Hatırla Sevgili'den Karışık Kaset'e koymayan var mı?

Hatırla Sevgili'den Karışık Kaset'e koymayan var mı?

Hatırla Sevgili, bir dizi değil de, her hafta aynı saatte hevesle beklediğimiz bir misafir gibiydi. Bu yüzden hala; Yasemin, Ahmet, Necdet, Deniz, Işıl, Yaşar, izlediğimiz kim varsa, bir yerlerde yaşamına devam ediyor gibi hissediyoruz. Hatırla Sevgili’nin ailemizin bir ferdi olmasının sırrı; oyuncusuyla, rejisiyle, senaryosuyla, emeği geçen kim varsa, doğru bir bütün oluşturabilmesinde gizliydi. Bu sağlam bağ içinde pay sahibi olan önemli etkenlerden biri de şüphesiz müziklerdi.

Ömer Hayyam’ın dizilerini, Büyükada’da, Aşıklar Tepesi’nde, Yasemin ve Ahmet aşklarının doruğundayken duyduğumuzda, gözlerimizden dökülen heyecan yaşlarıyla birlikte “Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende...” ne demekmiş bir kez daha anladık. Sevdiğimizi aşıklar tepesine götüremesek de, aşkımızı “gül rengi” şaraplar eşliğinde itiraf ettik... Belki de daha önce pek çok kez dinlemiştik, belki o an ilk kez duyuyorduk. Bu, o anın büyüsünü değiştirmedi. Ömer Hayyam hep aşkların şahidi olarak kaldı...

Cumhuriyet’in ilk yıllarında film müziklerinden, operaya pek çok dalda eser veren değerli müzisyen Muhlis Sabahaddin Ezgi’nin unutulmaz eseri “Hatırla Sevgili”yi bir de “bizim çocuklar”ın hikayesinde izledik. Hiç yadırgamadık, tam tersi, daha çok bağrımıza bastık. Artık sadece bir klasik eser değil, hepimizin hikayesinin fon müziğiydi.

Eylem Aktaş’ın sesiyle ayrılanlara ağladık, vurulanlara, düşenlere, geri dönmeyeceklere ağıtlar yaktık. İçimize işleyen melodiler Eylem Aktaş’ın sesiyle birleşince yürelerdeki ince sızı gözlerden yol oldu aktı. “Kabuğun altında kanayanlar”, “Zor Yıllar”da geldi yine derinlerde bir yerleri acıttı.

27 Mayıs İhtilali’nden 12 Eylül 1980‘e, “Geçmişten Geleceğe”, heyecanlandık, tökezledik, düştük ve kulağımızda artık aşina olduğumuz melodilerle yol almaya devam ettik.

Bazen sol yumrukların göğsümüzden yükseldiğiniz hissettik bazen de Necip Fazıl Şiirleri’ne fon müziği oldu ekrandan yükselenler.

Kanlı Pazar’da da meydandaydık...Göğsümüzü delen nefes alışlar, heyecanlı bekleyiş ve kan donduran son...”Bang Bang”

Müzikler o kadar beğenildi o kadar sevildi ki, dönemin tüm “karşık kasetleri”nde mutlaka bir ya da iki Hatırla Sevgili şarkısı koyuldu. Dizi müzikleri olarak piyasaya çıktığında ise yok sattı.

Kemal Sahir Gürel, Hüseyin Yıldız  ve Mustafa Nuhut dizi için özel yazılan söz ve müziklere imza attı. Erdal Güney, Eylem Aktaş ve Atakan Akdaş da sesleriyle bizi bu dünyanın içine aldı.

Kavuşmalara, ayrılıklara, sürgünlere, ölümlere, kalımlara, ölmeyen fikirlere, bebek gülüşlerine ev sahipliği yapan tüm ezgilere selam olsun...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER