Muhteşem Yüzyıl Kösem : Yılanların Öcü
Sultan Ahmet’in zamansız ama son derece de zarif ölümünden sonra Muhteşem Yüzyıl Kösem bol tempolu, bol gerilimli bir bölümle ekrana döndü bu hafta. Kanuni Sultan Süleyman’ın o meşhur deyişindeki “Saltanat dedikleri ancak cihan kavgasıdır” sözlerini bir kere daha tüm gücüyle haklı çıkarırcasına, mevcut padişah vefat eder etmez anında aç kurtlar gibi tahtın başına üşüşmekten yaslarını bile tutmaya vakit bulamayan Topkapı Sarayı sakinlerinin tepişmelerine tanıklık ederken ölenin arkasından üzülmeye biz de vakit bulamadık. Ve bir kere daha gördük ki, Şehzade – artık Sultan – Mustafa neredeyse, orijinallik de hemen orada.

24. bölüm yazımda bahsettiğim ve o bölümden sonra çoğu seyirci gibi benim de merakımı en çok cezbeden sorunun cevabını almamızla başladı bölüm : Osmanlı’da Sultan Ahmet’ten sonra tahta kimin ne şekilde çıkacağını belirleyecek olan yeni kanun Ekber ve Erşed’in nasıl çıkartılıp yürürlüğe gireceğiyle. O kadar ki söz konusu kanun bölüme adını bile verdi. Tam tahmin ettiğim gibi Ahmet’in ölmeden önce yarım kalan işlerini Kösem’e devretmesiyle birlikte dizi gereği bu kanunu çıkartıp ilk uygulamasını yapmak da Kösem Sultan’a düştü. Böylece tarihi bir kişilik olarak Sultan Ahmet’in hükümdarlığı süresince altına imza attığı ve kendisini diğer Osmanlı padişahlarından ayıran belki de en önemli kanun olan bu icraat da onun ellerinden çekilip alınmış oldu.

Bölüm boyunca izlediğimiz gerilimlere, konuyla ilgili devlet erkanı arasında baş gösteren kararsızlıklara ve uygulamaya çalıştığı bu yenilik yüzünden yaptığı strateji hatasıyla Kösem Sultan’ın Eski Saray’a sürülmesine daha somut bir zemin hazırlayabilmek adına belki böyle bir değişiklik yapıldı ama açıkçası ben bu kanunun Kösem Sultan’a çıkarttırılmasında çok da geçerli bir sebep göremedim kendi adıma. Tahta çıktı çıkalı kardeşi Mustafa’yı öldürmemek için bin takla atmasını ve acısını da bol bol yaşamasını izlettikten sonra bu kanunu ölmeden önce olması gerektiği gibi Sultan Ahmet’in çıkardığını göstermelerinin karakterin hikayesini anlamlı ve bütün kılmak adına çok daha uygun olurdu diye düşünüyorum.

Ahmet’in erken ölümü neticesinde onun çıkarttığı bu kanunu yine Kösem Sultan uygulamak durumunda kalacağı için bölüm boyunca izlediğimiz ve kendisi aleyhine işleyen bütün gelişmeler yine aynı şekilde yaşanırdı zaten. Kanunu Kösem Sultan’ın çıkartması neyi değiştirdi yani? Sultan Ahmet neden bu kadar etkisiz eleman konumuna getirildi bu dizide anlam veremedim. Dizi kazasız belasız finalini görebildiği zaman geri dönüp baktığımda en çok da tarihi gelişmeleri bu kadar deforme edilerek anlatılan Sultan Ahmet dönemi için hayıflanacağım sanırım. Hiç yoktan Kösem’in çıkarttığı kanunun altına kendisinin tuğrası basıldı da en azından dizideki karakterler için bu kanunu yine de Sultan Ahmet çıkartmış gibi oldu diyeyim de kendimi avutayım bari.

Tabii yüzlerce yıllık kardeş katli geleneğinin bir gecede değişmesi öyle çabuk kabul görebilecek bir gelişme değildi ve artçı sarsıntıları görüldü. Özellikle de eline böyle bir fırsat geçirince Halime Sultan’ın eski gelenekleri aynen kaldığı yerden devam ettirip kendisi ve şehzadeleri aleyhine sert tedbirler almayacağına güvenen Kösem açısından. Hiç hesapta yokken Eski Saray’a sepetlenmesi benim de aralarında bulunduğum “biraz burnu sürtülsün de keyfimiz yerine gelsin” şeklinde beklentileri olan seyirciler için beklenen bir gelişmeydi ancak yine de kendisinin halinden tavrından öyle anlaşılıyor ki pek de umduğumuz gibi bir “düşüş” ve “burnu sürtülme” yaşamayacak kendisi.

Belki bu kanunu uygulamaya çalışması neticesinde kendisine karşı dönen Şehzade Osman’ın saltanatı sırasında Topkapı’ya geri dönmeyi hesap ederken Osman’ın kininin geçmeyip kendisini Eski Saray’da tutmaya devam etmesi gibi bir durum olursa belki. Osman’ın gerçek annesi Mahfiruz Sultan hâlâ dizide olabilseydi zaten olması gereken de buydu. Safiye Sultan’ın ilk defa birinci çoğul şahıs kipiyle konuşmayı bırakıp kendisinden “ben” olarak bahsettiği Eski Saray’a hoş geldin konuşmasında Kösem’e söylediği gibi evine geri dönebilmek için umduğundan daha uzun bir süre beklemesi gerekebilir.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER