Aşkın günü, aşkın gücü
Ciğerini dinliyorum, ben duyuyorum
"Tarık olduğu ortaya çıktı mı" sorusuyla giriş yapılacağını düşünüyorduk ki, senaristler sol köşeye attı bizi. Aşk kokuları sarmış, komediyle yoğurulmuş enfes şekerlemeli bir bölüm izledik. 14 Şubat özel, kötüler az ötede oynamışlardı, sevindik mi? Eveeeeeetttttt !!

Henüz evine varamayan Gazanfer, Esma ile dizi kankası oldu. Pembe dizi isimlerini sor, anında cevap al. Gece eve dönen Canım Can da bundan nasibini aldı. Uyukuda yakalansa da Esma Sultanım, hiç ödün vermez süsünden, püsünden, iğneli lafından. Oğlunu da kendine benzetti sonunda, annesiyle Gazanfer’i paralel dağ modunda temsilledi. Sabah Hikmet’in elinden de kurtarmasıyla da iyi averaj yakaladı bizden. Can’ın hüzünlü günlerinde, Gazanfer’i oğul bildi eyyyy Ar Ailesi, siz ki ona sahip çıkmazken Esma Sultanım evini, koltuğunu, yemeğini ve elektrik çarpmasını paylaştı.

Gazanfer planlarını uygulamaya başladı, manav önü sahnesiyle. Hikmet Hanım alışveriş yaparken yanına bir bayan geldi, başka her şey çok iyiydi de “Allah cezamı vermesin” deyince, cin Hikmet mevzuyu çaktı ve gelen Zikri Amca’ya oğlunu veriyordu. Eeee kadın madem evlenmek istiyor, Zikri Amca’dan iyisi mi var, tamamen duygusal, baston koleksiyonu da var. Bunun sonucunda peşinden gidip özür dileme ve al portakal ver portakal hopppp komiserin aracında portakal olayıyla, Sevgililer Günü hatrına karakol yolundan döndüler. PelGaz (Pelin & Gazanfer) planı sahneye çıkar ve okuldan gelen Pelin ile anlaşma yapılır. İşin sonucunda Sefer’in evindeki kasa olayı da buunmaktadır. Pelin’in burkulan ayağına biricik  Gazanfer Amcası yetişir ve eve getirir, olay bir şekilde tatlıya bağlanır ki ilk hayatındaki ilk sevgilisiyle  –başka da kimse yok ki zaten- barış anlaşmasını yaparak sevgililer gününü kutlar. Annesidir her şeyi, minik Gazo’nun…

Tam gülesim geliyor, sen bakıyorsun.

Fragmanda görmüştük, HAYIR demişti de, nedeninin öğrenmek için sabırsızlıktan çatlamıştık. Yıldız, Zuhal ve Ayşenil ablalarıymış. Kızımız da haklı, ailesindeki tüm kadınlar sıkıntılı evlilik yaşayınca. Bu teklir Ar apartmanındakiler tarafından da hemen duyulup, Pelin'e kadar geldi. Zaten Gazanfer ile ayak burkma planını bırakıp Cücü'ye kaçması da bundan ötürüydü. Tamam evlilik şimdilik yarınlara kaldı da, sevgili de değiller mi? Yok, yok mis onlar. Bak kızım, akıllı ol, bulmuşsun efendi, yakışıklı, iyilik dolu adamı kaçırm, sonra başka yerde, başkalarıyla bulursun. Tarık, sevgililer günü kutlamak istese de, bu konuda "Aman, sen ol, her gün sevdiğimsin" olayına getirdi; fakat kendi elleriyle yaptığı yemekler ve muhteşem sofrayla sevgililer gününe sürpriz yaptı. İyi kalpli Tarıkcığım da "Sevgilim, gelemiyorum, üniversiteden kız arkadaşım geldi, ben yemekte yokum", derse.... Kıskançlık damarları kabaran Güneş'in imdadına çalan kapı zili yetişti ve Tarık ile mavi çiçekler geç gelen evlilik teklifi cevabını söyledi. Evet , evet, milyonlarca kez evet. Hayır, illa kıskancaz, illa zora sokcaz işi, kadın milletiyiz, zoruz!...

Hakan'dan ve etrafından bahsetmemek olmaz, güzel güne çomak sokmak. Şeniz, arkadaşının evinde kalarak iyilik yapıyor da Rıza da gelip tehdit etmese!... Hakan efendi de iş yerindeki tatsız durumlarından ötürü diskalifiye durumunda. Mekan onun sanki, he canım he. Fulden'den sağlam kroşeler beklenmekte. Çiçekler de elinde kalırsın kapıda, Tülay da öğrendi hamileliği. İşler arapsaçı oluyor, yavaştan, derinden... Rıza, annesi ve simetrileriyle onların da sevgililer gününü kutlar, daha başka kötülüklerle görüşmek üzere.

Sadri Alışık'a saygıyla.

Bu bölüm Cücü nerede, yok mu, ay başına birşey mi geldi, yeni sevgili mi yaptı diye sora sora bitiremedik. Tarık ile göründü de rahatlattı bizi. 14 şubat onun için de bir şey ifade etmiyormuş; ama Pelin'e destek her zaman. Tabi bir de Mukadder ile gece sohbeti ve bulur gibi olduğu aile bilgileri. Bu işi Cücü çözecek. Yardım meleği olmak bunu gerektirir. Pelin ile harıl harıl çalışmalar meyvesini sevgililer günü gecesinde verdi. Aile albümüyle 3nesil kuşağı bir araya getirmeleri, yazılarda,  Pelin'in hislerini tercüman olması ve boş kağıtta sözde yazılar varmış gibi ezber yaptırmalar. Tabi minik yıldızımızın hakkını da yemeyelim. Gazanfer tarafından da bayan yardımcı oyuncu ödülüne aday gösterilmesi ileriki zamanlar için yer yapıyor. Bir tek Ar ailesi kadınlarının, Güneş'e üçüncü sayfa kötü haberlerini göstermeleri sonrasında onun psikolojisini atlamasına pek yardımcı olamadı hani. Ar kadınları ile başın dertte Güneşkız, senin ışığını söndürürler.

Bandana ile eldiveninin renk uyumuna bayıldım, Gülay.

Ümit ile Gülay'ı gören Can. Evde hüzünlü olup, espri bombardımanı yapan Can, her bölüm bir önceki bölüme göre üzerine koyup daha başarılı olan da Can. Gülay, anladı neyi istediğini, kimi sevdiğini, kalbinin kırıldıktan sonra, Can için attığını. Ümit'i dövmekten kurtardılar, çiçek göndermesi olmadı. Yemeden içmeden kesildi kızcağız. Neşeli kızın yüreği de severse deli gibi, gözyaşı ağır olur. Hırçınlığı aşkınaydı ve Fatih buna çözüm bularak ikisinin yarı yolda baş başa bıraktı. Ayak burkulma numarasını Pelin'in, Gülay teyzoşundan öğrendiğini anlayarak, Can'ın da bu oltaya geldiğini görmüş olduk. Aslında birlikte kalmaları, sessizce olmaları konuşmaları için bütün fırsattı. Böylece barışarak gecenin kazananı oldular, gelsin keyifler, hey hey...

Güneş ile Tarık abiyi kıskanarak, buraya gelmemiz çok iyi oldu.

Sıkıca tuttum, benimsin Miray.

Gecenin en sürprizci, en birinci, en romantik erkeğine sıra geldi. İlk adım Miray'a 14 şubat için ne yapalım ile başlamak oldu, baktı ki bunun sevgilisi ODUN!... Aynen öyle esmerim. Tamam, narin değilsin, kabul kibar da değilsin, evet odun olduğun Pelin! Tarafından bile onaylandı ; ama canım bu kadarına da pes duble pes!... Çok tanımıyor olsan uzak kal dicem; ama yarin artık o senin, Git sebepsizce sarıl, "Sen değerlisin", diye haykır. Korkma sevdiğini söylemekten, vazgeçme istediklerini dillendirmekten. Kaçarsa başkalarına yakalaman zor olur, benden uyarması. Neyse, ben FaMir'in , erkek tarafındanım bu gece. Gelmeyen sensen, şaşırtan Fatih olur. Al sana arazi keşfine o halde, kalp mi sevmiyor al sana karlar içinde romantiklik hem de Gülay ile Can barışması da bonusu.Bir sözle bin mutluluk yaşattın bize. FaMir sahneleri yakışıyor, Miray o kadar uzak kalmasa. Karlar içerisinde bir başka güzeldi sahneler. Tarık'ın romantikliği Saraçlı'ya da değmiş, enfes olmuş. Fatihciğim bu akşam ideal erkek konusunda Tarık'ı geçtin.

Tabi aşk yaşta değildir, erkeğin sözlerindedir. Hı hı şimdi uydurdum. Mukadder nasıl uyumadı? Zafer Bey, iki iltifat kapsaydın gençlerden, hiç tüyo almıyorsun, hayır dükkana kalpli pasta yaptırmaya gelende mi olmadı? Canım, cicim, karım, güzelliğin idare eder de ne!... Hiç yakışmadı, gülden profiterol, tek taştan pastayı yapcaktın, kurtulacaktın tripten. Neyse hadi biz  de senin yaşına verdik bunları, 40 sene önce yapmıştır dedik.

Tarık damat oluyor, sıra da kızlara geliyordan önce, Engin Ar esprilerine hazırlıklı olmak gerek. Neyse ki aile bizden de zekten beş on köşe oluruz. Kızların geç geldiği gece, Pelin nasıl teyzoşlarını korudu, annesini kurtardı ve Gülay'ın başlattığı akımla beraber nasıl tüm yerde anneler ve kızları yattı. İşte başarı, huzur ve bunun getirdiği mutluluk o karede yatıyor. Kendi evindeymiş, kendi odandaymışcasına, kahkahanın camdan tüm mahalleye duyulması gibi. O sahneye bakan, benim ailem, Esma sözlerini duyan benim annem diyebiliyorsa olmuşsun, okeye dönüyorsun arkadaş... 

#benseversem dediler ve gösterdiler aşkın gücünü. #sizseverseniz neler yaparsınız neler... Her gününüz sevgililer günü olsun, aşkın günü olsun, senaristlerin günü olsun, sevdiğinizle olsun. 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER