Köprüden Önce Son Çıkış: The O.C. ve MedCezir Karşılaştırması

Köprüden Önce Son Çıkış: The O.C. ve MedCezir Karşılaştırması
Gün geçmiyor ki gönülden bağlı olduğumuz dizilerden biri daha sona ermesin. İki sezondur başarıyla yayın hayatına devam eden MedCezir’i bu akşam final bölümüyle aramızdan uğurluyoruz. Biz de gider ayak oturduk ve çalıştık; 2000’li yılların Amerikan efsanesi The O.C. ile 2010’lu yılların yerli fenomeni Medcezir’i 13 başlık altında detaylıca karşılaştırdık.

1.Teknolojik Gelişmeler: 10 Senenin Lafı Olur
Aralarında neredeyse 10 senelik bir zaman farkı olan bu iki diziyi karşılaştırdığımızda, MedCezir teknolojik anlamda daha avantajlı bir durumda yer alıyor. 2003-2007 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin FOX kanalında yayımlanan The O.C., teknoloji, kostümler ve mekanlar anlamında 10 yıl geriden geliyor. Bu devirde 10 yıllık zaman farkı moda konusunda büyük değişiklikler anlamına geldiğinden, MedCezir popüler mekanlar ve sokak modası bağlamında The O.C.’yi geride bırakıyor.

Bu gerçeği spesifik bir örnekle açıklayacak olursak, birinci bölümde Eylül ve diğer kızların sarhoş olan Mira’yı eve bıraktıkları sahneyi anımsayabiliriz. Tam Beylicelerin evinin önüne geldiklerinde Eylül’ün cep telefonu çaldı ve kızlar, Mira’yı kapının önünde bırakıp gittiler. The O.C.’de ise tam olarak aynı seyirde devam eden bu sahnede böyle bir cep telefonu detayı bulunmuyordu. 2003 yılının cep telefonu teknolojisi anlamında en büyük gelişmesi 200 milyonun üzerinde satan popüler tasarım Nokia 1100 olduğunu hatırlarsak, The O.C.’de bu tarz teknolojik cihazların nadir şekilde yer almasını anlayışla karşılıyoruz.

Elbette ki mevcut zamansal fark ülkemizde dizi sponsorluğu ve ürün yerleştirme olanaklarını da doğuruyor. Teknoloji devi Samsung’un MedCezir sponsorluğu, beraberinde izlenebilir teknolojiyi de getiriyor. Karakterlerin elinde uzun planlarda sık sık gördüğümüz Samsung akıllı telefon ve tabletler seyircide marka algısını da güçlendiriyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER