Hoşgeldin kadınım benim, hoşgeldin...*
"Güldün, güller açıldı penceremin demirlerinde"*
Nedense yazdığım yazılara başlık bulmakta çok zorlanırım. Ama bu yazının başlığı, ta Garip ile Esma’nın, Garip’in evinde tüm aileyi kahvaltı için ağırladıkları bölümden beri kafamda netti. Boran kardeşlerin huysuzluklarına rağmen nedense en çok o bölümde Esma’nın Garip’in hayatına tam manasıyla nüfuz ettiğini, bir aile olduklarını hissetmiştim. Belki de Esma’nın, o evin hanımı olarak Garip’le beraber konuk ağırlaması ayrıntısıydı, bana böyle hissettiren. Bu bölümde evlenerek de bunu tescillediler. O yüzden Nazım Hikmet’in bu şiirinin, Garip’in hissiyatına çok yakıştığına inanıyorum. Süreyya’nın da, ilk dans şarkıları olarak Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan’ın “Hoş geldin” şarkısını seçmesi de hoş bir tesadüf oldu.

Başlık o zamandan beri belliydi de, 69.bölümü 38 derece ateşle yarı uykulu yarı uyanık izlemek, bir türlü geçmeyen hastalık, bu sebeple yığılan işler, bu arada bilgisayarın durduk yere bozulması gibi seri aksilikler hiç hesapta yoktu. O yüzden, bu 3 haftalık dizi arasına sanırım en çok ben sevindim. Tabii öte yandan diziyi de epey özledim. Bu diziyi bir meyveye benzetmek istesem sanırım kiviye benzetirim. Bir yandan çok tatlı, lezzetli. Her şeyden önce sunduğu tüm insan halleri, gösterdiği çözüm yöntemleri ve verdiği dersler açısından son derece besleyici. Adeta vitamin deposu. Diğer yandan ise mayhoş. Mesela Esma unutmamak için defterine yazarken, “Hâlâ mümkünken ailemin tadını çıkarayım.” diyerek evdekilerin düğün isteklerine boyun eğerken içim burkuluyor. Yine de “Bu çok ekşi.” diye burun kıvırıp yemekten vazgeçemiyorum. Öyle değişik bir tat işte.


Rüya gibi...

Bölümün benim açımdan en lezzetli sahneleri, kesinlikle nikah ve sonrasıydı. Zaten konağın süslemeleri, o ışıl ışıl ve masalsı halini çok beğenmiştim. Esma Sultan’ın, maiyetiyle birlikte konağın merdivenlerinden şiir gibi inişiyle başlayan, geçmiş ile bugünün zarif geçişlerle kol kola yürüdüğü, hiç diyalogsuz çok şey anlatan o sahneye komple bayıldım. Gönülleri gibi zengin, hürriyet gibi aydınlıktı o anlar. Esma ve Garip’in mutluluğu, belki içlerinde ukde olarak kalan şeylerin nihayet gerçekleşmesine duydukları şükran, adeta kırk yıl öncesindeki o tertemiz, hiç hayal kırıklığı yaşamamış gençlermiş gibi hissettikleri büyük heyecan, kalplerinin boğazlarında atması ve nihayet elde edilen o evlilik cüzdanı… Geç gelen mutluluk belki onların ki. Ama ta sezon başında dedi Garip; geç hiçten iyidir diye. Bunu kabul etmiştim fakat geçin de yer yer eksik kalabileceğini, kimi zaman buruk olabileceğini tahmin etmemiştim. Genç Esma ve şimdiki Esma’nın nikah öncesindeki hüzünlü duruşlarının sebebi her ne kadar bambaşka olsa da, o bir şeyleri tam olarak içine sindiremeyen halleri üzüyor beni. Genç Esma için yapılabilecek bir şey yok belki ama keşke şimdiki Esma, bu nikahın sevincini  bu hastalığın gölgesinde yaşamak zorunda kalmasaydı.

Nikah öncesi, Esma’nın Fevzi ile hesaplaşmasıysa çok iyiydi. Sevgiden yoksun, uygun bulunarak yazılmış ancak kalbin kabul etmediği hikayelerin neticede mutluluk getiremediğinin kısa bir özeti gibiydi Esma’nın helallik isterken kurduğu cümleler. Zaman içinde dengeli bir birliktelik kurmuş olsalar da, maalesef ki sevgiyi, mutluluğu iliklerine kadar hissedememiş, yaşamın tadını birlikte doyasıya özümseyememişler. Ben ilk defa geçmişte geçen bir sahneyi de son derece ruhsuz buldum. Kötü çekilmemişti kesinlikle ama içerik olarak, Fevzi’nin cümleleri, Esma’nın o soğuk duruşu açısından çok ruhsuzdu. Nerede o genç Garip ve Esma’nın ışıl ışıl halleri, nerede Fevzi’yle yapılan bu duygusuz konuşma? Fevzi evlilik için, kalbin yanına mantığı da koymak lazım demekte haklıydı fakat o konuşmasında ortaya sadece mantığını koymuş ve hisleri hiç dikkate almamış gibiydi. Belki de Reyhan ile yaşadıklarından sonra, o da bu konuşmasından, hayata bu kadar köşeli, aşka bu kadar mesafeli bakmaktan pişmanlık duymuştur, kim bilir…

Yazı devam ediyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER