Çarpışma: Başrol kimdir, kimin içindir?

Çarpışma: Başrol kimdir, kimin içindir?
Geçtiğimiz günlerde bu sitede okuduğum bir Çarpışma yazısında dizideki ana karakterleri yeteri kadar göremediğimizden bahsediliyordu. Aslında sadece bu yazıda değil, internetlerde ve sosyal medyadaki yorumların bir kısmında da esas çifte daha çok yer verilse dizinin reytinglerinin artabileceğine dair bir inanç  görüyorum bazen. Bu görüşteki izleyicilerin esas çiftten kastı da Kadir ve Zeynep, yani Kıvanç Tatlıtuğ ve Elçin Sangu.

Çarpışma dizisi bana biraz karışık geliyor ve arada ne olduğunu anlamakta zorlanıyorum ama hemen hemen emin olduğum tek bir şey var, o da hikayenin sadece bir esas çifti olmadığı. Farklı karakterlerin kesişmesi üzerinden ilerleyen bir akış var, bölümlerin hikayesine göre kimi ne kadar gördüğümüz değişiyor ve aslında bu da çok normal.

Mevzu Çarpışma dizisi vesilesi ile aklıma düştü ama yerli dizilerde ‘Başrol oyuncularını yeteri kadar göremiyoruz, bizim sevdiğimiz oyuncular daha çok görünse dizi daha iyi gider’ düşüncesine şahit olduğumuz birçok örnek oldu aslında. Ufak Tefek Cinayetler’de Merve’yi sevdiğimi yazdığım için ‘Oya’yı bilerek geri plana atıyorlar’ diye bana kızan olmuştu misal, halbuki hepsi aynı dizide karakterler işte, ne geri atılıyorlar ne ileri. Yabancı dizilerde ana karakteri bölümlerce görmediğimiz bile oluyor ve aklımıza hiç ‘Neden bizim sevdiğimiz oyuncuyu geri plana atıyorlar, hep onu izlesek ne güzel olmaz mı?’ diye bir soru gelmiyor. Grey’s Anatomy izleyip üç bölüm Grey’i görmeyebilirsiniz mesela ve bu da aşırı normal olur çünkü izlediğimiz şey aslında hikaye, Ellen Pompeo’nun şahsi Instagram sayfası değil.

Elçin Sangu beğendiğim ve ekrana yakıştırdığım bir oyuncu, Kıvanç Tatlıtuğ derseniz aşırılı sevdiğim ve 120 dakika boyunca sadece ona baksam sıkılmayacağım birisi (her gün beş dakika Aşk-ı Memnu izliyorum diyeyim size) ama bu demek değildir ki Çarpışma dizisi bana sadece onları göstermeyi vadediyor. Kaldı ki dizideki diğer oyuncular da alanlarında son derece ünlü ve her birinin gayet geniş hayran kitleleri var, o zaman böyle herkes sürekli sadece kendi sevdiği oyuncuyu görmek isterse izlemeye çalıştığımız şey dizi değil, tek kişilik dev kadro gösteriler olur.

Bir de şöyle düşünüyorum; bir dizinin yayında kalmasını, reytinleri uçurmasını en çok dizinin yapımcıları ister herhalde, bizim sevdiğimiz bir diziyi ekranda görmek istememizle bu işten tonla para kazanan insanların o işin sürekli olmasını istemesi arasında dağlar vardır. O zaman yapımcılar neden bir ya da birkaç karakteri bilerek geri plana atmak suretiyle kendi yaptıkları işi baltalamak istesin? Ya da bir senaristin, zaten hepsini kendi yarattığı karakterlere neden gıcığı olsun? Oyuncuyla ilgili bir problem yaşanınca onu diziden çıkartacak şekilde senaryo yazılıyor zaten onu biliyoruz ama onun dışında neden karakterlerinin birinden nefret etsin mesela? İçinde hiçbir kinaye olmadan, gerçekten merak ederek soruyorum, belki benim aklıma gelmeyen durumlar oluyordur, bilemiyorum.

Bu vesileyle Çarpışma dizisine bol reytingler ve uzun ömürler, izleyenlere iyi seyirler dilerim. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER