Alfie Allen: Theon'un Ejderhalar Kraliçesi'yle tanışmasını isterdim!

Alfie Allen: Theon'un Ejderhalar Kraliçesi'yle tanışmasını isterdim!
Amerika’da HBO kanalında ekrana gelen Game of Thrones altıncı sezonuyla televizyonda fırtınalar estirmeye devam ediyor. Büyük ilgi gören dizinin oyuncu kadrosu da her geçen gün genişliyor. Yapımda daha ilk günden beri rol alan isimlerden biri Theon Greyjoy karakterine hayat veren Alfie Allen. Genç oyuncuyla Theon’un kaderini, altıncı sezonun heyecan verici anlarını ve karakterin değişimini konuştuk. Buyurun…●   Bize altıncı sezonun başlangıcını anlatabilir misin?
Game of Thrones'un altıncı sezonunun başında Theon'u karlı bir yolda, Sansa ile birlikte kaçarken görüyoruz. Winterfall duvarından atladıktan sonra Ramsay Bolton'dan kaçmaya çabalıyorlar. Çekimler şahaneydi. Bambridge Stüdyosu'ndaki ilk günümüzde her tarafı sahte karlarla kaplamışlardı. Kaçarken karşımıza bir nehir çıkıyor ve Sansa'da nehre girmekten korkuyor. Buna rağmen suya girip karşıya geçiyoruz. Burada Theon onu şimdiye kadar gördüğümün aksine kendinden emin. "Tazıların neler yapabildiğini biliyorum çünkü ne yaptıklarını gördüm." demesi onu ikna etmeye yetiyor. Nehre girmek aynı zamanda kokularının değişmesini de sağlıyor. Böylece diğer yakada bir ağacın altında saklanabiliyorlar.

●   Tüm bunlar Theon için bir rehabilitasyon görevi mi görüyor?
Kesinlikle. Bence tüm bunlar onun için bir rehabilitasyon süreci. Özellikle de ilk öldürdüğü adam önemli. Bu sayede eskiden olduğu gibi güçlü bir savaşçı olma konusunda adım atıyor. Elbette o tekrar eski Theon olmayacak. Şimdi karşımızda daha hoşgörülü belki de daha iyi bir adam var.

●   Reek travmasını atlatmaya çalışırken Theon'un zihninden neler geçiyor?
O hala hayatta olduğu için mutlu. Dünya'da yaptığı tüm yanlışları düzeltmek istiyor. Bence bu onurlu bir görev. Şimdilik tam olarak ne yapması gerektiğini bilmiyor. İlk olarak kardeşinin Iron Islands'ın kontrolünü devralmasına yardımcı olmaya çabalıyor. Babasının korkunç bir kral olduğunun farkında. Iron Islands'ı yeniden şahane bir yere çevirmek istiyor. Bu onun bir numaralı amacı.

●   Onun Ramsay ve Reek'e dair yaraları ne kadar derin?
Theon'un şu an bunu net bir şekilde kavrayabildiğini zannetmiyorum. Eğer bunu kavrasa yoluna devam edemezdi. Ramsay'e belli bir miktarda saygı duyuyor. Aynı zamanda ondan yoğun bir şekilde nefret ediyor. Burada bir Stockholm Sendromu durumu söz konusu. Eğer tekrar yüz yüze gelseler gerçekten ilginç bir karşılaşma yaşanırdı.

●   Ramsay Bolton'ı canlandıran Iwan Rheon ile görüşmeye devam ediyor musunuz?
Los Angeles'ta sık sık görüşüyoruz hatta yakın zamanda da görüştük. Çok iyi biri. Tam anlamıyla bir oyuncu. Onun hikayeye yaklaşım biçimine büyük saygı duyuyorum. Empati kurulmasını sağlayacak bir yan göstermek istemedi çünkü bunun karakteri canlandırış biçimine etki etmesini istemiyordu. İyi bir arkadaşım.

●   Bu sezonun çekimleri nasıldı?
Devamlı dolaşıp bir şeyler söylüyor olmak şahaneydi. Üçüncü, dördüncü ve beşinci sezondaki sahnelerim bana beden dili ve gözlerimle oynamayı öğretti. Aynı zamanda hareket edip, bir şeyler söyleyebilmeyi de istiyordum. Bir oyun alanınızın olması, sesinizin çıkması şahane bir şey. Duyduğum kadarıyla biri tarafından kaçırılanların sesleri bile değişebiliyormuş. Ben de geçtiğimiz sezonlarda bunu yapmaya çabalamıştım. Şimdi de onun sesini geri getirmeye çalışıyorum. Bu sesin dürüst, içten ve biraz da hassas olmasını istedim. Bu konuda birlikte çalıştığım hocam ne yapmaya çalıştığımı anladığını ve bunu çok beğendiğini söylemişti. Bu da çok hoşuma gitti.●   Bu yılki çekimlerden aklında kalan anlar var mı?
Benim için bu Theon'un tamamen dağıldığı bir sahneydi. Burada Theon içmeye başlıyor ve alkol onun ihtiyacı olan adama dönüşmesine yardımcı oluyor. Kız kardeşi gelip "Eğer böyle rol yapmaya devam edeceksen yaşamını sonlandırsan da olur." diyor. Bileklerini kesip her şeye son vermek veya bir içki alıp istediğin adam olmak... Bu tüm olaylara karşı farklı bir bakış açısıydı. Theon da sinirleniyor. Bu sahnenin güzel ve aynı zamanda garip olduğunu düşünmüştüm.

●   Daha önce birlikte çalıştığın ancak uzun süredir görmediğin oyuncularla bir araya gelmek güzel olmalı.
Benim için yeniden Gemma Whelan ile çalışmak şahaneydi. Ona bayılıyorum. Şahane bir oyuncu. Etrafında olmak da harika.

●   Dizi artık kitaptan bağımsız ilerliyor. Bu sizin için heyecan verici mi, endişe uyandırıcı mı oldu?
Benim için daha heyecan verici bir hal aldı. Kendime yalan söylemeyi ve heyecanlı olmadığımı düşünmeyi deniyorum. Ancak yayına ilerleyen haftalar ve aylarda düşündüğüm tek şey buydu.

●   Eğer Theon için bir sahne yazacak olsan, onun ne yapmasını isterdin?
Benim hayalimdaki sahne onun Ejderhaların Kraliçesi'yle tanışması olurdu. İkisinin birbirine bakıp, neler hissettiklerini anlamaları böylece aralarında bir bağ oluşmasını isterdim. Ondan sonra da bir ejderhaya binme fırsatım olurdu.

●   Her sene dizinin oyuncu kadrosu genişliyor. Bu durum içeride olan biri için bizim gördüğümüz kadar belirgin mi?
Evet, kesinlikle. Çok kötü bir cevap vereceğim biliyorum ancak giderek daha fazla tanınmaya başladım. Bu durum benim için sektör içinde yeni kapılar açıyor. Her sene oyunculuğa dair yeni şeyler öğrenmemi sağlıyor.

●   Theon'un değişimine dair halktan bir tepki aldın mı? Onun tarafını tutanlar var mı?
Kesinlikle var. İnsanlar şu an ona daha fazla empati duyuyor. Artık önceden olmayan bir takım var: Theon Takımı. İnsanların bu hikaye akışından keyif olduğunu görmek çok memnuniyet verici.

●   Hayranların yeni sezona tepkileri sence nasıl olacak?
Bence akıllarını yitirecekler! Gerçekten. Bu konuda ciddiyim. Tekrar bir araya geleceğini düşünmediğiniz karakterleri yeniden bir arada göreceksiniz. Daha garip, daha güzel ve beklenmedik bir sezon olacak. Yazarlar tüm olaylar zincirini çok rahat bir şekilde bir araya getiriyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER