Bir Defne Topal Savunması

Bir Defne Topal Savunması
Çok muhteşem ve yetenekli sinyor Ömer İplikçi,
 
Senin de bildiğin gibi “Hayat siz plan yaparken başınızdan geçenlerdir” derler. Biz her şeyi planladığımızı sanıyoruz ama kader oyununu istediği gibi oynuyor ve kendimizi hiç bilmediğimiz bir yerde buluyoruz. Mesela bazen hayat bizi en mutlu olduğumuz anda alıp bir kuyunun dibine atabiliyor ya da uçurumdan aşağı düşürebiliyor. İşte bizler de seni de seni 24 Haziran 2016 günü saat 23:45 sularında hayatının en önemli sözlerinden birini vermeden önce tam da böyle anlardan birini yaşarken bıraktık... Uzun bir süredir Defne’nin sırtlandığı bu yükle çıktığı yolda yarenlik yapsak da, o görkemli ortamda "Her şey bir oyunla başladı… Senin evlenmen gerekiyormuş… Neriman Hanım bunun için beni buldu… Bir teklifte bulundu, 200 bin liralık bir teklif… Abimin borcu vardı… Sinan Bey'den saklamasını istediler… Söyleyecek oldu… Sude öğrenince… Koray Bey de biliyordu… Necmi Bey oyun bitsin dedi… Ben sana âşık oldum… İşte bu yüzdendi kaçmalarım, çırpınmalarım, yalanlarım…" sözlerini duyduğumuz da kalbimiz küt küt atmaya başladı, nefesimiz daraldı, nutkumuz tutuldu. Ancak kendi adıma konuşayım siz Defne ile nikah masasına yaklaştıkça yaşadığım panik, hafif bir rahatlamaya dönüştü. Hiç fark etmemişim ama meğerse ben de Defne ile birlikte bu ağır küfeyi taşıyormuşum. Fil gibi ilişkinin ortasına düşen bu gerçeğin neden olacağı olayları düşünmek yerine bir anda kendimi tüy gibi hafif hissetmeye başlamıştım. Artık Defne serbestti!

Neriman İplikçi’nin kendisini 19 Haziran 2015 tarihinde soktuğu altın kaplama kafesten çıkmayı başarmıştı. Kanadı yaralanmıştı belki ama artık sendelese bile başka diyarlara uçma şansına sahipti. Ama işte o uçmak istemiyordu. Tek arzusu ömrünün sonuna kadar hiç uçmadan senin omzunda yaşamak. Bu nedenle onun özgürlüğüne mutlu olurken senin gözlerindeki şaşkın ifadeyle hatırlıyorum Defne’nin bir kafesten kurtulurken başka bir davanın suçlu koltuğuna oturduğunu... Tabii sen yargısız infaz yapmak yerine mahkeme salonunda onun da kendisini savunmasına izin verirsen. Bir yanım “Sen benim içimsin” dediğin bu kadına şans vereceğini düşünürken, diğer yanım ise köşeli yanların ve at gözlüğünle hiç düşünmeden yine ani kararlar vereceğini söylüyor. Üç aydır bir omzumda melek, bir omzumda ise şeytanla yaşıyor gibiyim. Ancak yine de Polyanna’lığımdan ödün vermeyerek kalbinle mantığın arasında gerçekleşecek bu davanın gerçekleşeceğine inanmayı tercih ediyorum. Hatta inanmayı bir kenara bırak, için sizinle ayrı kaldığımız bu süreç içerisinde suçlu makamında Defne Topal’ın avukatı olarak yanında yer almak için çeşitli hazırlıklar yaptığımı da itiraf etmeliyim. Defne ile yaşadığınız her anın film şeridi gibi gözlerinin önünden geçen o karar anında herhangi bir küçük ayrıntıyı kaçırmaman adına Defne’nin 52 bölümdür suçsuz olduğuna dair arkasından bıraktığı delilleri bir araya getiriyorum. Senin gibi zeka küpü bir prensin de bu delilleri bir araya getirerek en doğru kararı vereceğini düşünmek istiyorum. Şimdi derin bir nefes al, hatta dur sana bir kahve yapayım, ardından da kahveni yudumlayarak senin için hazırladığım Defne Topal savunmasını okumaya başla... Hiç şüphesiz okudukça bu kadının seni ne kadar çok sevdiğine ve bu aşk için nelerle savaştığına şaşıracak; senin üzülmemen için taşıdığı yükün ağırlığıyla üzülecek, bugüne kadar cevaplanamayan her sorunun cevabını bularak rahatlayacak; aşkınıza dair eksik kalan parçaları birleştirerek Defne Topal ile Ömer İplikçi’nin çoktan ‘bir’ olduğunu sen de fark edeceksin. Hazırsan, savunma makamı olarak davayı başlatmak istiyorum:Sevgili hakim, jüri üyeleri ve Defne ile Ömer aşkının tanıkları,
 
Savunma makamı olarak savunmama suçlu koltuğunda oturan müvekkilim Defne Topal’ın hiç istemediği ve karakterine uygun olmadığı halde girdiği bu Kiralık Aşk oyununa aslında Ömer İplikçi sayesinde dahil olduğunun altını çizerek başlamak istiyorum.
 
Nasıl mı? Ömer İplikçi, yengesi Neriman İplikçi’nin kendisi için ayarladığı bir öğlen yemeğinde birlikte olduğu kadından kurtulmak adına o mekanda garsonluk yapan Defne Topal’ı sevgilisi olarak tanıtmış, hatta kendisini dudaklarından öpmüştür. Ve bu öpücükle hiç bilmeden aileden kalan köşke sahip olmak için yeğenini evlendirmek zorunda olan yengesine kuracağı oyundaki partnerini işaret etmiştir. Onun yönlendirmesiyle Neriman, müvekkilimi bularak 400.000 TL karşılığında ismini vermediği bir erkeği kendisine aşık edip, düğün günü terk etmesine dair bir teklifte bulunmuştur. Hayatının en zor günlerinden birini yaşayan Defne Topal ise kendisine yapılan bu ahlaksız teklifi tefecilerin elinde olan kardeşini kurtarmak adına girmiştir. Ancak teklifi kabul ederken 400.000 TL yerine yarısını talep ederek aslında bu tip oyunların insanı olmadığını belli etmiştir. Hatta kendisi aşk meşk işlerinde yetenekli olmadığından hiç düşünmeden girdiği bu oyunda başarısız olacağını düşünmüştür. Ama işte hayat öpücüğüyle ayaklarını yerden kesen o adamı karşısına çıkararak oyunun tüm kurallarını bozmuştu.
 
Özetle hakim bey, müvekkilim bu oyuna girerken sadece kardeşini kurtarmak istemiş ve kandıracağı kişinin kim olduğunu işe başlayacağına güne kadar bilmiyordu. Tabii bu durumun masum olduğunun kanıtlaması için yeterli değil olmadığını ben de biliyorum. Ama emin olun ki; Defne Topal ilk iş gününde Ömer İplikçi ile rastlaşmasının ardından her zaman kendi gibi olmuş ve onu tanıdıkça Ömer’in bu oyunun bir parçası olmayı hakketmediğini düşünerek oyunun başarıyla sonuçlanan bir oyun olmaması adına her türlü fedakarlığı göstermiştir. Bana inanmıyorsanız, sizlere savunmamda bahsedeceğim her anı siz de aklınızdan geçirerek söylediklerimin doğru olduğunu fark edebilirsiniz. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER