İnsana insan gerek
"Sen, bayan nihayet..."
62.bölüm, dramı da, komedisi de dozunda, hiç unutmayacağım, dolu dolu bir bölüm oldu. Hatta bu sezonun en iyi bölümüydü diyebilirim. Her cümlesi ayrı ayrı zihnime nakşoldu, her sahne içime işledi. Bölüm, o kadar çok şey söyledi ki, hem üstüne söylenecek hiçbir şey kalmadı gibi hissediyorum, hem de paragraflarca, sayfalarca yazasım var. Bölümün başrolünde Ülfet vardı ve ben bu durumdan hiç şikayetçi değilim. Onun eski defterleri kapatabilmesi için Süreyya, Faruk ve Esma ile ayrı ayrı yaptığı tüm konuşmaları çok sevdim. Vicdanına yenilerek çözülmesi bizim gördüğümüz kadarıyla biraz çabuk olsa da, neticede bunun gerisinde kırk yıllık bir fırtına yatıyor. Meşhur hikayedeki ressamın dediği gibi; 5 dakikada yapılmadı bu resim, 40 yıl artı 5 dakika sürdü. Ayrıca bunun sayesinde çok lezzetli sahneler izledik.

Çözülmenin ilk adımı, Süreyya ve Ülfet sahnesiyle atıldı. Süreyya’nın kapıyı açık görünce, pat diye Ülfet’in gizli odasına dalması biraz densizlik olsa da, geçen hafta ön izlemeyi gördüğümden beri merakla beklediğim bir sahneydi. Ülfet, Nasrettin Hoca misali, “Bana doktor değil, damdan düşeni getirin.” dercesine, aynı acıları yaşadığını öğrenince döküldü Süreyya’ya. Süreyya tedavi ihtimalinden, doktora gitmekten bahsedince öyle şiddetle karşı çıktı, öyle hırsla “Bu acıyı kimse benden alamaz.” dedi ki, hayatının merkezine sadece kinini koyduğu için çok üzüldüm haline. O da Adem gibi acılarına, yaralarına ve kinine tutunarak ayakta kalmış. Haklı olmak yerine, mutlu olmayı seçmemiş.

Acı çektim günlerce
Acı çektim susarak
Şu kısacık konuklukta
Deprem kargaşasında
Yaşadım bir kaç bin yıl
Acılara tutunarak
Acı çekmek özgürlükse
Özgürüz ikimiz de
” *

Ülfet acılarına tutundu ama, özgür de değildi, mutlu da değildi. İç huzuru olmadıktan sonra, devamlı zihninin gerisini kemiren bir kurt durduğu müddetçe nasıl özgür olabilirdi ki? Yine de yaptığı basın toplantısı herkes gibi beni de şoka uğrattı. Gidip polise teslim olmasını filan bekliyordum ama kameraların önünde bu itirafı yapmasını beklemiyordum. En azından artık kendine doğruyu söyledi, en azından artık özgür.


ki kelimeyle aşılacak yolu mu yürüdük bunca yıldır?"

Süreyya ve Ülfet dertleşmesinde de ortaya çıkan, Süreyya’nın hayata bu pozitif bakış açısını, sevginin gücüne olan inancını o kadar çok seviyorum ki. Oscar Wilde’ın “Hepimiz bir bataklıkta yaşıyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.” sözündeki yıldızlara bakanlardan o. Hayata fazla toz pembe yaklaşıyor diyebilirsiniz belki ama, bu sayede Boran ailesinde pek çok dönüşüm yaşandı. Bu sayede Esma ile sahici bir bağ kurabildi. İletişimin, tatlı dilin, sevginin, samimiyetin çözemeyeceği herhangi bir olmadığına inanıyorum ben de. Yeter ki insanların anlaşmaya gönlü olsun.

İki inatçı keçi, Esma ve Ülfet bile, birbirlerinin kalplerine gerçekten baktıkları zaman anlaşmanın, en azından kavga edip nefret kusmamanın bir yolunu buldular. Esasında, “kadınlık” paydasında buluştu hepsi. Aldatılmanın, çocuk sahibi olamamanın, emeğinin heba olmasının acısını bilen, hayatın darbelerini zaman zaman yemiş kadınlar olarak empati kurdular birbirleriyle. Esma’nın bahsettiği kalpten kalbe konuşmak tam da bu aslında.

Yazı devam ediyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER