The Sopranos 18 yaşında!

The Sopranos 18 yaşında!
Televizyon tarihinin en başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilen "The Sopranos" bugün tam 18 yaşına girdi.

Yayın hayatına 10 Ocak 1999'da HBO kanalında başlayan suç/dram türündeki fenomen dizi, David Chase tarafından yaratıldı. New Jersey’deki hayali bir İtalyan asıllı Amerikalı mafya ailesinin patronu Tony Soprano’nun meslek, suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesini konu edinen dizi, aynı zamanda Soprano ailesinin ve Tony’nin etrafındaki diğer insanların hayatlarına da değinmekteydi. Her bireyin gelişim hikayesini kusursuz bir dille anlatan The Sopranos'ta özellikle altı sezon boyunca Tony ile psikiyatristi Dr. Melfi arasında geçen diyaloglar, dizinin en akılda kalıcı sahnelerini oluşturuyordu.

The Sopranos'un oyuncu kadrosunda James Gandolfini (Tony Soprano), Lorraine Bracco (Dr. Jennifer Melfi), Edie Falco (Carmela), Michael Imperioli (Christopher Moltisanti), Dominic Chianese (Corrado "Junior" Soprano), Steven Van Zandt (Silvio Dante), Tony Sirico (Paulie "Walnuts" Gualtieri), Robert Iler (Anthony, Jr.), Jamie-Lynn Sigler (Meadow) ve Nancy Marchand (Olivia "Livia" Soprano) gibi isimler yer alıyordu. Diziyi ilginç kılan nokta, oyuncuların neredeyse hepsinin İtalyan ya da İtalyan asıllı olmasıydı. Dizinin başrolünde yer alan James Gandolfini, 19 Haziran 2013'te İtalya'daki tatili sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu 51 yaşında hayata veda etti.

Tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olan The Sopranos, yayın hayatı boyunca 21 Emmy ve 5 Altın Küre'nin sahibi oldu. Toplamda altı sezon ve 86 bölümden oluşan dizi, 10 Haziran 2007'de David Chase'in yazıp yönettiği "Made in America" adlı bölümle ekranlara veda etti. Diziyi anımsamak için yazının devamında yer alan tanıtım videosuna ve artık bir efsane haline gelmiş jeneriğine göz atabilirsiniz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER