Gezici Festivalli günler...

Gezici Festivalli günler...
Ankara Sinema Derneği’nin 21’inci defa üstlendiği ve birçok yapımın sinemaseverlerle buluşmasını sağladığı Gezici Festival otobüsünün bu yılki durak noktaları; Ankara (26 Kasım – 2 Aralık), Bursa (4 – 7 Aralık) ve Kastamonu (9 -  10 Aralık)  şehirleri oldu. Festivalde “kısa iyidir”, “dünya sineması”, “Türkiye 2015”, “sinemada caz” ve Gezici Festival ekibinin bu yılın teması olarak belirlediği “güvencesiz hayatlar” film başlıkları altında sinemaseverlerin huzuruna sunuldu.
 
Biliyorum Gezici Festival yazısını yazmak için çok beklettim. Bu aralar bir yandan tez çalışmaları, deneyler, şehir dışı seyahatleri ve kültürel etkinlikler derken aşırı derecede yoğun olduğum bir dönemin içerisindeyim. Şimdi bile Gezici Festival yazısını daha fazla bekletmemek adına, giriş yazımı, kuaförde sıra beklerken yazıyorum. Hoş, yine şehir dışındayım. Evden çıkmadan önce kendime bin defa tembihledim. Gezici Festival’de not aldığın defteri unutma, diye. Ama nafile! Bir ânda birden fazla işi koordine etmeye çalışırken bazı detaylar atlanabiliyormuş. Hiç de sevmem.
 
Gezici Festival ile tanışma hikâyem, ne yazık ki, geçen seneye dayanıyor. Raninitv’nin açılmasından birkaç ay sonra ilk sponsorluk işimizdi. Tabii o zaman oturduğum şehre, yani Bursa’ya gelmediği için yazar arkadaşım Esra Gedik’in deneyimlerini okuyarak hevesimi gidermiştim. Kısmet bu senedeymiş. Raninitv birinci yılında da, medya sponsoru olarak, yine Gezici Festival’in yanındaydı. Bu defa sevgili Ranini, 21. Gezici Festival’in uğrak noktalarının Ankara, Bursa ve Kastamonu’da olacağını dile getirince yerimde duramadım. Bursa temsilcisi olarak konuya dâhil olmak istedim. Sonra festivalin yapılacağı mekânı duyunca, Sanat Mahal, heyecanım ve mutluluğun daha fazla perçinlendi. Şimdi bile bir önceki cümleyi yazarken heyecandan ellerim titriyor. Sahi, ne yapacağım bu el titreme işini? Nerede kalmıştım? Tamam, buldum. Sanat Mahal! Evime çok yakın, yani bu da 7/24 orada olacağımı gösteriyordu. Şimdi sıra programın açıklanması ve 4 – 7 Aralık tarihlerinin gelmesini beklemekteydi.


4 gün boyunca bize kapısını açan Sanat Mahal ve ekibe teşekkür ederim
  
Zaman geçti ve 4 Aralık günü kapımı çaldı. Yine aynı heyecan ve tüm gün film izleyecek olmamın mutluluğuyla yola koyuldum. Sanat Mahal’den içeri girdiğimde Gezici Festival ekibinin, mekânın soğukluğuna karşın, aşırı derecede sıcak karşılaması festivalin son gününe dek (üç gün boyunca) sürdü. İyi ki tanımışım dediğim, yüreği sanattan ve filmlerden geçen harika bir ekiptiler. İlk gün eve dönerken ağzım kulaklarımdaydı. Düşünsenize tüm gün film izliyorsunuz, harika yönetmen, senarist ve yapımcılarla tanışıyorsunuz, eve de mutlu, ruhunuzu doyuma ulaşmış bir şekilde dönüyorsunuz. Son zamanlarda hissedebileceğim en güzel duygulardan birisiydi. Şuraya da artı bir parantez açmak isterim ki; ilk gün mekânın (Sanat Mahal) klimalarındaki bozukluktan dolayı dondum. Kısa İyidir seansından sonra, Gezici Festival ekibi salonun tüm klimalarını açtırınca ve Mehmet Efendi’nin kahvelerinden içince içim de, ruhum da ısında.


ARO Gezici team! 

Gezici Festival’de geçirdiğim üç muhteşem günü sizlere aktarmadan önce izninizle ekibe teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Başta üç gün boyunca ekibin yanından bir ân olsun ayrılmayan festivalin genel sekreteri Dr. Ahmet Boyacıoğlu’na, festival yönetmeni Başak Emre’ye, koordinatör Pınar Evrenosoğlu’na, festival danışmanı Ahmet Gürata’ya ve ekibe, festivale ruhu değen her emekçiye teşekkür ederim. İnsana verilen değeri sanatsal olarak en iyi şekilde bizlere aktardılar. Seneye de buluşmak üzere sözünü alarak ekipten ayrılırken gönlüm onlarda kaldı. Sağ olsunlar.

Ekip bize harika tanıtım hazırlamış.^.^


21. Gezici Festival Tanıtım Filmi / 21st Festival on Wheels Promotion Film from Gezici Festival on Vimeo.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER