Böyle mi olacaktı?
Ursula ve Malefiz’den sonra sıra Cruella’nın geçmişini öğrenmeye geldi. Once Upon a Time tarihinin en karanlık hikâyelerindendi. Bölüm de aynı karanlıkla bitti zaten.

Küçük Cruella annesi tarafından çatı katına kapatılınca, Cruella’yı Cinderella ile mi birleştiriyoruz dedim. Gençliğinde hala o odadan çıkamaması, radyo dinlemesinin bile yasak olması derken çok da mantıksız bir çıkarım sayılmazdı. Radyoda Cruella De Vil melodisini duymak şaşırtmadı. Bazen Disney olmasaydı halimiz nice olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Yazar Isaac, Cruella’nın köpek eğitmeni annesinin hikâyesini yazma niyetiyle kapıda belirdi ama iş kız kaçırmaya döndü. Yazar’ın büyük bir hikâye peşinde olduğunu öğrenen Cruella fırsatı kaçırmayıp, evden çıkış yolunu buldu. İkili tam bir Great Gatsby ortamında yakınlaşırken; Cruella annesinin, evlendiği üç adamı da zehirlediğini anlattı. Büyük bir hikâye bulan ve Cruella’dan etkilenen yazarımız da kendi sırrını anlattı. Çünkü neden sihirli bir kaleme sahip olduğunu iki saat önce tanıştığın birine anlatmayasın ki? Hatta elin değmişken bir de sihirli güç bahşediverirsin.

Isaac, Cruella bohçasını alıp gelecek sanırken büyük sır ortaya çıktı. Babasını da annesinin daha sonraki iki kocasını da öldüren Cruella’ymış! Annesinden küçüklüğünden beri böyle olduğunu öğrendik. Annesi Cruella’yı eve kapatıp dünyadan soyutlarken iyi bir şey mi yaptı tartışılır. Belki bu sadece içindeki kötülüğün daha da büyümesine sebep oldu. Belki de Cruella’yı insanlara yaklaştırmamak en iyi çözümdü. Cruella’nın geçmişini öğrenmemizle dizinin ‘’kötü olunmaz, kötü doğulur’’ kalıbı da yıkılmış oldu. Bu muhtemelen istisnai bir durum. Isaac belki hayatındaki sayılı doğrulardan birini yapıp, Cruella’ya son bir cümle daha yazdı. Cruella bundan sonra hiç kimseyi öldüremeyecek.


De Vil yürek yemiş

Storybrooke’a dönersek, Regina New York’a doğru yola çıkmak üzereyken Henry’nin kaçırıldığı haberi geldi. Cruella Regina ve Emma’dan Yazar’ı öldürmelerini istiyor çünkü ancak o zaman ona yazılan hikâye değişebilir. Cruella’nın mutlu sonu yeniden insan öldürebilmekmiş. Arabaya servis tavuk menüsü alıp, Angry Birds oynayan Cruella’yı bize bu kadar sevdirmeselerdi keşke. Diziden çıksın istemiyorum neredeyse. Regina ve Emma hemen süper anneler moduna girip Henry’ye koşsalar da onu bulan Emma oldu. Çünkü kahpe felek… değil, kahpe Gold. Cruella’nın kimseyi öldüremeyeceğinden haberi olmayan Emma doğal olarak oğlunu riske atmadı. Ama Cruella’yı uçurumdan aşağı attı.

Gold bütün engelleri tek tek aşıyor, sonunda gerçekten istediğine kavuşacak sanırım. Kalbinin tamamen kararmasının ölümü olmayacağını ama sevme yetisini tamamen kaybedeceği ortaya çıktı. Kendince gerekçeleri var, Belle’le mutlu olmak istiyor. Bunun için de Storybrooke’u oyun tahtası yaptı, her figürü kendi yönetiyor. Emma’nın Cruella’yı öldürmesi karanlığa attığı ilk adımdı. Tıpkı Snow’un Cora’yı öldürdüğünde olduğu gibi bu, kalbinde çok küçük bir karanlığa sebep olacak. Sezon finaline üç bölüm kalmışken Gold’un, Emma’yı tamamen karanlığa çekecek bu büyük planını gerçekten merak ediyorum.

Glenn Close her zaman kraliçemiz ama Victoria Smurfit’in Cruella yorumunu da unutmayacağım. Bu  mesajımı da uzay boşluğuna bırakmak isterim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER