Game of Thrones 6.sezon 10.bölüm özel sahneleri ve sezon finali detayları! - Tıkla!

Game of Thrones 6.sezon 10.bölüm özel sahneleri ve sezon finali detayları! - Tıkla!
Game of Thrones 27 Haziran Pazar günü yayınlanan 6.sezona 10.bölümü ile sezona veda etti. 'Winds of Winter' ismi ile yayınlanan bölüm süresi ile serinin bu güne kadar yayınlanan en uzun bölümü oldu. Dünya çapında fenomen haline gelen Game of Thrones, sezon finali ile izleyenlere keyifli anlar yaşattı. “King of the North” ilan edilen Jon Snow’un annesi hakkındaki gerçek ortaya çıktığı bölümde yer yerinden oynar. Arya, Red Wedding’in intikamını alarak sahalara hızlı bir giriş yapar. Cersei’nin intikam için attığı cesur adımların bedeli ağır olur. Yedinci sezona geçen dizide Daenerys Targaryen için Ejderha Körfezi diye adını değiştirdiği Köle Körfezi’nden demir alma vakti gelmiştir... İşte Game of Thrones 6.sezon 10.bölümü hakkında merak edilen tüm detaylar ve dahası haberimizde… 

Cersei Lannister ve İnanç arasında devam eden savaş Cersei’nin galibiyeti ile sonlanır. Dava için septe gelmesi beklenen Cersie, Kızıl Kale’den dışarı çıkmaz. Oğlu Kral Tommen’ın da septe gitmesini engeller. Yüce Rahip ve İnanç Milianları Cersei’yi beklerken, Cersei planlarını uygulamaya koyar. Deli Kral’ın taktiğini kullanan Cersei, çılgın ateş ile King’s Landing’ın merkezinde ki septi havaya uçurur ve Yüce Rahip başta olmak üzere bütün düşmanlarından canlı bir şekilde ölüme terk eder. Böylece bir süredir intikam duyguları ile yanıp tutuşan Cersei, amacına ulaşmış olur. Kral Tommen tüm bu olan biteni odasından izler. Kral olmasına rağmen elinden bir şey gelmez. Kraliçe Margaery de septekilerle birlikte ölür. Tüm bu olanlara daha fazla dayanamayan Kral Tommen, Kızıl Kale’den atlayarak intihar eder. Üç evladını da kaybeden Cersei, Tommen’ın intiharından sonra Yedi Krallık’ın yeni kraliçesi olur. Tacını giyer ve Demir Tahta oturur. Artık hüküm Cersei’nin hükmüdür… “No One” olma arayışından sonra kimliğine, Winterfell’e geri dönmeye kara veren Arya, sahaya fırtınalar estirerek giriş yapar. Arya verdiği tüm mücadeleye rağmen Stark kimliğini unutamaz. Ailesinin başına gelenlerin intikamını almaya yemin eder. Bunun için Winterfell yolunda ilk adımını Freylerden yana atar. Walder Frey’den Kanlı Düğün’de annesini ve ağabeyini haince öldürülmesinin intikamını almak isteyen Arya, bunun için Braavos'da edindiği yeteneklerinden birini kullanır. Yüz değiştirerek Walder Frey’in Jaime Lannister için verdiği yemekte gece boyunca hizmet eder. Ziyafet sonrası Wolder Frey’in iki oğlunu öldüren Arya, ikisinin de gözlerini oyar ve Walder Frey için yaptığı kekin içine koyar. Sabah keki servis eden Arya, oğullarını soran Walder Frey’e keki ve içindeki gözleri gösterir. Walder Frey ne olduğunu anlamaya çalışırken Arya, gerçek yüzünü gösterir ve “Benim adım Arya Stark. Bunu bilmeni istiyorum. Göreceğin son şey bir Stark’ın sen ölürkenki gülüşü olacak. “ sözleri ile Walder Frey’in boğazını keserek canını alır. Arya Stark, Kızıl Düğün’ün intikamını alır ve listedeki bir ismi daha elemiş olur. 

Jon Snow ve Ramsey Bolton arasında yapılan The Battle of Bastards’dan sonra Kuzey’de tekrardan Stark bayrağını dalgalanır. Little Finger’e yolladığı kuzgun sonrasında Arryn Şövalyelerinin yardımını alan Sansa, Jon Snow’dan bu haberleşmeyi sakladığı için özür diler. Sansa’nın güvensizliğini fark eden Jon, Sansa’ya “Birbirimize güvenmemiz gerekiyor. Kendi aramızda savaşamayız. Artık o kadar çok düşmanımız var ki…” diye bir konuşma yapar. 

"Promise me Ned..."

 

Davos, Jon Snow’un önünde Melisandre'a Prenses Shireen’a ne yaptığını sorar. Melisandre, Prenses Shireen’ı yaktığını söyler. Duydukları karşısında çıldıran Davos, Jon Snow’dan Melisandre'yı itirafından dolayı bizzat öldürmek için izin ister. Jon Snow, Melisandre'dan son isteğini sorar. Melisandre'a ölülerin geldiğini kendisine ihtiyaçları olduğunu söyler. Jon Snow öncesinde yaptığı hizmetlerine karşın canını bağışlar. Fakat Melisandre'ya Güney’e gitmesini, asla Kuzey’e dönmemesi gerektiğini söyler. Aksi takdirde idam edilecektir. 

Little Finger, Sansa ile bir konuşma yapar. Yaşadıklarından sonra Little Finger’e güveni sarsılan Sansa, ona tekrardan güvenmeye niyeti yoktur. Little Finger yıllardır içinde sakladığı sırrını Sansa ile paylaşır. Bunca yıldır içine girdiği oyunların, entrikaların sebebi taht oyunudur. Little Finger, Demir Taht’a geçmek ister. Sansa’ya ona aşık olduğunu söyler ve Demir Taht’a oturduğunda yanında da Sansa’nın hayalini kurduğunu söyler. Bunun için de Sansa’nın Kuzey’in Kraliçesi olup Little Finger ile evlenmesi gerekir. Sansa, Little Finger’ın bu hayaline kapılmaz. Aksine kendisini öpme isteyen Little Finger’e engel olur. Little Finger, Sansa’ya tahta Jon Snow’un yerine gerçek bir Stark olan kendisinin geçmesi gerektiğini hatırlatır.

Kuzey’in önemli haneleri ile Winterfell’de bir toplantı organize edilir. Şavaşta kazandıkları galibiyet sonucu Winterfell’in resmi olarak Starklara geçmesi üzerine yapılan toplantıda Lyanna Mormont, Jon Snow hakkında etkileyici bir konuşma yapar. Onun piç olup olmadığının bir önemi olmadığını, kanında tam anlamıyla bir Stark kanı taşıdığını söyler. Şimdi ve bundan sonra Kuzey’in kralının ancak Jon Snow olduğunu söyler. Bu konuşmanın üzerine Kuzey’in bütün haneleri sırayla savaşta veremedikleri destek için özürleri ile birlikte Jon Snow’a hizmetlerini sunarlar. Jon Snow nam-ı diğer Beyaz Kurt artık tahtın sahibi, King of the North’dur. Böylece Sansa Stark mı? Jon Snow mu? Tahta geçecek ismin kim olacağı düşünülürken, araya nifak girmeden sorun çözülmüş olur. Sansa ağabeyi Jon’un tahta geçmesinden memnundur. Salondaki duruşuyla Jon Snow’un arkasında olduğunu gösterir. Lakin toplantı salonunda bulunan Little Finger’ın bakışları hiç memnun değildir. Sansa’ya öncesinde kulağına fısıldadıkları boşa çıkmıştır. 

Sansa and Jon "Winter is here." Cersei’nin çılgın ateş gösterisi sonrası tüm soyunu kaybeden Tyrell Hanesi, Martell Hanesi ile intikam için bir araya gelir. İki hane Lannisterlere karşı, taht üzerindeki hakkını desteklemek için Daenerys Targaryen ile ittifak kurar. Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister’ın politik hamleleri ile daha adımını dahi atmadığı Yedi Krallık’ta güçlü müttefikler elde eder. Daenerys Targaryen için yıllardır beklediği an gelir… Doğduğunda bu yana çıktığı sürgün hayatı sona ermiştir… Daenerys Targaryen beraberindeki ordusu, donanması ve ejderhaları ile hakkı olduğu Demir Taht’ı almak için King’s Landing’e doğru yelken açar.

"Jon Snow - The King of The North"Game of Thrones 6.sezon bölüm özetleri

1.Bölüm -  "The Red Woman" 

Jon Snow'un cansız bedeni Sör Davos ve birkaç sadık nöbetçi tarafından bulunur. Cesedi bir odaya götürürler ve kilitlerler. Ardından Thorne, yönetimi ele alır. Winterfell'da Ramsay, Myranda'nın başında yas tutar. Sansa ve Theon'u Ramsay'in adamları yakalar, ardından Brienne ve Podrick varınca Ramsay'in adamlarını öldürür, Brienne de Sansa'nın hizmetine girer. Kralın Şehri'nde Cersei, Jaime ve ölen kızı Myrcella'yı karşılar. Jaime, Cersei'ye bunun intikamını alacağını söyler. Dorne'da Doran ve Trystane, Myrcella'nın ölüm haberini aldıktan sonra Kum Yılanları tarafından öldürülür. Meereen'de Tyrion ve Varys, donanmanın yandığını görür. Jorah ve Daario, Daenerys'i ararken izini bulur. Daenerys'i kaçıran Dothrakilerin başındaki Khal Moro, Daenerys'in kimliğini öğrenir. Braavos'da Arya sokaklarda evsiz halde yaşar ve tapınaktaki kimsesiz kız tarafından dövülür. Melisandre ise kırmızı kolyesini çıkarır ve yaşlı formuna geçer. Tanrısından ümidi kesmiş şekilde yatağa girer.

2.Bölüm - "Home" 

Walda erkek çocuk doğurur, Ramsay da babası Roose'u, Walda'yı ve yeni doğmuş üvey erkek kardeşini öldürür. Brienne, Sansa'ya Arya'nın yaşadığını söyler. Theon, Demir Adalar'a dönmek istediğini belirtir. Demir Adalar'da Theon'un amcası Euron Greyjoy, babası Kral Balon Greyjoy'u köprüden atarak öldürür. Braavos'da Arya, kimsesiz kız tarafından tekrar dövülür, Jaqen da ona emirler verir ve onu takip etmesini söyler. Tyrion, Astapor ve Yunkai şehirlerinin tekrar köleleştirildiklerini öğrenir ve bunun üzerine ejderhalar Rhaegal ve Viserion'ın zincirlerini çıkarıp serbest bırakır. Bran, görüşlerinde Winterfell'ı ziyaret eder ve burada babası Ned Stark'ın, halası Lyanna Stark'ın, amcası Benjen Stark'ın ve Hodor'un çocukluk hallerini görür. Jaime, Yüce Rahip'in önüne çıkarken Tommen ise annesi Cersei'den kendisine güçlü olmayı öğretmesini ister. Edd, Tormund ve diğer Yabanıllarla beraber gelip Kara Kale'de Allister ve diğerlerini tutuklar. Davos, Melisandre'yi büyü gücü ile Jon'u diriltme konusunda ikna eder, görünüşe göre başarısız olur. Odadan herkes çıktığında ise Jon Snow birden gözlerini açar ve dirilir.

3.Bölüm - "Oathbreaker"

Jon Snow, kendisini Yabanılların önünde Sör Alliser Thorne, Olly ve kendisini hançerleyen diğer kişileri idama mahkum bırakırken bulur. Ardından Gece Nöbetçileri kumandanı olarak görevi Efkarlı Edd'e bırakır. Eski Şehir'e giden yolda Sam, Gilly'e kendisi üstat eğitimi alırken Gilly ve bebeğinin, Sam'in Menzil'deki Horn Hill'de yaşayan ailesinin yanında kalmasını ister. Bran görüşünde, Dorne'daki Neşe Kulesi'nin yanında babası ve Howland Reed'in Sör Arthur Dayne'i öldürdüğünü görür. Vaes Dothrak'da Daenerys, Dosh Khaleen'de yer alması için zorlanır. Varys, Astapor, Yunkai ve Volantis'in sahiplerinin Harpiyanın Oğulları'nı mali açıdan desteklediğini öğrenir. Kralın Şehri'nde Tommen, Yüce Rahip'le konuşurken Cersei ve Jaime de Lord Kevan ve Tyrellerin olduğu küçük konsey toplantısını böler. Arya eğitimini tamamlar ve sonunda gözleri açılır, ardından "hiç kimse" olur. Lord Umber, Kuzey'deki Yabanıllardan korunmak için Ramsay'den yardım ister, bunun karşılığında Rickon Stark ve Osha'yı hediye olarak getirir.


4.Bölüm - "Book of the Stranger" 

Sansa, Brienne ve Podrick, Kara Kale'ye ulaşır ve Jon Snow ile bir araya gelirler. Winterfell'da Osha, Ramsay'i öldürmeye kalkar fakat Ramsay daha erken davranıp onu öldürür. Jon ve Sansa, Winterfell'ı nasıl geri alacaklarını tartışır. Meereen'de Tyrion, Köle Körfezi'ndeki köle sahipleri ve tüccarlarıyla tanışır ve yedi sene içinde köleliği bitirme şartı koşar, bu da Missandei ve Gri Solucan'ı kızdırır. Serçeparmak, Vadi'ye dönerek buradaki askeri gücü Ramsay Bolton'a karşı çevirmeye çalışır. Kralın Şehri'nde Margaery, kardeşi Loras'ı hücrede ziyaret ederken Cersei, Jaime, Kevan ve Lady Olenna, Yüce Rahip'i bitirmeye yönelik planlar yapar. Theon, Demir Adalar'a ulaşıp Pyke'a gider ve ablası Yara'yı Kral Şurası'nda destekleyeceğini açıklar Daario ve Jorah, Vaes Dothrak'a ulaşır, Daario burada Jorah'ın gri hastalığını öğrenir. Daenerys, Khallarla buluşur ve Dosh Khaleen tapınağını ateşe verir. Tapınaktan yaralanmadan çıktığını gören tüm Dothraki halkı ona boyun eğer.

5.Bölüm - "The Door" 

Sansa, ordu desteği sunan Serçeparmak ile buluşur. Sansa'nın dayısı Brynden Tully'nin de Nehirova'da ordu topladığını söyleyen Serçeparmak, Sansa tarafından reddedilir. Jon ve Sansa Stark, Kara Kale'den ayrılarak Kuzeyli ailelerden destek toplamak için yola çıkar. Braavos'da Arya ve kimsesiz kız eğitime devam eder, Arya'ya ikinci ve son şans verilir. Sadakatini kanıtlamak için tiyatro oyuncusunu öldürmesi gerekmektedir. Tiyatro oyununu izlerken babasını ve kardeşini canlandıranları objektif olarak izler. Duvarın Ötesi'nde Bran, Ak Gezenlerin, Ormanın Çocukları tarafından kendilerini korumak için yaratıldığını öğrenir. Kral Şurası'nda Euron Greyjoy seçilir ve yeğenleri Theon ve Yara'yı öldürme emri verir. Dar Denizin Karşısı'nda Daenerys, Jorah'ın gri hastalığını öğrenir. Meereen'de kızıl rahibe Kinvara, Tyrion ve Varys ile bir araya gelerek Daenerys'e destek vermek için teklif sunar. Bran'ın kendi yaptığı görüşte Gece Kralı ona dokunur ve işaretleyerek mağarayı korunaksız yapar. Gece Kralı ve emrindeki Ak Gezenler, wightlar mağarayı basarak Üç Gözlü Kuzgun'u, Ormanın Çocukları'nı ve Hodor'u öldürür. 

6.Bölüm - "Blood of My Blood" 

Bran ve Meera, Bran'in amcası olan ve Duvar'daki görevinde yıllardır kayıp olan Benjen Stark tarafından kurtarılır. Sam ve Gilly, Eski Şehir'e olan yolculukları sırasında Tarly ailesinin yerleşkesi olan Yüksek Tepe'ye uğrarlar. Sam'in babası Lord Randyll'in Gilly'yi Yabanıl olduğu için aşağılamasından sonra Sam onu da alıp Eski Şehir'e götürmeye karar verir ve giderlerken Yürekfelaketi adlı Valyria kılıcını da alır. Arya, öldürmeye çalıştığı oyuncuyu, zehiri içmemesi için uyarır ve Jaqen da kimsesiz kıza Arya'nın görevinde başarısız olduğu için öldürmesini söyler. Jaime, Margaery'yi İnanç'ın elinden almaya çalışırken Tommen'ın İnanç'a bağlandığını görür. Tommen, Jaime'yi Kral Muhafızları arasından çıkarır ve Edmure Tully'yi esir olarak tutan Walder Frey'e yardım etmesi ve Karabalık'ın elinden Nehirova'yı geri alması için gönderir. Daenerys, Drogon'u sürer ve Dothrakilere Dar Deniz'i geçip Westeros'u kendisi için feth etmesini söyler. 
7.Bölüm - "The Broken Man” 

Jon ve Sansa, Winterfell'ı Ramsey Bolton’un elinden almak için Starklara sadık haneleri ziyaret etti. Kuzey’de savaş için desteklerini almaya gittikleri hanelerden, Jon ve Sansa’ya beklenen destek verilmedi. Lordlar daha önce Ron Stark’ın yapmış olduğu yanlışları hatırlatarak, Starklara destek vermeyeceğini söylediler. Jon ve Sansa’nın Ramsey’in ordusuna karşı ellerinde sadece Yabaniler ordusu ve Ayı Adalar’ın 62 tane şövalyesi var. Blakfish’e Brain ile haber yollayan Sansa, sayıyı yetersiz bulur ve destek için harekete geçer. Jon’a haber verdmeden bir mektup yazar. Bu mektup olasılıkla Serçe Parmak’ın daha önce Sansa’ya vaad ettiği Arryn Vadisi şövalyeleri için yazılmış bir mektup. Kral Tomman’ın Nehirova’yı almak için yolladığı dayısı Jaime, savaşı başlatmadan önce anlaşmak için Blakfish ile Konuşmak ister. Görüşmeyi kabul eden Blackfish, Jaime’ye geçmişi unutmadığını hatırlatır. Jaime’ya asla geri adım atmayacağını söyler. Demir Adalar’ın varisi Greyjoylar ise amcalarından kaçırdıkları gemilerle, Meraan’a Ejderhaların Annesi ile anlaşmak için yelken açarlar.“Hiç kimse” olamayacağını anlayan Arya, Kuzey’e, ait olduğu yere dönmek için çalışırken, görevinde başarısız olduğu için Yüzsüz Adam Jaqen H’ghar’ın emriyle öldürülmek istenir. Arya, Yüzsüz Kız tarafından feci şekilde yaralanır. Arya’nın hayatta kalıp kalmayacağı belli olmazken, dizinin Tazı lakaplı, Arya’nın hem dostu hem düşmanı Sandor Clegane, sahnelere geri döner. Tazı’nın şimdilik kimin tarafında olacağı belli değil. 

8.Bölüm - "No One"

Game of Thrones 6. sezon 8. bölümünde Cercei, İnanç'a karşı savaş açar ve elindeki gücü kullanmaktan çekinmez. Cercei'nin emriyle İnanç bekçilerini öldüren Mountain ise herkesin korkulu rüyası olur. İnanç’ın ise olanlara sessiz kalmaya niyeti yoktur. Mountain’ın korumasında Cercei yargılanma günü beklerken beklenmedik bir gelişme yaşanır. Kral Tomman’ın emri ile dövüş ile yargılanma sonlandırılır. Artık İnanç karşısında eski usul savunmayla yargılanma olacağını ilan eder. Kraliyet ve İnanç birleşmiştir. Cercei oğlunun bu ilanı karşısında sarsılır. Artık kendisini koruması için Mountain’ı da kullanamaz. Nehirova’yı Blackfish’in elinden almaya çalışan Jaime, karşısında Brienne’i görünce şoke olur. Brienne, Sansa için dayısına haber götürmesi gerektiğini söyleyerek, Jaime’den yolundan çekilmesini ister. Jaime, Brienne ile bir anlaşma yapar ve onun Blackfish’in yanına gitmesine izin verir. Sansa’nın dayısından beklediği yardım karşılık bulamaz. Blackfish’in bu yardım çağrısına karşılık vermeye ne gücü ne de niyeti vardır. Cercei'ye olan aşkını gizlemeyen Jaime ise önüne çıkan bütün Tully'leri öldürerek Cercei'ye kavuşmanın yolunu bulma niyetindedir. Nitekim amacına ulaşır ve Nehirova’yı Blackfish’in elinden alır. Game of Thrones'un kitabına göre bu sezon diziye veda etmesi beklenen Arya, isimsiz kız tarafından bıçaklanmıştı. Ağır yaralanan Arya, kitaptaki seyirden farklı olarak ölmeden yoluna devam ediyor. İsimsiz kızın Arya'yı öldürmesinden korkulurken, Game of Thrones 6. sezon 8. bölümünde Arya Stark isimsiz kızın canını alıyor. Yüzsüz Adam Jaqen H’ghar’ın ifadesiyle “Hiçlik” makamına ulaşan Arya, bunu reddediyor. Çift Yüzlü Tanrı'ya olan bağlılığını bozar. Kendisinin hiç kimse olmadığını Winterfell'dan Arya Stark olduğunu ve eve dönme zamanı geldiğini söyleyerek tapınaktan ayrılır. Daenerys Targaryen'in yokluğunda Meereen Şehri'ni yöneten Tyrion Lannister ise, büyük bir tehditle karşı karşıya kaldığı sırada Khalesi ejderhası ile birlikte yardımına geliyor.


9.Bölüm - "The Battle of Bastards" 

Kuzey’de beklediği desteği göremeyen Jon Snow, Yabaniler ordusu ve Ayı Adalar’ın 62 tane şövalye ile Ramsey’e karşı mücadele verir. Sansa sayıca üstün olan Ramsey’in savaşı kazanacağından korkarak Little Finger’dan yardım ister. Sansa, Jon’a savaş için daha fazla adama ihtiyaçları olduğunu söyler. Jon’a biraz daha beklemeleri gerektiğini söylüyor. Jon, Sansa’ya haklı bulsa da başka çareleri olmadığını söyler. Rickon’u kurtarmak için savaşmak zorundadır. Savaş günü öncesi Jon Snow ve Ramsey görüşme yaparlar. Ramsay tehditlerine devam eder. Jon Snow tehditlere aldırış etmez. Sonuna kadar mücadele edecektir. Daenerys Targaryen uzun bir yolculuktan sonra Meereen'a döner. Kuşatmanın tam ortasında gelen Daenerys, olanların hesabını sormak için Sahiplerle görüşme yapar. Tehdit ve emirlerle geçen görüşmeye Daenerys’in asi ejderhası Drago’nun gelmesi ile son bulur. Drago ve Daenerys birlikte şehri ateş altına verenleri dizgine getirir. Dokthri ordusu ise tam zamanında şehre giriş yapar ve saldırı sonlandırılır. Daenerys şimdi hiç olmadığı kadar güçlüdür. Hakkı olduğu Demir Taht’a onu götürecek bir donanmaya da sahiptir. Saldırının ardından Daenerys’in kendisi ile görüşmek isteyen sürpriz konuları olur. Bunlar Demir Adalar’dan donanmaları ile kaçan Theon ve Yara’dır. Daenerys’e hizmet için donanmalarını sunan Greyjoylar, karşılığında da kendilerinden çalınan Demir Adalar’ı isterler. Daenerys bu isteklerini kabul eder. Ramsey’in savaş alanında Jon Snow ve kardeşi Rickon’a bir oyun oynar. Ramsey, Rickon’un ellerini çözer ve abisine doğru koşmasını söyler. Olanları izleyen Jon, Ramsey’in ne yaptığını anlamaya çalışır. Kardeşinin kendisine doğru koştuğunu gören Jon Snow, atına atladığı gibi Rickon’a koşar. Rickon ve Jon birbirlerine tam yaklaşmışken Ramsey, tam da planladığı gibi Rickon’u kalbinden vurur. Bu sahne bölümün en etkileyici sahnelerinden olur. Kanlar içinde kardeşini yerde gören Jon, Ramsey’in ordusuna doğru tek başına hücum eder. Davos’un emri ile ordusu da peşinden gider. Ramsey sayıca üstün olmanın avantajı ile Jon Snow’un ordusuna büyük darbe vurur. Her şeye rağmen Jon Snow ve ordusu mücadelesine devam eder. Ramsey Bolton, Hilal Takdiği ile Jon Snow’ hezimete uğratmak üzeredir. Jon ordunun içerisinde adeta ezilir. Hayatta kalmaya çalışır. Umutlar tükenmek üzeredir… Savaşı dışarıdan izleyen Ramsey’in mutluluğu fazla uzun sürmez. Little Finger, Sansa’nın bu isteğine olumlu yanıt vermiştir. Arryn Şövalyeleri ile Jon Snow’un imdadına yetişir. Arryn Şövalyeleri Ramsey’in ordusunu yerle bir eder. Ramsey, Winterfell’e kaçar. Onun kaçtığını gören Jon Snow peşinden gider. Rickon’u gözlerinin önünde öldüren Ramsey’in peşini bırakmaya niyeti yoktur. Winterfell’e giren Ramsey, kuşatma için güçleri olmadığını, beklemeleri gerektiğini söyler. Rüzgar tersine dönmüştür. Jon Snow’un peşinden gelen Wun Wun, Winterfell’in kapısını kırar. Savaşı kaybeden Ramsey, pes etmez. Jon’un savaş öncesi teklif ettiği birebir dövüşmeyi teklif eder. Jon Snow’un gözü bir şey görmez. Kendisine okları fırlatan Ramsey’i elleri ile öldürürcesine döver. Zindana atılan Ramsey’i öldürmek Sansa’ya düşer. Sansa bir dönem esiri olduğu bu canavarı kendi yöntemi ile öldürür. Tazılarını yedi gündür aç bırakan Ramsey’i kendi tazılarına servis eder. Tazılar Ramsey’i paramparça eder. 


10.Bölüm - "The Winds of Winter" 

Cersei Lannister ve İnanç arasında devam eden savaş Cersei’nin galibiyeti ile sonlanır. Dava için septe gelmesi beklenen Cersie, Kızıl Kale’den dışarı çıkmaz. Oğlu Kral Tommen’ın da septe gitmesini engeller. Yüce Rahip ve İnanç Milianları Cersei’yi beklerken, Cersei planlarını uygulamaya koyar. Deli Kral’ın taktiğini kullanan Cersei, çılgın ateş ile King’s Landing’ın merkezinde ki septi havaya uçurur ve Yüce Rahip başta olmak üzere bütün düşmanlarından canlı bir şekilde ölüme terk eder. Böylece bir süredir intikam duyguları ile yanıp tutuşan Cersei, amacına ulaşmış olur. Kral Tommen tüm bu olan biteni odasından izler. Kral olmasına rağmen elinden bir şey gelmez. Kraliçe Margaery de septekilerle birlikte ölür. Tüm bu olanlara daha fazla dayanamayan Kral Tommen, Kızıl Kale’den atlayarak intihar eder. Üç evladını da kaybeden Cersei, Tommen’ın intiharından sonra Yedi Krallık’ın yeni kraliçesi olur. Tacını giyer ve Demir Tahta oturur. Artık hüküm Cersei’nin hükmüdür… 

“No One” olma arayışından sonra kimliğine, Winterfell’e geri dönmeye kara veren Arya, sahaya fırtınalar estirerek giriş yapar. Arya verdiği tüm mücadeleye rağmen Stark kimliğini unutamaz. Ailesinin başına gelenlerin intikamını almaya yemin eder. Bunun için Winterfell yolunda ilk adımını Freylerden yana atar. Walder Frey’den Kanlı Düğün’de annesini ve ağabeyini haince öldürülmesinin intikamını almak isteyen Arya, bunun için Braavos'da edindiği yeteneklerinden birini kullanır. Yüz değiştirerek Walder Frey’in Jaime Lannister için verdiği yemekte gece boyunca hizmet eder. Ziyafet sonrası Wolder Frey’in iki oğlunu öldüren Arya, ikisinin de gözlerini oyar ve Walder Frey için yaptığı kekin içine koyar. Sabah keki servis eden Arya, oğullarını soran Walder Frey’e keki ve içindeki gözleri gösterir. Walder Frey ne olduğunu anlamaya çalışırken Arya, gerçek yüzünü gösterir ve “Benim adım Arya Stark. Bunu bilmeni istiyorum. Göreceğin son şey bir Stark’ın sen ölürkenki gülüşü olacak. “ sözleri ile Walder Frey’in boğazını keserek canını alır. Arya Stark, Kızıl Düğün’ün intikamını alır ve listedeki bir ismi daha elemiş olur.

Jon Snow ve Ramsey Bolton arasında yapılan The Battle of Bastards’dan sonra Kuzey’de tekrardan Stark bayrağını dalgalanır. Little Finger’e yolladığı kuzgun sonrasında Arryn Şövalyelerinin yardımını alan Sansa, Jon Snow’dan bu haberleşmeyi sakladığı için özür diler. Sansa’nın güvensizliğini fark eden Jon, Sansa’ya “Birbirimize güvenmemiz gerekiyor. Kendi aramızda savaşamayız. Artık o kadar çok düşmanımız var ki…” diye bir konuşma yapar. 

Davos, Jon Snow’un önünde Melisandre'a Prenses Shireen’a ne yaptığını sorar. Melisandre, Prenses Shireen’ı yaktığını söyler. Duydukları karşısında çıldıran Davos, Jon Snow’dan Melisandre'yı itirafından dolayı bizzat öldürmek için izin ister. Jon Snow, Melisandre'dan son isteğini sorar. Melisandre'a ölülerin geldiğini kendisine ihtiyaçları olduğunu söyler. Jon Snow öncesinde yaptığı hizmetlerine karşın canını bağışlar. Fakat Melisandre'ya Güney’e gitmesini, asla Kuzey’e dönmemesi gerektiğini söyler. Aksi takdirde idam edilecektir. 

Little Finger, Sansa ile bir konuşma yapar. Yaşadıklarından sonra Little Finger’e güveni sarsılan Sansa, ona tekrardan güvenmeye niyeti yoktur. Little Finger yıllardır içinde sakladığı sırrını Sansa ile paylaşır. Bunca yıldır içine girdiği oyunların, entrikaların sebebi taht oyunudur. Little Finger, Demir Taht’a geçmek ister. Sansa’ya ona aşık olduğunu söyler ve Demir Taht’a oturduğunda yanında da Sansa’nın hayalini kurduğunu söyler. Bunun için de Sansa’nın Kuzey’in Kraliçesi olup Little Finger ile evlenmesi gerekir. Sansa, Little Finger’ın bu hayaline kapılmaz. Aksine kendisini öpme isteyen Little Finger’e engel olur. Little Finger, Sansa’ya tahta Jon Snow’un yerine gerçek bir Stark olan kendisinin geçmesi gerektiğini hatırlatır. 

Kuzey’in önemli haneleri ile Winterfell’de bir toplantı organize edilir. Şavaşta kazandıkları galibiyet sonucu Winterfell’in resmi olarak Starklara geçmesi üzerine yapılan toplantıda Lyanna Mormont, Jon Snow hakkında etkileyici bir konuşma yapar. Onun piç olup olmadığının bir önemi olmadığını, kanında tam anlamıyla bir Stark kanı taşıdığını söyler. Şimdi ve bundan sonra Kuzey’in kralının ancak Jon Snow olduğunu söyler. Bu konuşmanın üzerine Kuzey’in bütün haneleri sırayla savaşta veremedikleri destek için özürleri ile birlikte Jon Snow’a hizmetlerini sunarlar. Jon Snow nam-ı diğer Beyaz Kurt artık tahtın sahibi, King of the North’dur. Böylece Sansa Stark mı? Jon Snow mu? Tahta geçecek ismin kim olacağı düşünülürken, araya nifak girmeden sorun çözülmüş olur. Sansa ağabeyi Jon’un tahta geçmesinden memnundur. Salondaki duruşuyla Jon Snow’un arkasında olduğunu gösterir. Lakin toplantı salonunda bulunan Little Finger’ın bakışları hiç memnun değildir. Sansa’ya öncesinde kulağına fısıldadıkları boşa çıkmıştır.

Cersei’nin çılgın ateş gösterisi sonrası tüm soyunu kaybeden Tyrell Hanesi, Martell Hanesi ile intikam için bir araya gelir. İki hane Lannisterlere karşı, taht üzerindeki hakkını desteklemek için Daenerys Targaryen ile ittifak kurar. Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister’ın politik hamleleri ile daha adımını dahi atmadığı Yedi Krallık’ta güçlü müttefikler elde eder. Daenerys Targaryen için yıllardır beklediği an gelir… Doğduğunda bu yana çıktığı sürgün hayatı sona ermiştir… Daenerys Targaryen beraberindeki ordusu, donanması ve ejderhaları ile hakkı olduğu Demir Taht’ı almak için King’s Landing’e doğru yelken açar. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER