Bir platonik aşık olarak; Necdet Aygün..

Bir platonik aşık olarak; Necdet Aygün..
20'li yaşların başındaki Necdet, Ada'da babasının pastanesinde çalışan sakin, duygusal, naif bir gençtir. Dominant bir babası ve sessiz, sakin bir annesi vardır. Kız kardeşi Lale'yi çok sever ve ona örnek bir ağabeydir. Küçüklüğünden beri hayatını geçirdiği Ada'da küçük ve sıradan bir hayatı vardır. Babasının sert karakterinden dolayı bastırılmış bir karaktere sahip olan Necdet, hayatıyla ilgili isteklerini babasına açsa da babası ona asla güvenmez ve destek olmaz. Bu sebeple babasıyla ara sıra büyük kavgaları olur. Sürekli kendini babasına ispat etme isteği içindedir. Öyle ki bir yerden sonra gözü kararır ve ailesini karşısına alma pahasına İstanbul'da pastane açmaya karar verir. Necdet iş hayatında hep ayakları yere basan kararlar alır ve en sonunda İstanbul'un en iyi pastanesinden birinin sahibi olur. Bu anlamda kararlı, çalışkan ve istediğini elde etmek için canını dişine takan bir insandır.

Çok sade ve sıradan biri olarak görünen Necdet aslında sanatsal ve entelektüel yönü kuvvetli bir insandır. Boş vaktinin çoğunu çalışma odasında kitap okuyarak, müzik dinleyerek ve gitar çalarak geçirir Necdet. Çocukluk arkadaşı Ahmet ve Teo en yakın arkadaşlarıdır. Aynı zamanda yine küçüklüğünden beri tanıdığı Yasemin'e karşı platonik bir aşk besler ve bunu herkesten saklar, kendi içinde yaşar. Ancak Necdet, en yakın arkadaşı Ahmet ve aşık olduğu kadın Yasemin'in birbirlerini sevdiğini öğrendiğinde, umutsuz bir şekilde sevenlerin aşklarını destekler. Ama hayat onu öyle bir noktaya getirir ki sevdiği kadını intihardan kurtardığı anda hamile olduğunu öğrenir ve ona göstermelik bir evlilik yapmayı teklif eder. İsteği Yasemin'i bu çaresizliğinden kurtarmak olan Necdet, Yasemin'in hala Ahmet'e aşık olduğunu bile bile onunla evlenir ve tüm hayatını ona adar. Çok iyi bir arkadaş, evlat, ağabey ve iyi kalpli bir insan olmasının yanı sıra Necdet de kendi bencil duygularına yenilen bir insandır. Yasemine nikahlandıkları sırada Ahmet'in geldiğini söylemez. Çünkü Yasemin'i kaybetmekten korkar, hem de her zaman.

Necdet aynı zamanda mükemmel bir babadır. Yasemin'in kızı Rüya'yı kendi öz kızı gibi sever. Onunla yakından ilgilenir; beraber şarkılar söylerler, oyun oynarlar. Hasta olduğunda sabaha kadar başında bekler. Rüya da Necdet’I çok sever. Baba-kız ilişkileri çok sıcak, derindir ve aslında baba-kızdan çok arkadaş gibidirler. Ancak Yasemin'i kaybetme korkusuna zamanla Rüya'yı kaybetme korkusu da eklenir, özellikle gözünün önünde Ahmet ve Yasemin tekrar yakınlaşırken.

Yıllar geçerken Necdet'in Yasemin'e olan tutkusu, takıntıya ve kıskançlığa dönüşür. Karşılıksız aşkını Yasemin'e belli ettiği anlarda aşkının karşılıksız olduğ sürekli yüzüne çarpılır ve hem utanır hem de pişman olur. Necdet hem kırılgan hem de naif bir insandır aslında. Ancak bu karşılıksız aşk en sonunda kendisine ilgisi olan Güzide ile bir ilişki yaşamasıyla sonlanır. Bu ilişkiyi fark eden ve onun karısını aldatan biri olduğunu düşünen Ahmet'le Necdet'in kavgaya tutuşmaları sonucu, Necdet tüm gerçeği Ahmet'e itiraf edecek kadar da cesur bir kişidir.

Necdet'in gizli ilişkisini öğrendiği zaman kardeşi Lale Necdet'e serzenişte bulunur; çünkü o Lale'nin idolüdür. Necdet'inse Lale'ye verdiği cevap aslında Necdet'in tüm iyi huy ve karakter özelliklerinin yanında, sıradan bir insan olduğunu gösterir: "Ben mükemmel biri değilim. Benim de zaaflarım var. Ben de hatalar yapıyorum."

Necdet karakteri Türk dizileri içinde, en iyi yazılmış ve en iyi işlenmiş karakterlerden birisidir. Karakterin kişilik özellikleri oldukça başarılı bir şekilde verilmiştir. Özellikle kendi içinde yaşadığı duygusal değişimler ve ikilemler açısından gayet detaylı işlenmiştir. İzleyicinin karakteri çok kolay içselleştirmesine sebep olur tüm bunlar. Bunun yanında Necdet yine Türk dizileri içinde yazılmış en iyi yürekli ve sağlam karakterlerden biridir. Necdet tüm özellikleriyle iyi bir insandır; iyi bir evlat, iyi bir ağabey, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir arkadaş, içinde yaşadığı toplumu önemseyen iyi bir vatandaş… Bu sebeple izleyicinin gönlünde taht kurmuştur. Ve Okan Yalabık'ın takdire şayan oyunculuğuyla Necdet, televizyon izleyicisinin belleklerinden silinmeyecek bir yere oturmuştur

Olcay Gürcan
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER