The Sopranos: Kimler izlemeli, kimler izlememeli?

The Sopranos: Kimler izlemeli, kimler izlememeli?
Canım Tony Soprano <3 
The Sopranos, yayınlanmaya başladığında küçüktüm. Haliyle onunla tanışmam bir hayli zaman sonra oldu. Yayınlandığı günlerde izleyebilecek bir yaşta olmayı isterdim. Düşünsenize, heyecanla The Sopranos’un yeni sezonunu bekliyorsunuz. Neyse, geç oldu güç olmadı; nihayet benim de yolum The Sopranos’la kesişti bir gün. Soprano ailesinin geniş evinde bir köşeye kuruldum, geleni geçeni izlemeye başladım. Gördüm ki, The Sopranos beni kurduğu dünyaya cömertçe konuk etmiş, yoldan geçerken rast gelmiş gibi değil sanki eşyalar eve yerleştirilirken kapıdan girivermiş gibi hissetmişim.

Yabancı dizilere ilgi duyup da, The Sopranos’u duymayan yoktur. Bu giriş de izleyenlere nostaljik bir bakış, izlemeyenlere küçük bir hatırlatma olsun der; kısaca nedir, ne değildir bahsedeyim isterim. Bir Amerikan-İtalyan mafya ailesi patronu Tony Soprano’nun hayatına doğru yolculuğa çıktığımız The Sopranos, Tony kadar onun yakınındaki insanların hayatlarını da odağına alıyor. Tony Soprano’nun suça ve mafyaya bakışını adalet ve dostluk kavramlarının ışığında incelerken çekirdek ailesiyle, mafya arasındaki dengeyi nasıl kurmaya çalıştığını da gözlemliyoruz. Bir yandan da geçmişindeki travmalarla başa çıkmaya çalışan Tony Soprano’nun annesiyle arasındaki ilişkiye odaklanarak zaaflarıyla tanışıyoruz. Bu noktada psikiyatristi Dr. Jennifer Melfi’yle tanışarak Tony’nin hayatına farklı bir taraftan da bakmaya başlıyoruz.

Benim için Tony-Melfi sahneleri çok önemlidir çünkü ben zaafları olan karakterleri severim. Dramına, travmasına inanırsam eğer o karaktere inanmam daha kolay olur. Hele bir de güzel yazılmış bir karakter, muazzam bir oyunculukla taçlanırsa değmeyin keyfime! Bana ilk anda Tony ve The Sopranos’u sevdiren de budur.

İşte böyle büyüüükk bir keyifle izlediğim Tony Soprano ve beraberindekileri herkes izlesin isterim. Ama ya sevmeyen çıkarsa? O zaman gelsin mi bir “Kimler izlemeli, kimler izlememeli” yazısı. Haydi bakalım…

Kimler izlemeli?

• İtalyan kültürüne meraklıysan hazırlan. Sopranos ailesiyle İtalyan kültürünü tanıma ve anlama sertifika programına hoş geldin. Eğitim bittiğinde sertifikanı adresine postalayacağız.

• “Bir dizinin anlattığı hikaye kadar seçtiği müzikler de önemli.” diye düşünenlerden biriysen, seninle çok iyi anlaşacağız demektir.

• “Mafya dediğin nedir, işleyişi nasıldır?” diye soruyorsan gözlem yapmaya hazırlan.

• Aile hikayelerini seviyorsan çok şanslısın. İki “aile” birden The Sopranos’ta!

• “James Gandolfini’nin şahane Tony Soprano’su kaçmaz!” diye düşünüyorsan, koş gel yanımıza…

• Psikiyatrist olmak istiyorsan, uygulamalı bir hafta bulsam da deneme yapsam diyorsan, Tony ve Melfi sahneleri kaçmaz, benden söylemesi.

• Yemek masasında uzun sohbetleri sevenlerdensen, doğru yerdesin.

• Havuz başı partilerini kaçırmak istemezsin değil mi? Ben de öyle tahmin etmiştim.

• “Rüya sahnesi izlemeyi severim.” diyorsan, bol bol Tony’nin rüyalarına konuk olacağız. Hazırlan!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER