Bumerang *

Hiçbir kötülük cezasız kalmaz deriz, değil mi? Ya da buna inanırız diyelim. Oysaki öyle olmadığını bal gibi biliyoruz. Ama bu defa Önem’in bunca zamandır her şeyi hiçe sayarak hırsları uğruna yaptıkları, aynı bir bumerang gibi dönüp dolaşıp kendisine ve en çok sevdiğine zarar verdi. Gerçi henüz Ayaz’a bir şey oldu mu bilmiyoruz ama Önem’e bu korku yeter, yetmeli. Geçtiğimiz hafta Mehmet’in herkesin içinde oğluna en çok zarar verenin kendisi olduğunu söylemesi ile biraz olsun kendine gelen, ama bunu Mehmet’ten duymayı kendine yediremeyen Önem, yine akıllara durgunluk veren bir hamle yaptı.

İçeride kimsenin olmadığını garanti etse dahi onlarca kişinin ekmek yediği işyerini yaktırarak intikam almaya çalışmak artık kötülük sınırlarını aştı, delilik boyutuna vardı. Evet, aynen delirmiş gibi hareket ediyor artık Önem. Hayatındaki her şey kontrolünden çıktı çünkü. İşini, parasını, itibarını ve en önemlisi oğlunu kaybetti. İşin üzücü tarafı, tüm bunlara sebep olanın kendisi olduğunu fark etmeden daha da artan bir hırs ve gözü karalıkla devam etti yaptıklarına.

Çok şükür ki hayatımda karşıma çıkan kötüler ancak filmlerle ve dizilerle kaldı, dilerim hep de öyle kalır. Tüm bu filmlere ve dizilere konu olan kötülüğün bir kısmı senaristlerin hayal gücü olsa da, böyle hasta zihinli insanlar da var ki bu kadar konu çıkıyor maalesef. Sizin de ekranda ya da gerçek hayatta böyle insanlarla karşılaştığınızda aklınızdan “ne zaman insafa gelecek acaba” diye geçmiyor mu? Yapılanların boyutu büyüdüğünde ya da bir türlü sona ermediğindeyse o insana karşı şiddete eğilimli oluyoruz. Başına çok kötü bir şey gelmesini, o musibetten bir ders çıkarmasını ya da zarar görmesini bekliyoruz.

Düşünüyorum da, Kiraz Mevsimi’nin daimi kötülerinin sınırı nerede çizilir, ne olursa insafa gelirler?

Siz Mete ile ikiniz iyice akıllanmadan çoğalmasanız mı acaba?

Mesela içimden bir ses, birçok izleyici gibi benim de hamile olduğunu tahmin ettiğim Şeyma’nın, karnındaki masum bebek ile eskisi gibi kötü olamayacağını söylüyor. Kısa bir süre için de olsa Şeyma’nın pişman olduğu ve insafa geldiği zamanları gördük. Hamilelik Şeyma’nın sınırı olacak gibi geliyor bana.

Yanayım yanayım, ateşlerde yanayım...

Önem’in sınırı da bu yangın olmalı. Ayaz bu yangından pek öyle hemen ayağa kalkıp yürüyerek çıkacak gibi görünmüyor. Önem yaşayacağı bu büyük pişmanlıkla umarım girdiği yoldan döner. Hoş, Mete Önem’in bu yangını planladığını öğrendi. Bunu mutlaka koz olarak kullanacaktır, çünkü yine içimdeki o ses Mete’nin o insafa gelme sınırına henüz daha çoook uzak olduğunu söylüyor.

Mete, oğlum, şimdi tahtaya 100 defa "Ne ekersen onu biçersin" yazacaksın!

Şu anda kendini toparlayıp eski günlerine dönecek son kişi Mete görünüyor. “Bana sırtlarını döndüler, gözüm döndü ve acı çeksinler istedim” diyen bir adam bu! Akıl tutulması resmen! Üstelik hem suçlu hem güçlü. Her ne kadar Ayaz’dan özür dilese ve yangında eski ortağı için endişelenmiş görünse de, Ayaz ayağa kalkar kalkmaz kaldığı yerden devam edecekmiş gibi. Geçen hafta da yazdığım gibi, geçmişten gelen ve henüz bilmediğimiz bir takıntısı var Mete’nin Ayaz ile ilgili. Aslında bu öngörü Mete’nin şu anki davranışlarını açıklayabilecek olsa da, bir önceki “iyi” Mete ile örtüşmüyor elbette. Yani o aradaki “iyi ortak” ve “can dost” halleri hep rol müydü, der insan. Sabırla bekliyoruz bakalım bu değişimin nedenini.

Taşa oturmasaydınız yalnız, acısı  çıkmasın sonra?

Ayaz’ın Mehmet ile kaynaşması biraz babaya özlem, biraz da ölüm tehlikesinin verdiği yeniden kaybetme korkusu yardımıyla kolay oldu gibi. Hem terkedilmiş, hem de hesap sordu diye üstüne okkalı bir tokat yemiş olan bir evlat için 2 gün içinde “baba” diyebilmek ancak böyle olağan üstü bir durum ile olabilirdi. Umarım Mehmet de bu yangından sağ salim kurtulur da, Ayaz’ın özlem duyduğu baba-oğul sahnelerini biz de keyifle izleriz. Ayrıca Atilla Saral’a bu “cool” Mehmet rolünün acayip yakıştığını düşünüyorum, vallahi ben bir yere bırakmam : )

38. Bölümü hepimiz elbette merakla bekliyoruz. Yeni bölüm fragmanını yazının sonuna ekledim ancak izlediğimiz bölüm finalinden çok da farklı değil, eğer değişik bir detay gözünüze çarparsa bana da ses edin. Açıkçası ben 38.bölümde Ayaz ve Mehmet’in sağlıklarından çok Necmiye Hala’yı merak ediyorum. Eğer hala duymadıysanız, Zeynep Kankonde Kiraz Mevsimi kadrosuna Ayaz’ın halası olarak katıldı. İçimden bir ses “çok eğleniceeeez” diyor. Bu vesileyle bittiği gibi burnumuzda tüten Ulan İstanbul’u da anmış olalım.

Ve haftanın EN’leri:

EN nefis sahne: Kesinlikle yangın sahneleri. Atölyenin dışına dökülen benzinin içeriyi nasıl o kadar ateşe verdiğini görmezden gelirsek, yangın sahneleri çok başarılıydı. Gerçekten ateş değil de efekt kullanılan sahneler var idiyse bile hiç dikkatimi çekmedi. Alevlerin mekana kattığı renge de bayıldım, kararında kullanılan dumana da. Son sahnede Mehmet ve Ayaz arka depoya sığınmış, Emre kapıyı kırmak üzere baltayla kilide vururken olan patlama anının zamanlaması da çok başarılıydı. Bu sahnede emeği geçenleri ve yönetmenimiz Eda Teksöz'ü bir defa daha tebrik ederim, ellerine sağlık.EN yeni kötümüz: Deniz. İçinden Chucky çıktı kızın. Ben diyorum ki bu kız Burcu’nun ettiği o lafları burnundan fitiiiil fitiiiil getirir. Atın fav’a. Bir de yüzük yürüttü ki, eyvahlar olsun. Acırım acırım Emre’ye acırım, üzülecek yazık. Bir de aklıma gelmişken, bu kız daha Ayaz'ı görmedi, di mi? Aşık maşık olmasın mazallah!EN komik sahne
: Sakız ve Salih’in kamera sahneleri. Öykü’ye yatakta laptopu saklarken yakalanmalarına ayrı, Öykü Ayaz’a "film" izlediklerinden şüphelendiğini anlatırken ayrı kahkaha attım. Meral dedi ya mahallede bir ev tutalım diye, vallahi ben vereceğim kirasını, hemen tutsunlar ve bir yere ayrılmasınlar. Sakız ve Salih kalp bennnn.EN komik ikinci sahne
: Öykü’nün çıplak Ayaz ile sınavı. Kapıya tosladığında artık bastım kahkahayı.EN tatlı yeni evli çift numarası yapan
: ÖyAz. Bu kahvaltı sahnesine bayıldım. Ayrıca Öykü tam da beklediğim gibi büyük destek Ayaz’a, çok tatlılardı bu hafta.EN dengesiz ama şeker çift
: Burcu ve Emre. Bu hızla 3756 defa daha ayrılıp barışırlar bence.EN "sulu" mektup: İlker’in kızına gözyaşları eşliğinde yazdığı mektup. İlker her hafta ayrı bir bomba.EN hızlı sektör değiştiren: Şeyma. Moda sektöründe kalsa ve hamile giyimine yönelseydi keşke.EN girişimci ruhlu: Olcay. Üçüncü işini de kaptı, ama çekirge de üçüncü zıplamasında yakalanır, bi zahmet hatırlatıverin kendisine, ben söyledim de beni dinlemiyor artık.

 

*Bumerang: Özellikle Avustralya yerlileri Aborjinler, ve diğer bazı kabileler tarafından silah olarak kullanılan yassı bir kesite sahip eğri bir sopa. Eğriliği, kolları arasındaki açı 90°den büyük olacak şekildedir. Bazıları düz olarak fırlatıldığı yönde ilerler, bazıları ise havada dairevi bir yörünge çizerek tekrar geri gelirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER