Yaz boyunca cuma akşamları düştüğümüz boşluktan bizi kurtaran, özlemle beklediğimiz MedCezir, efsane bir başlangıç yaptı. Hakkında konuşacağımız ne çok şey var, nereden başlasam? Şuradan başlayayım; şükür kavuşturana! “Nerede kaldınız yahu?” diyerek tüm karakterleri sarılıp öpesim geldi izlerken!

Silin, baştan yazın ama bu dörtlüyü sonunda birleştirin lütfen.

Kibariye’nin Sil Baştan yorumuyla bizi fragmanlayan MedCezir, aslında Mert’in de dediği gibi "Nerede kaldıysak oradan" devam etti. Çünkü silgi tozları değil bu etrafa saçılanlar, karakterlerimiz sayfalarını, göz yaşıyla silmeye kalkmışlar. O yüzden de mürekkebi dağılmış, yazılanların izi kalmış sayfalar var ellerinde... Yani ne silinmiş, ne okunuyor. Yoksa, yaman çapkın değil ki bizim esas oğlan. Aşkına da, aşık olduğuna sahip çıkmanın kitabını yazar. Yazar da, işte o Faruk Beylice’ye verdiği söz olmasa, belalarımı da alıp gidiyorum fikriyle Mira’ya söylediği o “Düş yakamdan” olmasa... “Acımı içime atarım, çapkınlık maskesiyle saklarım” kafasında Yaman’ım. E, bu kafayla ortaladığı topa Elif yükseldi, o top gol olur tabii. Bu arada Elif’i canlandıran Aybüke Pusat’a benim gözüm çok kolay alıştı, iyi bir seçim olmuş. 

Yaman’ın yükleri pek bir ağır. Bir yanda Faruk’a verdiği söz, bir yanda acı içindeki Serezler... Çareyi; her limanda bir hikâye bırakmakta bulmuş Yaman. Yalnız iki günde seni seviyorum diyen kıza mı çemkirsem yoksa Yaman’ın "Seni seviyorum"a verdiği "Eyvallah!" karşılığına mı saydırsam, bilemedim. Bu “Eyvallah” da, ilk sezonun “Seni seviyorum”larına verilen “Teşekkürler” cevabıyla yarışır kıvamdaydı hani. Flasback’lerde gördüğümüz üzere Ender’in ölümü Yamira cephesindeki suları durultmamış. Yaman’la Mira, muhtemelen cenaze sonrası simsiyah giysiler içinde, 'Düş yakamdan'ın rövanşını yapmışlar. Yaman’ın sert sözleriyle sonuç arkadaş kalalım kararı olmuş. Ah ya, biraz ayrı kalalım, kafaları toparlayalım filan hepsi olur da, sizden arkadaş olmaz. Daha çözülmemiş meseleler, yarım kalan hikâyeleriniz var. Söyleyeyim de, 'Düşman oluruz ama arkadaş kalamayız'ı kafanıza sokun.

Tarzına da, doğallığına da bayılıyoruz.

Amerika’dan Orkun’la beraber dönen Mira, tam da beklediğim gibiydi. Hislerini saklamaya gerek duymayacak gerçek bir prenses, Mira. Ağzında sakızıyla Orkun’u görünce mutlu olanlar, kaç kişiyiz? Vurdum duymaz hallerine bir de Mira’ya dozunda yaklaşma tavırları eklenmiş, Orkun Civanoğlu bu sezon hayranlarının sayısını çoğaltır, net. Tamam, son sahnede yediği haltı unutmadım, birazdan ona da geleceğim. Ama Hale’yle oynaşmaları devam ediyor ya, rahatladım. Geçen sezon gururları, duygusal bir itirafa meydan vermemiş, hikâyeleri tensel çekimle sürmüştü. Bakalım bu sezon ne olacak? Altınkoy gençleri tam kadro karşılama komitesindeydi. Bir de ardından 'Hoşgeldin Partisi' verdiler, bu sezon yine bizi çok eğlendirecekler. Artık mekânları da belli. Uzay’ın amcasının hediye ettiği o malikânede ne partiler göreceğiz kim bilir…

Serezler'in malikânesi ise ben diyeyim terk edilmiş perili ev, Sedef desin Alacakaranlık Kuşağı! İyi ki çalışanları çağırdı da toparlattı. O evi bu haliyle görmek gerçekten çok üzücüydü. Çünkü ideal çiftimiz Selim ve Ender'in mutlu birlikteliğinin simgesi o ev. Mert’in şen kahkahaları ve mutfaktan gelen harika kokularla bir masal objesiydi adeta, terk edilmişliğin simgesi değil. Eve giren hırsızlar tabiî ki bu sezon daha da aktif göreceğimiz Turunç Nadir’in işiydi. Yalnız hırsızlık için taktığı maske olmasaydı, Farukcu'ğum o Hasan’ı devirirdi bence. Nasıl da hemen koştu hırsızın peşinden, şövalye ruhlu kahramanım!

"Bizim buralara da uğrasaydı, kaçırmazdım" diyenler kaç kişiyiz?

Hırsızlık olayı yazı teknede geçirmiş olan Selim-Mert-Yaman üçlüsünün Altınkoy’a dönüşlerini çabuklaştırdı neyse ki... Yaman’ın Mira sonrası seçimlerine daha fazla katlanmak zorunda kalmadık. Yalnız bu üçlü sessiz salaş köşeler seçmek yerine, herkesin uğradığı yerleri seçmişler demek ki, Bay Aşk Üniversitesi'nde okuyan Elif'in de aynı yerde olması böyle açıklanabilir ancak. Üç erkek, acılarını dindirmek için gayet erkeksi yöntemler bulmuşlar. Kâh birbirlerine dalaşıyor kâh içlerindeki yangını denizin soğuk maviliğinde söndürmeye çalışıyorlar. Ama Selim’in dediği gibi canları en çok geceleri yanıyordur. Sedef’in, evi alaca karanlıktan günışığına taşımak için yaptırttiği temizliğe rağmen eve geri dönüşleri çok iç acıtıcıydı kuşkusuz. Mert’in, Ender’in elbisesini koklayışı ne kadar çocuksu ve içtendi. O sırada göz yaşlarını akıtmamak için "Ammannn bu Sedef’in saç rengi de ne değişik olmuş?" diye atarlanan kaç kişiyiz? Yalnız Suzi’nin bastıramadığı hıçkırıklarını çok bencilce bulduğumu söylemeliyim. Adamlar da Sedef de gayet metanetliydi başta...

Hadi canım, sarılmanız bittiyse, oturup yazın kritiğini yapalım.


Üç adamın eve dönüşleri sonrası, Mira’yı jaluzilerden gözetlerken görmeyi özlediğinizi farkettiniz değil mi? Eylül’le kocaman ve bomboş evde rahatça takılmak yerine, yine her zamanki dedikodu koltuklarına oturup, ilk karşılaşmalarının kritiğini yaptılar. Yalnız bu ilk görüş kritikleri sırasında kızların da, erkeklerin de kendi durumuna odaklanıp karşısındakini dinlemeden konuşmaya devam etmeleri çok şekerdi. Birbirlerinden saklasalar da biz hepsinin özlem içinde olduğunu görüp rahatladık. Yaman’ın Mira’yı ilk görüşünün, Orkun’la cilveleştikleri bir anda olmasına ben çok sevindim. Tamam, Yaman’ın asıl niyetini biliyoruz da, şimdi bunu devam ettirmesine gerek yok ki! Mira gitti tedavisini oldu, geldi. Eh, Yaman belalılarından (Ne ayıp! Ailesinden diyecektim.) uzaklaştı. Faruk da Yaman’ı çok zorlamazdı bence. Ama delikanlılık; sözünün arkasında durmayı gerektirir diyen Yaman, ayrılığı sürdürme niyetinde. Yoksa bir "gel" deseydi, Mira "Düş yakamdan"ları, "Ben senin aynadaki aksin değilim"leri geçmişe gömebilirdi. İşte o yüzden Yaman’ın, Mira’yı Orkun’la görmesi gayet iyi oldu. Gerçi Mira’nın da Yaman’ı görünce Orkun’u dirseğiyle iterek uzaklaştırması gözümüzden kaçmadı. Buna rağmen, karşı karşıya geldiklerindeki soğukluklarını, kendileri de garipsemişlerdir eminim. 

Eylül’le Mert karşılaşması ise nispeten sıcaktı. Aslında ikisi de birbirlerine dönmeye hazır görünüyorlardı. Hem o kadar uyumlular ki, Mira’yla Yaman’ı bir araya geleceklerine dair ikna etmeye çalışırlarken ikisi de aynı cümleleri kurdular. Siz Eylül’ün Uzay’la flört etmesine takılmayın, aklının Mert’te olması Eylül’ün flört etmesine engel değil ki! Mert, -flashbackte gördüğümüz- o söylediklerinin pişmanlığını yanına alıp kalktı, Eylül’ün evine gitti. Ama Eylül her zamanki bencillikten ölme içgüdüsüyle, çocuğa neler söyledi öyle. Mert'ciğim ne kadar dramatik bir cümle kurmuş giderken; "Ben kendimi unutuncaya kadar sen de beni unut." demiş. Eylül, olgunlukla karşılayabileceği bu durumu, biraz da yukarıdan bakarak "Beni sen bile terk edebilirmişsin." diye, geri püskürttü. Bu cümleyle Mert’in bağlılığını da kastediyordun ama "Sen bile" kısmı bayağıca aşağılama unsuru içeriyordu Eylülcüğüm, bize yutturamazsın. Bir de Mert’in çizimlerini o siber mahluk Uzay’a vermesine ne demeli? Yalnız, Uzay Mert’le biraz daha vakit geçirse, Eylül’ü falan gözü görmez, direkt ikonum diyerek tapar çocuğa. Uzay'ın, sahilde Altınkoy gençleriyle beraber, Yaman-Mert ikilisiyle karşılaşma sahnesinde, arkada Orkun'la kalışında, acaba kanka olup işbirliği yaparlar mı? diye düşünmüştüm ama, sonra gördüm ki Orkun, Uzay’ın o dar çapının çok dışında.

 Orkun saçını kessin diyenler v.s. Orkun’un topuzunu yerim diyenler

Orkun’un çapı da Turunç Nadir’e küçük gelmiş olacak ki, bir borç meselesi döndü ortada. Bu sırada Sude’den sonra “Kaya” soyadına talip bir diğer kişinin de Nadir olduğunu gördük. Eh, Bakturoğlu gibi bir soyadını hiçbir kadının isteyerek kabul etmeyeceğini bildiği için olsa gerek Nadir karısının soyadını almayı planlıyor. Turunç Nadir, Asım Şekip Kaya’yla istediği kadar uğraşabilir ama Sedef ve Yaman’a bulaşmasın lütfen. Bak, Sedef'ciğim acısıyla ne kadar dinginleşmiş. Atrık göz yaşını şen kahkahalarının arkasına gizlemiyor. Tam bir Mrs. Faruk Beylice olmuş, dokunmayın. Kıyamam, “Babamdan beni özlediğini duymak için ödenen bedel bu kadar ağır mı olacaktı?” demesi de içimize oturdu değil mi?

Uzay'ı rahatta dinlemeye çok alışma Tuğçe, bir toparlan istersen, ne de olsa o bir gün senin de olabilir.  

Mira’yla Yaman’ın tek başına karşılaşmalarını hepimiz sabırsızlıkla bekliyorduk. Yaman sabah alışverişinde, Mira koşudayken karşılaştılar. Beklentimiz gardlarını indirmelerinden yanaydı. Mira, konuşmayı uzatabilmek için nasıl da elinden geleni yaptı. Hatta kendini kontrol edemeyip Yaman'a kız arkadaşını bile sordu. Yaman’ın "Şu an yok" demesine verdiği “İyi bari çabuk düşmüşler yakandan” cevabıyla Mira’nın hanesine artı birkaç puan koyabiliriz değil mi?  Hanesine artı puan yazacağım bir diğer isim de Hale'dir. Yaman'a ilk gördüğü yerde "Şansını kızlar tuvaletinin kapısında mı deniyorsun?" lafını yapıştırdı hemen. Bu sezon onu sadece Yaman'la Mira'ya laf sokup, Orkun'la gizliden oynaşırken görmeyelim. Mesela Eylül'le ortak bir çıkarları olsun, beraber hain planlar yapsınlar. Eğlence peşinde olduğum doğrudur, evet! Bu arada Tuğçe de umarım, Eylül-Mert ayrılığından nasiplenme rüyaları görmüyordur. Uzay'la takılsın işte, arayıp da bulamayacağı bir nimet onun için! Tamam, Tuğçe'yi seviyorum, derin ruhlu bir kız ama Mert'e olan takıntısından kurtulsun da istiyorum. Tabi ben yakıştırdım ama Uzay’ın gözü Tuğçe’yi görmez gibi. Vazgeçiyorum, Tuğçe Eylül’e birini daha kaptırırsa kendine gelemez, ona yeni birini sipariş edelim. Ama lütfen Doruk’la Eda kadar antipatik bir çift olmasınlar.

"Tarzım şekil önümden çekil!" Ama bir Kenan da değilsin hani, sahi Kenan nerede?

Gelelim kadronun yeni güzellemesi Magazin Muhabiri Deniz'e. Hiç öyle "Ay nasıl güzel bir çifttiniz siz” göz yaşarmalarına girmesin. Selim'e yürüyeceği gayet açık. Yalnız o da tam Selim'in harcı bu arada. Üstelik de kızıl! Ender'in yerini tabii ki dolduramaz ama Asalet Kraliçesi Ender'den daha çok yakışıyor Selim'e... Mesleki deformasyonuyla, her ikili konuşmayı da dinleyecek besbelli. Bildiklerini Selim'e yetiştirip, yakınlık kurmak için kullanacak da, Mert bu durumları nasıl karşılar, göreceğiz. Bir de Asım Şekip Kaya var. Bay Aşk, kızının ölümü sonrası Selim’e dev püskürür diye düşünüyordum ama "Oğlum" dedi, ötesi var mı? Büyüksün Asım Şekip Kaya! Bakalım Ender’le Selim’in kazanın yaşandığı arabaya binerken kavga ediyor olduklarını öğrenince ne olacak? O kavgadan pek kimse haberdar değil sanırım. Mira ile Eylül biliyor gibi hissettim ama, mesela Mert olayların ne kadarını biliyor, Ender Sinan'la tam olarak ne yaşamıştı? Bunlar hiçkimse için çok açık değil henüz. Muhtemelen bu konu ilerleyen zamanlarda Deniz'in de didiklemesiyle ortaya dökülecek. Gerçi Ender’i güzel hatırlamak istiyorum. Olan biten her ne ise cevaplanmamış sorular olarak kalmasına razıyım.

Sana takım elbise giymek çok yakışıyor.

Altınkoy bildiğimiz gibi... Her dramdan bir sosyal sorumluluk projesi çıkarma alışkanlığıyla, Ender'in adına burslar verilecek. İlk iş, bir anma gecesi düzenlemekti pek tabii... "Eğer nefes almaya devam eden bensem, boğazım neden düğüm düğüm" diyerek, gözyaşlarımızı akıtmaya talip olan Selim için tam ne güzel başladı diyordum, o konuşmasının devamında şiir okuyarak müsamereye bağladı. Bu sırada suçluluk gözyaşlarına boğulan Sude'yi, Sedef elbette uyaracaktı. Ah, Sedef bir de Sude'nin Ender için çevirdiği dolapları bilse, neler yapar ona! Yalnız, gecede herkes siyahlar içindeyken, Eda canım sen hayırdır? Bir de pembe giymişsin? Doruk'la aşk sarhoşu bir yaz geçirmişlerse demek ki... Sude de eski frapan hallerinden uzaklaşıp Asım Şekip Kaya'nın karısı olmanın ağırlığı ve şıklığındaydı. Yoksa Bay Aşk'ın sıkıcı balayında, entrikalardan uzakta kalınca formunu mu kaybetti? Beren'in "terrible fifteen"i Sude'yi bu yüzden daha da kızdırmış olabilir. Beren'ciğim tam formunda yalnız, bu sezon onun da aşk hayatını izlemek istiyorum artık. 

Bir kıskanılma malzemesi olarak Elif'in de, Ada kadar sığ bir karakter olmadığına memnunum. Gerçi, ağzıyla kuş tutsa Mira'ya rakip olamaz o ayrı. Bir de Yaman'ın züppe olmadığını öğrenince gözlerinin parlaması neydi Alla'sen? Boyfriend kriterlerini sayarken, züppe olmasın, burslu okusun, ekmeğini taştan çıkarsın filan mı diyor? Gecenin bombası ise bir Orkun Civanoğlu klasiği olan öpücüktü. Verdiği kıskandırma taktikleriyle Orkun, Mira'nın sol kulağına fısıldayan kötü kalpli melekti adeta. Orkun'un öpücüğü sonrası genel kanı; yüzünde patlayacak bir tokattan yana ama ben bu tokadı beklemiyorum çünkü Yaman Mira'yı kırıcı sözleriyle çok zorladı. Gerçi Yaman'ın, bu “kendine güveni tavanda” hallerinin Mira'yı daha çok cezbedeceğine de inanıyorum. Evet, beni cezbetti oradan biliyorum. Olsun olsun, güzel şeyler bunlar, o savaşlardan sonraki kavuşmalar daha tatlı olur değil mi? Kavuşma demişken, bölümün sosyal medyada hashtag'ı olan #kavuştuğumuzda da belli ki Nur Yüzlü Sayko’muz Tan'ın “kavuşma”sıyla, aynı kaptan su içmişti. Tek kavuşma, seyircisinin çok özlediği Medcezir’e kavuşmasıydı çünkü.

Dramın yerini eğlenceye bırakacağı güler de gelecek elbet...


İkinci sezonunun ilk bölümü, elbette, bir kısım seyircisinin yer yer sıkıcı bulduğu dram soslu sahnelerin ağırlıkta olacağı bir bölüm olarak tasarlanacaktı. Ender’in ölümü sonrası tam kıvamında bir dram vardı ekranda, ne duygu sömürüsü yaptı, ne geçiştirme sahneleriyle hakkını vermediğini hissettirdi. Bence her şey gayet ayarındaydı. Hele bir toparlansınlar, dev eğleneceğiz sonra da kavuşmaların tadını çıkaracağız, değil mi, değil mi:)

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER