Haftanın kitap önerisi: Ormanın İçinden, Denizin Kıyısından

Haftanın kitap önerisi: Ormanın İçinden, Denizin Kıyısından
Yeni bir seneye girmemize sayılı günler kala, tam da yeni yılın umut veren ya da en azından umut vermesini umduğumuz ruhuna uyacak bir kitap önerim var size, en çok da kendinize baldan tatlı bir hediye almak istiyorsanız.

Gazeteci yazar Elif Türkölmez’in ikinci kitabı Ormanın İçinden Denizin Kıyısından Google Play’de okurlarla buluştu. Elif Türkölmez’i belki daha önce başka yerlerdeki yazılarından ya da ilk kitabı Anne Kız, Harikasın’dan tanıyor olabilirsiniz. Benim kendisiyle ilk tanışmam @sefertasımoda isimli Instagram hesabında yazdığı ve insanın yüzüne serin bir yağmur gibi iyi gelen ufak yazıları ve fotoğrafları sayesinde oldu. Günlük hayatın olanca sıradanlığı içinde fark etmeden geçtiğimiz şeylerin aslında bekleyip durduğumuz o büyük mucizelerden çok daha evla olduğunu, ‘iyi geçmiş bir günün’ aslında mutlu olmak için nasıl da yetip de arttığını parmak sallayarak ve son yılların moda kişisel gelişim kitapları gibi adeta okuru azarlayarak değil de, çaktırmadan ruhunuza sızarak anlatıyor. Mütemadiyen tüketirken, plastiklere eşyalara harcamalara doymazken, yemekler kadar birbirimizi de yemeye başlamışken bu küçük hikayeler insana ilaç gibi geliyor. Instagram hesabında biraz dolaşırsanız zaten yeni yazıların olduğu bu kitabı okumak için can atacak, bence bana teşekkür edeceksiniz.

Elif Türkölmez aynı zamanda bir vegan ve vegan yemek tarifleri de veriyor. Veganlığın da insanın içine gına getiren bir tüketim hızlandırma şekli olduğunu suratımıza vuran bir çok kişinin aksine onun rengarenk vegan tabakları öyle laf olsun diye değil, gerçekten de çok para harcamadan hem karnımızı hem ruhumuzu doyurabileceğimizi anlatıyor.

Yazıları öyle içi boş pembe bulutlar gibi değil Elif Türkölmez’in, yorgunluk da var parasızlık da, işsizlik de var kalp kırılması da. Ama işte bütün bunların arasında nasıl birbirimize sarılıp, kendi içimize dönüp, hayatta gerçekten nelerin kıymetli olduğunu unutmadan nasıl ayakta kalabileceğimizi, taş kesmeden de güçlenebileceğimizi, ufacık tefecik görünsek de kaya gibi sağlam durabileceğimizi anlatıyor, 'olan güzeldir'e ikna ediyor bizi, hem de hiç böyle bir çabası olmadan. Ne de iyi yapıyor. Okuru bol olsun dilerim. 

Not: Kapak fotoğrafı, kitabın kapak fotoğrafından alınmıştır.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER