Belçim Bilgin: Hatırla Sevgili toplum için rehabilitasyon gibiydi..

Belçim Bilgin: Hatırla Sevgili toplum için rehabilitasyon gibiydi..
Sanırım iletişimin binbir çeşit yöntemini kullandık bu dosyanın röportajlarını yaparken.. Belçim Bilgin de yoğun iş programının arasında telefonla konuştuk. Vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Hatırla Sevgili'yi kariyerinizden çekip alsak bugün neler değişirdi?
Çok şey değişirdi. Hatırla Sevgili benim ilk ekran işim. İlk işimin bu olması yönümü ve bir projeyi değerlendirirkenki önceliklerimi belirledi. Üstelik ilk televizyon işime böyle bir ekiple başlamak büyük motivasyondu.

İlk çekim gününü hatırlıyor musunuz?
Hatırlamaz mıyım.. Işık Ev’deydik. Ben, Berk, Ayfer ve Kadir. Dördümüzün de ilk çekim günüydü. Artık zamanın ruhuna ayak uyduran, idealleri olan genç bir grup olmuşlardı. Büyümüşlerdi.

En unutamadığınız sahne?
Şanslıydım. Bir oyuncunun meslek hayatı boyunca başına gelebilecek ilginç sahneleri Defne ile çektim diyebilirim. Çok fazla unutulmazım var. Mesela Deniz’in bıçaklandığı sahne. İlk sezon final. İdealleri uğruna artık sokağa dökülüyorlar. Hatta Bang Bang şarkısının sözleri üzerimize dökülüyordu. İnanılmaz bir sahnedir. Sonra doğum sahnesi mesela.. O sahneyi tüm bir doğum süreci gibi başından sonuna kadar görmek istedi Ümmü, öyle çekti. Benim prolaktin hormonum yükseldi sahneden sonra.. Müthiş bir sahneydi. Sahneler çekilmeden önce aylarca üzerine konuşulurdu. Çalışırdık. Yönetmenimiz Ümmü, görüntü yönetmenimiz Refik ikisi de birer mucizeydi. Refik çok cömertti. Kamera oynardı, yönetmeni oynardı. Onlar da birer karakter gibiydiler bizimle birlikte..

Defne şu anda nerededir, neler yapıyordur?
Çok güzel soruymuş... O hikayenin içinde de Defne’nin devrimciliği zamanın ruhuna nazaran çok yeni şeyler söylüyordu. Şimdi de değişmemiştir. Muhalif bakışını yitirmeden ama kırmadan dökmeden hâlâ birleştirici olmaya çalışırdı diye düşünüyorum. Çok incindi, çok acı çekti.. Güçlüydü. Olanları unutmazdı ama bunu travmatik bir hale getirmez, hayat tutunmaya devam ederdi. Mesela şahane bir anne olur Defne ve çocuğuyla birlikte dünyayı takip ederdi. Yapıcı bir eleştirmen olurdu. 68'in naif romantik halini hiç kaybetmezdi ve mutlaka sevdikleriyle birlikte yaşardı.

Hatırla Sevgili bugün çekilebilir miydi?
Kesinlikle çekilebilir. Seyirci ilgilenir miydi? Bana hâlâ sokakta Hatırla Sevgili'yi soruyorlar. Üzerinden uzun yıllar geçti ama Hatırla Sevgili seyirci için de ilkti, sadece içinde olanlar için değil. Seyircinin bir kısmı bizzat yaşadığı yılları ekranda izlerken bir yandan da o dönemin genç seyircisi hiç bilmediği "an"ları, duyguları yaşadı diziyle birlikte.. Aynı samimiyet ve aynı 'birleştirici' olma duygusuyla yapılırsa izlenir diye düşünüyorum. Toplum için rehabilitasyon gibiydi. Korkulan şeyler Hatırla Sevgili sayesinde konuşulmaya başlandı. Çok özel bir iş, kariyerimde de yeri çok özel.

Son sahnenizi hatırlıyor musunuz?
Piknik çektik hep birlikte. Şu an sahne kare kare gözümün önüne geliyor. Sahne bittiğinde birbirimize sarıldık. Çok duygusal bir gündü. Ayrılmak hepimiz için zor oldu. İçimizden bir parça koptu sanki.

Setten hiç hatıra aldınız mı? Almadıysanız, şu gün bir şans verilse ne alırdınız?
Canım arkadaşlarımı aldım. Onlar, bugün hayatımda önemli yeri olan dostlarım haline geldiler. Hatırla Sevgili'nin bana en büyük hatırası bu. Ne alırdım? Defne’nin bir aile fotoğrafını alırdım. Hatta almalıydım.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER