2016'nın gerçek hayattan uyarlama yabancı dizileri

7. Roots, 8. Tutankhamun
7. Roots

Alex Haley'in 1976'da yayınlanan Roots: The Saga of an American Family isimli kitabından dört bölümlük mini dizi olarak karşımıza geldi. Aslında 1977 yapımı yine aynı kitaptan uyarlama aynı isimli bir mini dizi de yayına girip 9 Emmy ödülü kazanmıştı. Dizinin kadrosunda Malachi Kirby, Forest Whitaker, Anna Paquin, Laurence Fishburne ve Jonathan Rhys Meyers gibi isimler var. Bölümler 1.5 saat civarında değişiyor, haberiniz olsun.

Dizinin hikayesi ise Kunta Kinte isminde bir siyahinin köle olarak satılıp Amerika'ya gelişini, sonrasında yaşadıklarını anlatıyor. Kinte'nin gerçek hayatta yaşadıklarını anlatan kitabın yazarı Haley, Kunta Kinte'nin yedinci jenerasyondan akrabası. Bana göre gayet güzel olan dizinin bölümler boyu bölümler boyu içinizi oymasına hazır olabilirsiniz.
8. Tutankhamun

Antik Mısır tarihinin ünlü firavunlarından Tutankhamun (Tutankamon), yaptıklarıyla iz bırakan firavunlarından birisi olmasa da lanetinin de katkısıyla da en tanınmış firavunlarından biri. Tutankhamun’un mezarı 1922 yılında Mısır’ın Krallar Vadisi bölgesinde keşfedildi. Hem de ölümünden 3245 yıl sonra... ITV de bu keşfin hikayesini mini dizi yaptı.

Dört bölümlük dizide mezarı keşfeden arkeolog Howard Carter, kazıyı finanse eden dönemin zengin isimlerinden Lord Carnarvon ve onun kızının ana karakter olduğu bir hikayeyle mezarın keşfi anlatılıyor. 1905 yılından girip, 1923'ten çıkıyoruz; mezarın keşfinin sonrası da anlatılıyor. Bu tarzda bir şeyler ilginizi çekiyorsa memnun kalabileceğiniz dizilerden birisi olabilir. Max Irons'a sevgiler.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER