Daniel Portman: Hikayenin sonunda Podrick, Tyrion’ın yanına dönsün isterim

Daniel Portman: Hikayenin sonunda Podrick, Tyrion’ın yanına dönsün isterim
Game of Thrones altıncı sezonuyla ekrana gelmeye, dünya da bu diziyi konuşmaya devam ediyor. Bu yapımda yaşanan her olay büyük bir olay oluyor, günlerce gündemde kalıyor. Aniden hikayeden ayrılan karakterler izleyicileri şok ediyor. Tüm bu karmaşanın içinde Podrick ‘Pod’ Payne düzgün karakteri ve iyi bir insan olmasıyla dikkat çekiyor. Altıncı sezonu, Pod’un geleceğini ve deneyimlerini Daniel Portman ile konuştuk. Buyurun…

Podrick ve Brienne...

Bize altıncı sezonun başlangıcını anlatır mısın?
Brienne ve Pod'u beşinci sezonda son gördüğümüzde Brienne kararsız bir noktadaydı. Bir vicdan krizi yaşadı. Yapabileceği iki şey arasında karar vermesi gerekiyordu. Altıncı sezonda Winterfell'de Sansa'yı başarılı bir zamanlamayla buluyor. Stark kızlarının peşinden uzunca zamandır koşuyordu ve birkaç defa kıl payı kaçırdı. Sansa'yı bulduğumuz için görevimiz değişiyor. Artık ona yardım etmek, onu güvende tutmak için çabalıyoruz. Onun kuzeydeki etkisi ve gücünü kullanarak politik adımlar atmak, birilerine zarar vermek gerekiyor.

Pod bu sezonda birini öldürüyor. Bu sezon onun kabuğundan çıktığını görecek miyiz?
Aslında ikinci kez birini öldürüyor. Pod'a dair bir yanlış algı söz konusu. Pek fazla konuşmadığı için aptal olduğu zannediliyor. O asla aptal bir adam olmadı. Yapabildiği bir sürü şey var. Zeki bir karakter. Brienne gibi kendisine kılıç kullanmayı öğrenetecek başarılı bir öğretmeni var. King’s Landing'de çalıştı. Birkaç sene yollardaydı. Bu genç bir adamı değiştirir. Zorlu koşullarda uyumak, kendinin ya da başkasının hayatını korumaya çabalamak gerekebiliyor. Bu sezonda artık ergenlik sürecinden çıkıyor diyebiliriz. Diziye başladığımda 19 yaşındaydım. Şimdi 24 yaşındayım. Bu yüzden karakterle aramda bir paralel ilerleyiş var gibi hissetiriyor.

Gwendoline ile anlaşabiliyor musunuz?
Gwendoline ile anlaşmamak gerçekten çok zor. Şahane bir kişilik ve onunla çalışmayı gerçekten kolaylaştırıyor. Hem ekranda hem gerçek hayatta birbirine uygun bir kimyamız var. Ne zaman çalışmalı, ne zaman hangi konularda konuşmalı biliyoruz. Şahane bir kalbi olan bir insan ve onun neşesi size de geçiyor. Aynı zamanda harika bir oyuncu. Şu an ondan daha iyi biriyle birlikte çalışamazdım.

Sansa'nın gruba katılması Brienne ile Pod'un ilişkisini nasıl etkiliyor?
Artık Sansa etrafta olduğunda Brienne tamamen korumacı bir hale geçecek. Bu da bir farklılık yaratacak. Eski gibi yollarda koşturan bir ikili olmayacaklar. Ancak King’s Landing'de Tyrion ile çalışması sayesinde Pod yerini biliyor. Ben her zaman Podrick'in Sansa'ya bir zaafı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ona nasıl kötü davrandıklarını gördü. Bu yüzden artık güvende olduğu için rahatlamış durumda. Sezonun ilerlemesiyle onların bir üçlü değil, daha kalabalık bir grup olduğunu görebiliriz. Bu sene sadece bir insanla sahnemin olmaması farklı olacak.

Şimdiye kadar sette yaptığın en havalı şey neydi?
Kılıçlar! Senelerdir bir kılıcı elime almak için bekliyordum. Sonunda bu sene bir ata binip, kılıç sallama şansım oldu. Bu çocukken insanın hayalini kurduğu türden bir şey. Bu sene bir kılıcım var ve etraftaki herkese bunu söylüyorum. Sonunda benden bıkacaklar.

Peki kendi atın oldu mu?
Evet, ismi Tornado. Oldukça hızlı ,temiz kalpli ve düzgün tavırlı bir attı.


Podrick ve değişmeyen kıyafeti

Hızlı hareket etmesini istemediğin zaman ne oluyor? Frenlemeyi nasıl karşılıyor?
Gerçekten düzgün davranıyor. Aynı frekansa ulaşabilmek için onunla bütün gün konuştum. Eminim o da aynısını söyler. Ya da "Bu adam atlarla iyi olduğunu zannediyor, oysa ona sadece iyi davranıyorum." da diyebilir. Hayvanları çok seviyorum ve onlarla birlikte çalışabildiğim her an benim için çok keyifli. Onların olağanüstü canlılar olduğunu düşünüyorum.

Pod'un hikaye akışını düşününce, beş sene içinde hiç kıyafet değiştirdi mi?
Hayır. Arada farklı aksesuarlar eklendiği oldu ama temelde aynı kaldı.

Kokmaya başladı mı peki?
Size bir şey diyeyim mi? Ben ilk sezondan beri biraz büyüdüm. Bu yüzden her sezonda kıyafetleri alıp biraz büyütmeleri gerekiyor. Bu kostümde sevdiğim bir şeyler var. Başladığım noktadan şimdiye kadar aynı şeyi giyiyor olmanın bir güzelliği var. Bunca zaman aynı kıyafeti giyince, kostümle aranızda bir bağ oluşuyor. Şimdiye kadar hiçbir kıyafeti beş sene boyunca giydiğimi zannetmiyorum.

Senin de dediğin gibi uzun zamandır dizidesin. Game of Thrones’un sezondan sezona nasıl evrimleştiğini fark ediyor musun?
Bu bir fenomen. Bu kadar başarılı olacağını kimsenin tahmin edemeyeceği bir şov. Dizinin tüm dünyada bu kadar seviliyor olması şahane. Game of Thrones’un git gide büyüdüğünü ben de fark ediyorum. Taksiye binip şoför size ne iş yapıyorsun diye sorabiliyor. Oyuncu cevabını verince hangi işlerde rol aldığınızı soruyorlar. Game of Thrones denildiği zaman ya izliyor oluyorlar, ya da bir yakınları takip ediyor.  Bu durum da giderek artıyor. Bu sayede bizler de giderek daha fazla tanınır hale geliyoruz. Bir noktadan sona bu büyümenin nerede son bulacağını merak ediyorsunuz ancak Game of Thrones için bu durmayacak gibi görünüyor.

Özellikle Pod hayranı olanlar var mı?
Bu grubun bir ismi var mı bilmiyorum. Podettes? İnsanların sevdiği, keyif aldığı bir şeyin parçası olmak çok güzel. Westeros gibi bir ortamda gerçekten iyi bir insanı canlandırabilmek büyük bir fırsat. Efsane gibi. Bence etrafta Pod’a içki ısmarlamak isteyecek bir sürü insan var. Eğer beni bir barda görürseniz bunu yapmaktan çekinmeyin.

Dizinin artık kitaptan bağımsız ilerlediğini düşününce her şey mümkün. Sen Pod’un hikayesi nasıl sonlansın isterdin?
Yeniden Tyrion’ın yanına dönsün isterdim. Onun bir şövalyeye dönüştüğünü görmek güzel olurdu. Bir şövalyenin sahip olması gereken tüm özellikleri barındırdığını düşünüyorum. Onurlu, gururlu, dürüst, hanımlara karşı iyi davranan, mücadeleci bir karakter. Tyrion zor bir durumayken gelip günü kurtarsa, yeniden birbirlerini bulsalar ardından da mutlu mesut yaşasalar güzel olurdu. Bu ihtimali görmezden gelemeyiz değil mi? 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER