After Life: İzlemeden geçmeyin

After Life: İzlemeden geçmeyin
İngiliz oyuncu, senarist ve komedyen Ricky Gervais’in Netflix’te 6 bölüm halinde yayınlanan dizisi After Life’ı izlediğim andan itibaren diziyle ilgili yazmak, tanıdığım kim varsa diziyi hepsine teker teker anlatmak istedim. Uzun zamandır bu kadar etkilendiğim bir şey olmamıştı ekranda.

Diziyle ilgili hayranlığımı ikiye bölmek isterim. Birincisi, dünyanın bir yerlerinde ürettikleri içeriklere, yazdıkları cümlelere, hazırladıkları sahnelere ve anlatmak istediklerine bu kadar özen gösteren ve çalışan insanların olduğunu bilmek beni tarifsiz mutlu ediyor. Bazen o kadar alışıyoruz ki berbat içerikleri normal saymaya, ‘Bu kadar kusur herkeste olur’ cümlesine, ‘İlk bölümün günahı olmaz’ uydurukçuluğuna, özensizliğe, eleştirileri hiçe saymaya, ‘Dizimizi kıskanıyorlar’ iddialarına; üstüne böyle bir dizi izleyince bildiğimizi sandığımız her şeyi gözden geçiresim geliyor. Zeka ve çalışkanlığın birleşimi kadar iyi gelen az şey var bünyeye.

Şimdi gelelim hayranlığımın ikinci kısmına ki o da dizinin anlattıkları ve bunu anlatma şekli. Çok sevdiği karısını kaybeden Tony’nin intihar planları yapmasında yeniden hayata tutunmaya başlaması arasındaki zamanı izliyoruz dizide. Dünyanın en aksi adamı gibi görünse de aslında Tony de etrafındaki insanların ve tabii dünyalar güzeli köpeğinin yardımı ile dönüyor hayata, en azından hayatın yaşamaya devam etmek için çaba harcamaya değer olduğuna ikna oluyor. Bunu yaparken de bizi bir yandan katıla katıla ağlatmayı, hemen arkasından üç saniye sonra düpedüz güldürmeyi, bu ikisini bir arada yaparken de klişelere düşmemeyi beceriyor. Hepsi nasıl bir arada bu kadar güzel olabilmiş ben de bilmiyorum ama izlenmeden geçilmemesi gereken bir dizi olduğunu biliyorum. Sadece mezarlıkta bir bankta geçen Anne ve Tony arasındaki diyaloglar bile beş başka dizi gücünde.

Dizi izlemeyerek, ekranın varlığını inkar ederek, ‘Ben zaten tiyatro yapmak için işte hep bu diziler filan’ diyerek entellektüellik saflarına katıldığına inananlardansa ekrana kaliteli içerik hazırlayarak çok geniş kitleler üstünde ne kadar olumlu etkiler yaratılabileceğini bilenlerin artmasını dilerim. Bir de sizin de bu diziyi izlemenizi. İyi seyirler. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER