Grey's Anatomy: Kadınların gücü adına

Grey's Anatomy: Kadınların gücü adına
Sezonlarca izlesem de doymadığım, aynı mevzunun benzeri bin defa olsa bin birincide hiç görmemişim gibi heyecanlandığım dizilerin başında Grey’s Anatomy gelir. Gönlümün efendisi Shonda Rhimes’ın dünyasına kendimi kaptırmadığım tek bölüm bile olmamıştır. En dramatik vakalardan en sıradan bölüme kadar aynı zevkle izlerim. Bütün bunlar göz önüne alınırsa, 14. sezonuna iki saatlik özel bir bölümle başlayan Grey’s Anatomy için yorumlarımın objektiflikten ziyade bolca hayranlıkla yazıldığı çok nettir sanırım.
 
Yeni sezon açılışının bende yarattığı en derin hisle başlamak isterim; Grey’s Anatomy’de sıkça gördüğümüz ve diziye hayran olmak için başlı başlına dev bir sebep olan kadın gücü. Bölümün her tarafında birbirine destek olan ve erkeklerin dünyasında tüm güçleriyle hayatta kalan kadınlarla doluydu. Bir kaçına göz atalım isterim.


Bakmayın öyle ağlak durduğuna 

Owen Hunt’ın yıllardır ölü olduğu sanılan kız kardeşi Megan’ın aslında hayatta olduğunu öğrenmiştik geçen sezon. Megan Grey-Sloan’a getirildi ve tedavisine başlandı. Savaşta, çok zor şartlarda hayatta kalmış bir kadın ailesine ve konfor içinde yaşayabileceği ülkesine kavuştuğunda hep orada kalmak ister sanabiliriz doğal olarak ama hayır, Megan’ın bir an önce tedavi olmak istemesinin sebebi hemen Irak’a dönecek olması. Bunun sebebi de savaş sırasında evlat edindiği Faruk’tan başkası değil. Göçmen yasaları sebebiyle Amerika’ya getiremediği oğlu Faruk’a kavuşmak için gün sayan Megan’ı çok sevmeyelim de ne yapalım? Kadınların hayat vermek için doğum yapmak zorunda olmadıklarını ne de güzel hatırladık.


Eli belinde arkadaşını savunan Teddy kalp ben

Megan’ın hayatını kurtaracak olan ve tarihte daha önce çok az yapılmış karın dokusu nakil ameliyatını kim yapacak peki dersiniz? Elbette Ellis Grey’in kızı Meredith Grey. Onun yetkinliğinde bir cerrah için bu çok da zor bir ameliyat olmayabilirdi ama söz konusu hasta, Nathan Riggs’in eski nişanlısı. Nathan Riggs ise Meredith’in Derek’in ölümünden sonra ilk defa bir şeyler hissettiği, çocuklarına tanıştıracak kadar bir ilişkiye hazır hissettiği adam. Bütün bunlar elbette Meredith için bir engel değil çünkü ameliyat masası kutsal onun gözünde, orada her şeyden ve herkesten soyutlanabiliyor. En iyi arkadaşının alnına silah dayayan bir katili de, karnına elini soktuğu bir bombacıyı da, onlarca insanı vuran bir saldırganı da ameliyat edebilir, duygularını neşterinin yanına bile yaklaştırmaz. Yine de bu çatışmaya razı olmayan ve arkadaşını korumak isteyen biri çıkabilir, bizim hikayemizde bu Teddy Altman’dan başkası değil. Owen’ın eski sevgilisi, en iyi arkadaşı, Grey’s Anatomy değişiyle onun ‘person’ı, Cristina Yang’in cerrahi hocası Teddy Altman bir süredir dizide yoktu, geri dönüşü çok sevindirdi.


Birbirini anlayan iki kadın dünyayı ele geçirebilir

Meredith’in Megan’ı ameliyat etmesinin uygun olmayacağını, en azından Megan’ın tüm hikayeyi bilerek buna onay vermesinin şart olduğunu söyleyen Teddy’den kaçarak uzaklaşan Owen ve Riggs’in aksine, Meredith gitti her şeyi anlattı Megan’a. İki kadının birbirlerini ne kadar iyi anladıklarını o kadar hissettik ki ekrandan doğru, bir damla yaş oturdu gözüme. Megan’ın Meredith’e ‘Ona aşık mısın?’ diye sorup da Meredith’in ‘Hayatta tek bir büyük aşkım oldu ve o da öldü’ dediği yerde oturduğu yerden biraz aşağı indi o yaş. Koca koca adamların yapamadığını iki kadın usulcacık halletti aralarında.
 

Araştırma gibi araştırma 

Dizinin bir diğer sürprizi ise asistan DeLuca’nın ablasıyla tanışmamız oldu. Sadece Arizona ile yakınlaşmaları ile tanımadık onu, bir kadının cerrahi şefi olduğu bir hastaneden ne kadar etkilendiğini söyleyerek tanıştığı Bailey’e anlattığı projesi de kafamızda deli sorular uçuşturdu adeta. Kadın beyninin orgazm anında nasıl olduğunu anlamak üstüne kurduğu projesi hastane genelinde yoğun ilgi gördü tabii.


Korkma, yalnız değilsin

Bölüm, Amelia Shepherd’ın beynindeki dev tümörü de aynı MR cihazında görmemizle bitti maalesef. Amelia’nın son zamanlarda artan tuhaf davranışlarına da bu şekilde cevap bulduk. Şimdi onu kız kardeşlerinin maharetli cerrah ellerine ve birbirlerine dayanma gücü veren, birbirlerini hayatta tutan dostluklarına emanet edeceğiz ve neler olacağını göreceğiz.


Miranda Bailey'nin terlikleriyiz 

Bonus track: ‘Webber şef olduğunda topuklu ayakkabı giymek zorunda kalmamıştı’ diyen ve rahat terliklerine geri dönen Şef Bailey, tüm kadınlar adına sarılıp öpmek istiyorum seni. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER