MedCezir Metaforları: Bank değil o, fil!

MedCezir Metaforları: Bank değil o, fil!
MedCezir'i diğerlerinden ayıran birçok farklılığın arasında metaforları büyük yer kaplar. Peki nedir bu metafor denen meret? Sözlüklerde; bir kavramın, durumun ya da nesnenin doğrudan kendisiyle değil, bir başka kavram, durum ya da nesne kullanılarak, dolaylı yoldan anlatılması, bilinmeyenin bilinenle adreslenmesi gibi tanımlamalar yapılır. Kısaca simgeler kullanarak yapılan aktarım diyebiliriz. MedCezir'de de öyle simgeler var ki; bir olay onlar olmadan gerçekleşmez adeta. Buyrun MedCezir metaforlarına.

Metafor 1: Bank
 
Bank yoksa duygusal konuşmam!
 
İlk metaforumuz; bank. MedCezir'de bir bank gördüğünüzde bilin ki; çok kısa bir süre önce sağlam bir kriz yaşanmıştır. Az sonra da o krizden en çok etkilenen ve ona destek olmak için yanına gelen, duygusal bir konuşma yapacaklardır. Eğer duygusal konuşmalar ve hayat tecrübeleriyle verilen öğüt sahnelerinden hoşlanmıyorsunuz, bank gördüğünüz yerde kaçın! Ama iyi haber; bankta yapılan konuşmalar genelde olayların tatlıya bağlanmasıyla sonuçlanır. 
 
Bankın karşısındaki Altınkoy'un gel-gitli denizinin dalgalarının yanı sıra, ucuna ilişilen o cilalı tahtanın da psikolojiye, fizyolojiye, bilumum rahatsızlıklara iyi geldiği kesindir. Bir psikoloğun kanepesi nasılsa, Altınkoy'un bankları da öyledir.
 
Bankın gücü sadece iyiler için çalışır.
 
Mesela; Yaman ile Mira'nın kıskançlıklarını itiraf edip ilişkilerini sağlamlaştırmaları, Mert'in girdiği bunalımlardan çıkışı, Yaman'ın yaşadığı felaketler sonrası Selim Abi'si tarafından yeniden cesaretlendirilmesi ve diğer baba-evlat konuşmaları hep bankta gerçekleşir. Ancak banklardan kötüler yarar sağlayamaz. Mesela Orkun'un kötülüklerini hobi olsun diye yapmadığını, Mira'ya hala gözlerini dolu dolu edecek kadar aşık olduğunu izleyiciye ilan etmesi yine bankta gerçekleşmiş, ancak Orkun bankın iyileştirici gücünden faydalanamamıştır. Yine bir kriz anında Sude ve Bay Aşk da panik içinde bankta oturup hain planlar yapmışlar, ancak huzura erememişlerdir. 


Kısaca bank Altınkoy'da tedavi edici duygusal konuşmaları simgeleyen bir metafordur. Yalnız bank sadece Altınkoylular'a özeldir. Hani TozluDereli'yseniz duygusal konuşmalar için tren yoluna, NarlıÇeşmeli'yseniz E-5 gören gürültülü bir tepeye gidersiniz. 


Metafor 2: Serez'lerin Salonu 

Belirli günler ve haftalar için mekanımız Serezler'in salonu
 
MedCezir'in en önemli metaforlarından biri de Serezler'in salonudur. Krizlerde, felaketlerde, partilerde genellikle herkesin buluşma noktasıdır bu salon. Bir felaket mi oldu, kriz masası hemen Serez Malikanesi'nin salonuna kurulur. Birine bir şey mi oldu, toplu endişelenme seansı için doğruca Serezler'in salonuna. Yalnız kaos ortamlarında değil, bu kaoslar sonunda partilemek -ki bu da ayrı bir gelenektir- için de genellikle bu salon tercih edilir. 
 
Serezler'in salonunun merdivenlerinin ortasında bulunan adaletin terazisi heykeli ise aslında bu salonun neden bu denli önemli olduğunu açıklayan ayrı bir metafordur.  Selim Serez adaleti, bu heykel Selim Serez'i simgelemektedir. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER