Muhteşem Yüzyıl tarihinin en özgün 11 karakteri

Muhteşem Yüzyıl tarihinin en özgün 11 karakteri
Muhteşem Yüzyıl Kösem'den sonra bir "Muhteşem Yüzyıl All Star" fikri hiç de fena değil sanki..
Muhteşem Yüzyıl, dört sezonluk dev bir maceranın ardından, veliahtı Muhteşem Yüzyıl Kösem ile aslını aratmayan gündemi ve seslenişiyle tam gaz devam ediyor. Hafızalarımızda yer edinmiş, önceden hayatımızın bir parçası haline gelmiş ve hala yer yer etkisini bırakan Muhteşem Yüzyıl’ın muhteşem karakterlerinin yanı sıra, henüz 15 bölüm yayınlanmasına rağmen en az halefleri kadar etki bırakmaya başlamış Kösem karakterinin de çarpıcı izlerini görüyoruz.

Belki de Türk dizi tarihinde, Muhteşem Yüzyıl kadar çok karakter barındıran başka bir dizi daha yoktur. Öyle ki bir “Muhteşem Yüzyıl” modası olan usta isimlerin sezonluk karakterleri bile (Deniz Çakır’ın eşsiz bir şekilde hayat verdiği Şah Sultan gibi) yer yer etkisini yitirmeden izleyicinin kalbine taht kurabilmiş, gelmiş geçmiş birçok nefes, izleyicinin gönlünde iyi ya da kötü duygular bırakabilmişti. 139 bölümlük macerasında, final bölümünde, ilk bölümden beri rol alan yalnızca dört karakterle (Süleyman, Gülfem, Mahidevran, Sümbül) devam etmesine rağmen etkisini yitirmeyen Muhteşem Yüzyıl, adeta oyuncuların ve tarihi karakterlerin sürekli geçip gittiği bir kervana dönüşmüştü. O kervan ki yol aldığı süre boyunca uğurladığı misafirleri izleyiciye bir güzel sunmuş, izleyici de birçoğunu seve seve kabul etmiş ve pekâlâ benimseyip hayatının bir parçası haline getirmişti.

Peki, Muhteşem Yüzyıl Kösem tarihinin en orijinal karakterleri kimler? Bir dönem dizisinde, günümüzde yaşayan insanları, benzer sorunlar ve ruh hallerine sahip lakin bir o kadar da farklı olarak döneme uyarlayabilmek çok zor olduğundan, bir “orijinallik” yaratmak da zor ve incelikli, temelinin sağlam olması gereken bir iştir. Haliyle bu sınırı aşıp izleyiciye hitap edenler, Muhteşem Yüzyıl tarihinin karakter denizinden sıyrılıp doruğa ulaşmış nadir karakterlerdir. İzleyici sevmeyebilir, nefret edebilir, itici bulabilir ama kurguda orijinal karakter oluşturulduğu sürece seyirci karakterden nefret etmeyi, onu sevmemeyi ve dahi haksız bulmayı da seveceğinden bu durum her daim izlenesi bir hava oluşturur.

Biz de, Muhteşem Yüzyıl ve Muhteşem Yüzyıl Kösem dizilerinden sıyrılıp kendilerini seyirciye benimseten, her Çarşamba ve Perşembe geceleri evlerine buyur ettikleri mevsuk karakterleri derleyip düzenledik. Malum, biri 139 bölüm, diğeri 15 bölüm yayınlandığından bu “en özgün 11 karakteri” oldukça adil bir şekilde dağıtmaya çalıştık.

Buyrunuz..


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER