Refik Çakar: Bir proje sevgi ve inançla yapıldığında başarılı olur

Refik Çakar: Bir proje sevgi ve inançla yapıldığında başarılı olur
Bu dosya için çalışmaya başladığımızda röportaj yaptığımız hemen herkesin dilinden düşmeyen bazı isimler vardı. Görüntü Yönetmeni Refik Çakar gibi.. Ekibin içine dahil olmuş herkesin 'efsane' olarak bahsettiği Çakar'ı Karagül setinde bulduk. Röportajı da son dakika email ile yaparak yetiştirdik.


Projeye nasıl başladınız?
Sevgili Tomris Hanımın teklifiyle projeye dahil oldum.

Konuştuğumuz herkes sizden bahsediyor. Sizce nasıl oldu da herkesin kalbinde bu kadar yer ettiniz?
Bilemiyorum, sanırım samimiyet. Her kameranın başına geçtiğimde oyuncular ve teknik ekibin bana karşı güvenini hissediyordum bu da beni çok heyecanladırıyordu. Beni övgüyle anan, hatırlayan herkesi sevgiyle kucaklıyorum.

Unutamadığınız bir anınız var mı?
O kadar çok ve güzel anılarım oldu ki hangi birinden bahsetsem şimdi bilemiyorum. Her gün, her anı beni için ayrı değerdedir.

Bir görüntü yönetmeni olarak Hatırla Sevgili'de içinize sinmeyen bir an var mı? Keşke şöyle olsaydı dediğiniz bir sahne var mı?
Doğruyu söylemek gerekirse diyemem. Çünkü her sahne birbirinden güzel olup özenle çekilmiştir.

Bugünden geriye bakınca Hatırla Sevgili'nin kurduğu dünyayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hatırla Sevgili çok gerçekçi ve samimi bir dünyaydı. Bugün geriye dönüp bakınca bunu daha iyi fark ediyorum. Günümüz dizileri gittikçe samimiyetten ve inandırıcılıktan uzaklaşıyor. Bir proje sevgi ve inançla yapıldığı takdirde başarılı olunur.

Ekibi topluyoruz gel deseler, gider misiniz?
Uçarak giderim. Ama aynı kadro olursa tabii.

Hatırla Sevgili ve kurulan dünya özelinde bizim bilmediğimiz ama sizin kurguladığınız teknik detaylar var mı?
Refik Çakar olarak vizörden bakınca aradığım, sadece doğru acıyı ve kadrajı bulmak değildir. Bu genel geçer görüntü yönetmeni tavrı olsa da benim için asıl olan yönetmenin kurguladığı dünyayı en iyi nasıl yansıtabilirimdir. Bunu yaptığınız takdirde zaten en iyi resmi de bulursunuz ve sahnenin atmosferini de yakalamış olursunuz. Benim görüntü yönetmenlerine tavsiyem teknik detayların içinde boğulmak yerine yönetmenin kurmuş olduğu dünyanın içine dahil olmalarıdır. Senaryo resmedilirken aynı zamanda sahnenin duygusunu da yaşamak gerekir ancak bu takdirde başarılı ve kalıcı işlere imza atarsınız.

Hatırla Sevgili için ekibe ne söylemek istersiniz?
İlk ve en büyük teşekkürü sevgili Tomris Hanıma etmek istiyorum. Böyle güzel ve unutulmaz bir projeye beni dahil ettiği için. Ayrıca dizinin yapımında emeği geçen herkese gönülden teşekkür eder sevgiyle kucaklarım. Hatırla Sevgili hafızamda her zaman güzel bir proje olarak kalacaktır.

Röportajın yapımında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER