Game of Thrones: “Benim Hükmüm Yeni Başlıyor”

Game of Thrones: “Benim Hükmüm Yeni Başlıyor”
Meereen Savaşı, altı sezon içindeki en iyi savaş sahnelerini içeriyordu. Kışyarı’nda gerçekleşen Piçlerin Savaşı, bölüme adını verse de ben kölelerin özgürleştirilmesi için yapılan Meereen Savaşı’nı Kışyarı’ndaki kaleyi hangi soy isim yönetecek savaşından daha anlamlı buluyorum. İnsanları köleleştirmeye çalışanların mağlup edildiği ve köleleştirilmeye çalışılan insanların özgürlüğüne kavuşturulduğu bir savaşın yanında Kuzey’deki Bolton, Stark hatta Arryn hane isimleri beni çok da heyecanlandırmadı açıkçası. Gönlümüz her durumda Jon Snow’dan yana, sanırım bu savaşta Jon Snow’un yenilmesini temenni eden bir tek seyirci bile olmamıştır. Starkları bir hane isminden yukarıya taşıyan şey ise evlerinin haksızlıklarla ellerinden alınmasıydı. Seyirciyi esas motive edense kaleyi kimin yöneteceği değil, Starkların evlerine kavuşup kavuşamayacağıydı.
 
Savaş oldukça çetin şartlarda geçti. Ramsay kazanacağından emin değildi, tam da bu korkusundan dolayı kazanacağından emin görünmeye çalışıyordu. Jon’un Ramsay’in adamlarına onun kendileri için savaşmayacağını ima etmesi ile Daenerys’in Köle Efendileri’nin adamlarına, sizin için savaşmayacak adamlar için savaşıyorsunuz demesi aynıydı.
 
Davos’un Shireen’in ölümünün izini sürüşü, nihayetinde Melisandre’ye kadar dayandı. Sezon finalinde Davos’un Melisandre’den ne tür bir intikam alacağını izleyeceğiz. Davos, Shireen’nin yakılmasının Melisandre’nin işi olduğunu sanıyor ama bu işin Stannis’in onayıyla yapıldığını öğrendiğinde ne diyecek, merak konusu. Davos’la Tormund’un savaştan bir önceki gece yaptıkları konuşma gayet yerindeydi: Yanlış adamları destekledik ve kaybettik.

 
 
Sansa, Jon’u meşrulaştırırsa Kuzey otomatik olarak yaşça büyük olan Jon’a geçiyor.
 
Sansa’nın Petyr Baelish desteğini alması insanın aklına kötü kötü fikirler sokuyor. Sansa’nın Kuzey Kraliçesi olarak Jon’u meşrulaştırmasını bekliyorum. Ama Baelish’in etkisi altında kalabilir. Zira, Sansa’nın Jon’u meşrulaştırması demek tahtı da bile bile Jon’a vermesi demek. Karargâhta yaşadıkları tartışma, olası bir Baelish fitnesine hazırlıktı. Öte yandan Sansa’nın hiç o toplara girmeyerek hem tahttaki hakkını devam ettirip hem de Jon’u gücendirmeyecek bir çözüm önerisi olabilir: Jon’u başdanışmanı yapmak. Belish, üvey oğlu dolayısıyla Vadi’nin Vekil Muhafızı iken bir de Sansa’yla evlenirse Kuzey’i ve Vadi’yi kendi elinde toplamış olur. Vadi ordusunu Kışyarı Savaşı’na götürmesinin ardından başka ne çıkabilir ki?
 
Her sezonun dokuzuncu bölümünde bir Stark ölmesi şartı dizinin sözleşmesinde falan var galiba. Bu sefer de Rickon’u kaybettik. Sansa bunun olacağını biliyordu, umudunu kesmişti. Jon’a olan uyarısı gayet yerindeydi: “Ne yapman gerektiğini bilmiyorum ama Ramsay’in istediğini yapma yeter!” Ne var ki Jon, Ramsay’in yapmasını istediği şeyi yaparak ateş hattının tam ortasında kaldı. Merak ettiğim şey şu; Roose Bolton yaşasaydı ne olurdu?
 
Senaristler sezon başında Roose Bolton’u oğlu Ramsay’e öldürterek Jon’a ufak bir iyilik yapmış oldular. Savaşın sonucu değişmezdi ama taktikler ve zorluk derecesi yükselirdi. Özellikle Petyr Baelish yardıma gelip gelmeme konusunda ikinci kez düşünürdü. Roose Bolton zaten Kışyarı’na sahipken açık alanda savaşa gitmezdi. Ramsay acımasızlığı ile nam salarak korku yaratmış olabilir, hatta Stannis’in ordusunu geçen sezon hezimete uğratmış da olabilir. Ama kesinlikle bir komutan değil, askerî deha hiç değil; Stannis’i yenmesi kolaydı; Davos’tan başka kimse Stannis’in herhangi bir yerin kralı olabileceğine inanmıyordu, ordusunun Stannis’e olan bağlılığı tartışmalıydı. Ramsay bu orduyu yenebilmişti, ama birbirlerine vefa ve sadakat gibi erdemlerle bağlı olan bir orduyu yenemezdi…
 
Senaristlerin savaştan önce Roose Bolton faktörünü ortadan kaldırması Jon’a yapılmış bir iyilik olabilir, ama Baelish’in Kuzey’in Kurtarıcısı gibi gelmesi de Starkların etkinliğinin sadece kale duvarından asılan bir flamada kalacağı endişesi yaratıyor bende. Şimdi Sansa’dan asıl beklediğim hareket Nehirova’yı almak için ordu toplaması. Kuzey ve Vadi askerleri birleşip Nehirova’yı Frey’lerden alırsa Sansa hem Kuzey’in hem de Nehirova’nın Muhafızı olacaktır. Ancak Baelish ile evlenirse Baelish Kuzey, Vadi ve Nehirova 3’lüsünün en etkin ismi olacaktır.

Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER