Hüseyin Avni Danyal: Allah'ım ben nasıl bir işe girdim?!

Hüseyin Avni Danyal: Allah'ım ben nasıl bir işe girdim?!
Dizi & film tarihindeki ilk Adnan Menderes'imiz
Çocukluğuma etki eden, ortaokuldaki tarih öğretmenim aydınlatana kadar Adnan Menderes olduğunu düşündüğüm Hüseyin Avni Danyal ile Hatırla Sevgili'yi konuşma fırsatı buldum. Tamam, ben ülkemizin siyasetinden bi'haber bir çocukluk geçirmiş olabilirim ama Hüseyin Avni Danyal'ın da inandırıcı oyunculuğundan bahsetmemek olmaz canım! Bir yandan Zengin Kız Fakir Oğlan çekimleri, bir yandan kendi kurmuş olduğu Tiyatro Seyirlik'te yeni sezon hazırlıkları ile uğraşan Hüseyin Avni Danyal'a bu yoğunluğu arasında bize vakit ayırdığı için tekrar teşekkür ediyorum.

-Bu rolün size nasıl teklif edildiğini anlatır mısınız?
Sayın Tomris Giritlioğlu ile daha önce birkaç projede birlikte çalışmıştık. Bir gün bana "Siz Adnan Menderes'e benziyorsunuz, yeni projemde Menderes'i oynar mısınız?" dedi. İlk tepkim gülmek oldu. Açık söyleyeyim ben kendimi hiç yakıştıramadım görüntüye. Kendi yüzümle Menderes'in yüzünü hiç yan yana getiremedim. Çok sıcak gelmedi bu fikir bana. Tomris Hanım birkaç gün sonra ofisine kuaför ve makyöz çağırmış. Ben de gittim. Saçlarım boyandı, ön tarafları kazındı. Makyöz yüzümün sol yanı üzerine bir iki saat uğraştı. İş bittiğinde aynaya baktığımda açıkçası Tomris Hanım'ın sinemacı gözünü takdir etmekten başka yapacak bir şey kalmamıştı. Artık benim teklifi kabul etmeme şansım yoktu.

-Adnan Menderes'i canlandırmak için ne gibi hazırlıklar yaptınız?
Yakın tarihimizin en önemli taşlarından biri olan Menderes'i oynamak için, açıkçası dört aya yakın bir hazırlık dönemi yaşadım. Can Dündar'ın belgeseli başta olmak üzere; Nazlı Ilıcak ve daha pek çok gazeteci/yazarın belgelerini ve kitaplarını okuyup araştırdım. Davranış şekli, elini kolunu kullanması, yürüyüşü, mimik ve jestleri, sesini kullanması, hitap şekli uzun bir süre incelendi ve benim bedenime uyarlandı.

-Setteki ilk sahnenizi hatırlıyor musunuz, neler hissettiniz?
Galiba havaalanında Cansel Elçin ile bir sahneydi. Hayli zaman oldu, açıkçası çok emin değilim. İlk sahnemde kendimle savaş verdiğim için çok zor saatler geçirdiğimi hatırlıyorum. Ağzımın içinde yanakları şişkin göstermek için protezler vardı. Çok zor konuşabildiğimi fark ettim. Ağzımdan çıkan kelimeler çok komikti ve kendi kendime “Allah'ım ben nasıl bir işe girdim?” dediğimi hatırlıyorum.

-Diziye dahil olurken bu başarıyı bekliyor muydunuz?
Tomris Giritlioğlu dönem işlerinde başarılı projelere imza atmış bir yapımcıydı. Onunla çalışınca yapılan işin doğruluğuna inanmıştım. İyi bir reji ve iyi bir oyuncu kadrosuyla başarının geleceği belliydi.

-Hatırla Sevgili gibi siyasi konuları işleyen bir dizide rol almanın ileride size karşı önyargı oluşturabileceğini düşündünüz mü?
Hayır. Ben oyuncuyum ve canlandırdığım karakterlerle bağlantım sadece kamera önü ya da sahne üzeridir. Eğer oynadığım karakterlere göre dünya görüşüm değişseydi ortada Hüseyin Avni Danyal diye bir kişilik kalmazdı. Seyircinin de bu gözle baktığını umut ediyorum.

-Hatırla Sevgili'yi kariyerinizden çıkarsak mesela?
Çok fazla bir şey değişeceğini sanmıyorum. Daha sonra yapımcıların yeni roller teklif ederken Adnan Menderes'i oynayan oyuncu olarak rol teklif ettiklerini düşünmüyorum. Bu rolü oynamamın kariyerimdeki en önemli etkisi, televizyonlarda ilk kez Menderes'i oynayan oyuncu olmamdır. Ve bunun altından başarıyla kalkmamdır.

-Tarihimize etki etmiş önemli kişileri, yaşanmış olayları tekrar anlatmanın ne gibi bir zorluğu var?
Eğer yakın tarihte yaşamış olan önemli bir şahsiyeti canlandırıyorsanız bunun bazı sorumlulukları ve zorlukları var tabi ki... Öncelikle o kişinin aile fertleri ve akrabaları yaşıyorsa tedirginliğiniz artıyor. Çünkü oğlu kızı eşi torunu yeğeni vs. gibi akrabalar gözünü dikmiş sizin yapacağınız hataya bakıyorlar. Çünkü onların gözünde, o şahsiyeti siz oyuncu olarak ne yaparsanız yapın inandırıcı kılamazsınız. En az hata ile yürümelisiniz. Ateş üstündesiniz. Kanuni Sultan Süleyman'ı tanıyan ya da onunla bir şeyler paylaşan akrabaları yaşamadığı için oyuncu olarak daha şanslısınız.

-En etkilendiğiniz sahneyi sorsak..
Tabi ki idam sahnesi. Öncesi, hazırlığı ve çekim süreci beni oldukça etkiledi.

-Hatırla Sevgili şimdi yayın hayatına girse aynı başarıyı sağlar mı?
Eski ya da yakın tarihimizin iyi anlatıldığı projelerin her zaman seyirci bulacağını düşünüyorum.

-İhtilaller hakkında düşüncenizi alabilir miyiz?
Demokrasinin askeri ya da başka nedenlerle kesintiye uğraması tasvip edeceğim bir anlayış olamaz. Halkın özgür iradesi ile yaşatacağı demokrasi anlayışı, Cumhuriyetimizin vazgeçilmez temel taşlarından biri olmalı.

7 Kasım'daki Soytarılar oyununun prömiyer davetiyesinin de sözünü almadan bırakmıyorum Hüseyin Avni Danyal'ı. Unutmamak lazım; tiyatrodur, iyidir.  

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER