Karadayı'dan televizyon tarihine miras kalacak olan detaylar

Karadayı'dan televizyon tarihine miras kalacak olan detaylar
1970'lerin İstanbulu, bir kunduracı ailesi. İşlemediği cinayetten yargılanıp idam cezasıyla cezalandırılıyor. O dönemler idam cezası uygulanıyor. Kurtaramazlarsa asacaklar Nazif Kara'yı.

Kunduracılık yapan oğlu, adliyeye sızıyor. Stajyer avukat olarak tanıtıp kendisini, babasını yargılayan hakimeyle tanışıyor, yakınlaşıyor.

Olaylar olaylar...
 
1970'lerin bir kesiti olup çıkıyor dizi. Fırından ekmek alınan mahallesi, kahvesi, gecekondu imar sorunu, kabadayılar, sokakta gazete satan çocuklar, iki katlı ahşap evler, dönemin mimarisi, ev eşyaları, dekorasyonları...
 
Bir kapının açılmasıyla başlayan bir Karadayı dizisi izledik, kapının kapatılmasıyla noktalı virgülün konduğu, mutluluğun yukarıdan görüldüğü bir tabloyla da final yazısını okuduk. Kapı önemli bir semboldü dizide. Dikkatli gözler Karadayı yazısındaki bir harfinin de cezaevi kapısı olduğunu anlamıştır.
 
Karadayı, son yılların başarılı dizilerine imza atan Ay Yapım'ın 3 sezon sürdürdüğü önemli bir dizisiydi.
40 yıl önce yani 1970'lerde geçmesi prodüksiyon olarak zor bir girişimdir.
 
Gece maçı gibi, Türk Kahvesi gibi, aynen gibi günümüze dair bazı dil "hatalar" gözden kaçmadı. Ama bu hatalar dizi için yapılan koca bir platoyu gölgede bırakmadı. Bir de İstanbul'da hâlâ bakir ormanların olabileceği ve bazı yerlerden denizin hâlâ güzel görünebileceğini gösterdi dizi.
 
RaniniTv, Karadayı'nın 100. bölümü şerefine çok güzel bir dosya hazırlamıştı. Diziye dair çok güzel ayrıntıların yer aldı bu dosyada.
 
Bütün anlatılanlara biraz ek olacak birazdan okuyacağınız detaylar da...

Buyrunuz..

BUNLARI DA SEVERSİN

DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 70
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 55
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 35
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 48
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 69
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 54
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 47
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 68
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER