Kedi Filmi: İstanbul'un Süper Kahramanları

Kedi Filmi: İstanbul'un Süper Kahramanları
Kediler.. Her gün karşılaştığımız, sokakların vazgeçilmez müdavimleri. O ağaçtan bu ağaca, o arabanın altında bu arabanın altına geçer, sevgi ihtiyaçları gelirse başını bizlere sürterler. Kimisi, insanın kötü yüzünü görmüştür 50 metreden kaçar, kimi insanoğluna daha bir sıcak yaklaşır.

Hiç düşündünüz mü? O sokaklarda kediler mi misafir, yoksa bizler mi? Onlar mı bizim dünyamıza eklenti, biz mi onların? Ne zamandır bizden başka canlıların da yaşamasına saygı duymayı unuttuk? Tüm yaşan alanlarını betonla kapatırken, onları aç ve susuz bırakırken hangimiz düşünüyoruz ne yaşadıklarını?

Kendi yavrularını korumak için mücadele eden hayvanları, sadece biraz şefkat görmek istedikleri için sürekli horlanan bakışlarla ne zamandır yıpratıyoruz? Bu dünya sadece insanlara ait değil. Kedilerin, köpeklerin, kuşların, balinaların, ağaçların, çimlerin. Tüm canlıların.

Kedi Filmi, bizlere İstanbul ve kedilerin ayrılmaz bir bütün olduğunu, kedilerin ve 3.gözün üzerinden bizlere anlatıyor. İstanbul, kedisiz ne hale gelir? Tarihten bu yana, kedilerin en fazla uğrak olan yeri İstanbul, film için tüm coğrafyasını bizlere açıyor.

Film boyunca, bir çok kahraman kediyi İstanbul’un başka semtlerinde izliyoruz. Hepsinin bir hikayesi ve kişiliği, duruşu var tam da bizler gibi. Özellikle muhteşem İstanbul silüetini aktarırken, röportajlar ve kedilerin günlük yaşantılarıyla bizleri selamlayan Kedi Filmi, bence son yıllarda çıkmış en iyi belgesel olarak karşımıza geliyor. Bu güzide filmin yönetmenliğini ise Ceyda Torun üstleniyor.

Kedilerin günlük yaşantılarını izlerken, bizlerden bir farkları olmadıklarını görüyoruz. Bizler gibi endişeleniyor, mutlu oluyor ve en önemlisi hayatta kalmaya çalışıyorlar. İstanbul ve kedi ilişkisini, müthiş bir titizlikle nakış nakış işlenirken, İstanbul'un gittikçe betonlaştığını fark ederekte üzülüyoruz.

80 dakika boyunca bizlerin damağında müthiş bir tat bırakan film, her yaştan ve her kitleye hitap edebilecek naiflikte bir yapım.Yurt dışında Amerika’da, yaşadığı gişe başarısıyla ülkemize gelen ve ülkemiz seyircisinden de tam puan almayı başaran Kedi Filmi'ni, tüm kediseverlere, hayvanseverlere öneriyorum. İstanbul, bu ülke, bu dünya minik dostlarımız olmadan anlamsız ve bir o kadar boş. Onlar bizim süper kahramanlarımız, hemde en güzelinden!

Bu yazıdan sonra pencereden  dışarıya bakın, bir çift gözün size baktığını göreceksiniz.

Yazımı bitirirken hayatımda bulunan minik dostlarım Şero, Hera, Çakıl, Zeynep ve Herkül’üde selamlamadan, bırakamam. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER