Gel gidelim güneylere
Süper kahramanlar da yorulur
Poyraz Karayel camiası olarak 61.bölümü geride bırakırken, diziyle ilgili dileğim kendisinin bir an önce tatile girmesi (üçüncü sezon olacağını düşünerek) , güneylere inmesi yenilenip dinlenmesidir (bu satırların yazarı aynı dileği kendisi için de içinden geçirirken eş zamanlı olarak elbette Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim dinlemektedir).
Bu vesileyle bölümde sadece çok hoşuma giden üç anı yazıp, içimden geçen ve 'çok güzel'in altında anlam içeren tek satırı Poyraz Karayel için kurmak istemem.

1)      Çocukların ayrı masada yemesi
Meltem’in evinde cümbür cemaat yemek yenirken, büyüklerin olduğu masanın az ötesinde bu kalabalıktan uzak İsa ve Sinan’ın ayrı küçük bir masada yemek yediği sahneye bayıldım. Dünyanın en güzel ikinci şeyi etrafında toplanılmış kocaman bir masa ve oradan yükselen kalabalık seslerse, birincisi de yan tarafta yapılan çocuk masasıdır. Çocuklar için ‘büyük masasına geçmek’ bir büyüme işaretiyken, büyükler için o çocukları orada görmek aile olmanın bir işaretidir ve Poyraz Karayel’de her zaman anlatıldığı gibi, kan bağıyla alakası yoktur.2)      Ayşegül-Neşet diyaloğu
Neşet: Sana onu unutturacağım.
Ayşegül: Onu unutmak istemiyorum, anlasana.
Neşet: O zaman onu öldürmemiz gerekecek.
Normal şartlara sahip bir coğrafya olsaydık bu diyaloğun aşkın gerçek tarifi olması ile ilgili sayfalarca yazabilirdim, o kadar sevdim. Ama şiddet, hele de kadına şiddet, ‘Ya benimsin ya toprağın’ hikayeleri o kadar hepimizin sürekli utanması ve aklından hiç çıkarmaması gereken bir konu ki bunu yapamıyorum. Yaşadığımız yer şanslı olanlarımızı eksiltiyor, olmayanlarımızı bizzat öldürüyor çünkü.

3)      Begüm’ün Songül’ü bıçakladığını duyan Zülfikar
Sadrettin’in ‘Ben size telaştan söylemeyi unuttum, Begüm Songül’ü bıçakladı’ cümlesine Zülfikar’ın verdiği ‘Oha’ tepkisi, son bölümlerde Poyraz Karayelci’nin bölümün yarısında verdiği tepkinin ta kendisidir aslında. Zaten o yüzden her zamanki gibi Zülfikar candır, canandır.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER