Tolga Güleç: Umarım rolün altından kalkabilirim diye az dua etmedim!

Tolga Güleç: Umarım rolün altından kalkabilirim diye az dua etmedim!

En son Erol Büfe'nin orada (İstanbul Üniversitesi öğrencileri bilir) üzerinde yağmurdan sırılsıklam olmuş yeşil parkası, elinde de setlerin vazgeçilmezi karton bardaktaki çayının sıcaklığıyla ısınmaya çalışırken bulmuştum Tolga Güleç'i. O zamandan bu zamana uzun uzun sohbet etme imkanımız olmamıştı. Öyle Bir Geçer Zaman Ki ile yıldızı parlasa da onun ilk işi, ilk göz ağrı Hatırla Sevgili. Yakalamışken birkaç soru sormadan olmaz.

Bu rol size nasıl teklif edildi?
Ben o zamanlar konservatuarda öğrenciydim. Necdet Adalı karakteri için aradılar, ben de kabul ettim. Kısa süreli de olsa ilk ciddi deneyimim ve ilk profesyonel işim olduğu için oynamaktan ve çalışmaktan keyif aldım.

Tarihsel bir karakteri canlandırmak için öncesinde yapmış olduğunuz hazırlıklar var mı?
Dediğim gibi kısa süreli yer aldım Hatırla Sevgili'de fakat Necdet Adalı hakkında her şeyi araştırdım; doğumundan, yaşam sürecine, idamına kadar her şeyi araştırdım.

Çekimler sırasında neler hissettiniz?
Ciddi anlamda ilk set deneyimimdi ve bu kadar profesyonel bir ekiple çalışma imkanı bulduğum için çok heyecanlanmıştım. 'Umarım rolün altından kalkabilirim' diye az dua etmedim.

Siyasal olayları anlatan bir dizide rol almanın ileride size karşı önyargı oluşturabileceğini düşündünüz mü?
Evet, bazen oynadığınız karakter üzerinize yapışır ve devamlı o tip roller oynarsınız. Hatırla Sevgili'den sonra Öyle Bir Geçer Zaman Ki'de de aynı ideolojide bir karakteri canlandırmıştım. Fakat üzerime yapışmasın diye bir sonraki projelerimde daha ince eleyip sık dokudum, farklı roller oynamak istedim. Bir nevi ters köşe yapmak istedim.

Tarihimize etki etmiş önemli kişileri, ekranda tekrar yaratmanın ne gibi zorlukları var?
'İnandırmak' gibi bir sorun yaşıyorsunuz. İyi bir sanat ekibi ve tabii inandırıcı oyunculuklar gerekli.

Dizi boyunca sizi en etkileyen sahne hangisiydi?
Sanırım Adnan Menderes'in idamı.

Üç kelimede Hatırla Sevgili'yi özetleyecek olursanız?
Kaliteli dönem işi.

Dizinin de anlattığı hem 60 hem de 80 İhtilali hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Siyasi konulara girmek istemiyorum, politika dışı sanat yapmakla ilgilendiğimden dolayı. Yaşım itibariyle ihtilaller hakkında bildiklerim; babamdan, amcamdan duyduklarım ve internette, kitaplarda yazılanlardan, okuduklarımdan ibaret. Yaşayanlardan dinlemek lazım.

Raninitv olarak vakit ayırdığı için tekrar teşekkür ederiz Tolga Güleç'e..  
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER