantasının üç ortağından biriyim. 63 yaşındayım ve Gaziantepliyim. Çıraklık olarak iş hayatına başlayıp bir süre marangozluk, ardından da uzun süre fırıncılık yaptım. Bizim memlekette fırın, kasap ve bakkal yan yana olur; bu üçünden birinde de kısa süreliğine de olsa çalışırsınız. 1990’lı yıllarda İstanbul’a geldim. Kebaba olan ilgim çok büyüktü. Fırıncılıkta da başarılıydım ama bakıldığında çok ara bir meslek o. Bu nedenle bıraktım bir süre sonra. İstanbul’da ilk olarak Dolapdere’de kebapçılığa başladım profesyonel olarak. Tabii sadece kebapla da sınırlı değil; bir restoranda ne gerekiyorsa her şeyi öğrendim. Yaklaşık 10 yıldır da Samatya’dayım.
 
İkinci Bahar’dan sonra açtınız o zaman. Ondan önce bu mekân boş muydu?
Tabii 2006 yılında açıldı. Diziden önce burası restoran değildi. Spor loto bayii, ardından manav ve sonra da şaraphane vardı burada. Dizi gereği kebapçıya dönüştürülmüş. Benim normalde hiçbir alakam yok. İkinci Bahar zamanı biliyorsunuz burası yanmıştı. Üç yıl kadar kapalı kaldı, yaklaşık iki yıl da tadilat sürdü. Ve sonra da biz açtık.Dizinin adı ve oradaki ana karakterin adını kullanarak açtınız burayı. Herhangi bir sorunla karşılaşmadınız mı?
Bu konuya açıklık getireyim. Ali Haydar İkinci Bahar adının tescilini aldık. Dizide zaten lokantanın ismi Ali Haydar Usta Antep Sofrası’ydı. Bakıldığında orayla bir alakası yok aslında.
 
İkinci Bahar’ın anılarından izler var mı restoranınızda?
Türkan Şoray’ın, Şener Şen’in, Güven Hokna’nın, Özkan Uğur’un, Meral Okay’ın ve daha pek çok oyuncunun fotoğrafları vardır. Hatta benim kendi fotoğrafım bile çok azdır. Üst katta bir pano var; orada restoranımıza gelip benimle fotoğraf çektiren kişilerle olan karelerim ile gazete ve dergilerdeki röportajlarımın kupürlerini bulabilirsiniz. Ön plana çıkmak yerine dizinin dokusunu korumak istedik.
 
Diziyi reklam aracı olarak kullandığınızı düşünerek ekipten size biraz tepkili olan isimler var. Neler söylemek istersiniz bu durumla ilgili?
Bunu sorduğunuz için teşekkür ediyorum. Açıklık getireyim bu konuya da. Şener Abi’yle birbirimize benzeriz. Daha doğrusu onun yorumladığı Ali Haydar karakteriyle. Hatta buraya gelen misafirlerimizden bazıları hiç ayırt edemiyor. Şaşırıp kalıyorlar hatta. Bazıları da “Dizideki Ali Haydar Usta siz miydiniz? Sizden mi ilham aldılar?” diye soruyor. İkinci Bahar’dan önce burası restoran değildi; bu nedenle karşılıklı bir etkilenme söz konusu değil. Dizideki Ali Haydar tiplemesinin karakteri ile benim yapım birbirine uyuştuğu için bu kadar benziyoruz. Bir de ben her televizyon programına çıktığımda tüm İkinci Bahar ekibine teşekkür ederim. Hepsine saygım sonsuz. Hatta bir çağrı yaptım o dönem; “Mekân olarak size bir nostalji gecesi yaşatmak istiyoruz. Yerimiz sabit, sizler oyuncusunuz. Setleriniz oluyor. Bize ulaşabilirsiniz. Böyle bir gecede basını da çağırmayacağız” dedik. Fakat maalesef hiçbir geri dönüş olmadı. Keşke onları ağırlayabilseydik. Bir de başka bir konuya değinmek istiyorum. Dizilerde bildiğiniz üzere bir sahnenin 10-20 defa tekrarı alınır. Ben pek çok dizide hobi olarak oynadım da. Çetin Abi’yle (Tekindor) Bir Çocuk Sevdim’de çalıştım. Rahmetli Tuncel Kurtiz’le aynı işin içinde yer aldım. Benim mesleğimden çok daha zor oyunculuk, bir hayali gerçekleştiriyorsunuz orada. Bu yüzden de defalarca tekrarı alınıyor. Fakat şu an bizim yaptığımız işin tekrarı yok. Müşteriye “Pardon ben bir yeniden yapıp size getireyim” diyemezsiniz. Eğer onlar tepkiliyse ya da bizlere kırgınlarsa buraya gelmemişlerdir ve lezzetimizi, hizmetimizi bilmiyorlardır. Burayı ilk açtığımızda sıkıntılar yaşadık. Yaklaşık 3 ay bu dükkâna müşteri gelmedi. Zaten asıl zorluk Ali Haydar İkinci Bahar adını verdikten sonra başladı. O yükü kaldırmak, dizinin ismini doldurmak kolay değil. Fakat bir süre sonra başarılı olduk. Hep kaliteyi yükseltmeye odaklandık. Rezervasyonla çalışmaya başladık. Bizim şu an müşterilerimizin yüzde 90’ı ailedir. Burada alkol da servis ediyoruz ama fazla içeni mutlaka uyarırım. Kapanış saatimiz 12’dir ve 11 buçukta hesap mutlaka masaya gider. Böyle bir atmosfere sahibiz.
 
Oyuncuları davet ettiğinizden bahsettiniz. Bugün İkinci Bahar anılarını canlandıracak bir sofra hazırlayacak olsanız neler olurdu masada?
Köpoğlu, maş fasulyesi, ezme veya muhammara olurdu. Ardından çiğ köfte gelir. Yarım saat sonra ise içli köfte servis edilir. Sıcaklarda ise “üçü bir arada” dediğimiz özel bir tabağımız var; adana, fıstıklı kebap ve şiş kebap. Bunu getirirdik. Sonrasında da tatlı olarak künefe ve katmer ikram ederiz.
 
Son olarak İkinci Bahar’a dair neler eklemek istersiniz?
İkinci Bahar oyuncularına sonsuz saygı duyuyorum. Hepsini tek tek tebrik ederim. Emeklerine, gönüllerine sağlık ve umarım onları burada bir gün ağırlayabilirim. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER