Haftalık reyting analizi: Scream Queens, The Blacklist ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Scream Queens, The Blacklist ve diğerleri

Geçtiğimiz Pazar günü henüz kablolu kanallardan gelen çetin rekabet başlamadan ulusal kanal dizileri usul usul yayınlarına başladı. Fox Pazar gününe çok olmasa da stabil bir seyirci kitlesi edindiğini bir kez daha kanıtladı. Yarattıkları 5’li animasyon/komedi bloğu iyi iş yapıyor doğrusu. Özellikle Bob’s Burgers ve The Last Man on Earth dizilerinin yere çakılmamaları beni çok sevindirdi. Once Upon a Time’ın eski gücünün kalmadığını hepimiz biliyoruz, ama sezona bu kadar düşük başlaması nereden bakarsanız bakın hoş değil. Masraflı da bir dizi olduğu düşünülünce hele… ABC’nin yeni dizisi Blood & Oil içerik olarak yarattığı hayalkırıklığını izlenme oranlarında da tekrar etti. Benim de tavsiye ettiğim yeni dizilerden olan Quantico ise son derece iyi bir başlangıç yaptı. Çok geçmeden saati değiştirilip daha geniş kitlelere ulaştırılırsa şaşmam. Ayrıca Pazar günü bir devir sona erdi, polisiye furyasını parlatan orijinal CSI ekranlara özel bölümüyle veda etti. Eski şaşaalı günleri aratan bir oran alsa da iyi diyelim, iyi hatırlayalım.

Pazartesi günü Minority Report reytinglerini daha da düşürdü. Boşuna başlamayın derim, ömrü çok uzun değil. Life in Pieces ise The Big Bang Theory dizisinin tam yarısını kaybettiği için şüphe çekiyor ama 13’ü tamamlama yolunda gider, gerisine bakarız. Blindspot ise çok önemli olan 2. haftasını misler gibi atlattı. NBC yeni Blacklist’ini buldu diyebiliriz.

Salı günü sezonun iki iyi komedisi Grandfathered ve The Grinder Fox’ta başladı. İkisi de aynı demo oranını yakalayarak kanalın yıllardır düşüşte olan komedi bloğunu uçurmayacaklarını, ama stabil kalırlarsa en azından öldürmeyeceklerini gösterdiler. Scream Queens ilk bölümündeki çuvallamasını toparlayamazken Limitless yine iyi bir iş çıkararak ve ilk bölümüyle aynı reytingi alarak sezonu rahatça götüreceğinin sinyallerini verdi. The Muppets bir tık düşse de şimdilik asayiş berkemal, dokunmasınlar Kermit’ime.

Çarşamba günü Empire yine şahane izlenirken güzelim Black-ish daha ikinci haftadan üzücü bir düşüş gösterdi, umarım sürekli hale gelmez. Chicago PD sezonu diliminde birinci açarken sırf Marcia Gay Harden’in performansı için bile önerebileceğim yeni CBS medikal dizisi Code Black ortalamanın biraz üstünde bir oranla yayına başladı. Bu seviyede kalırsa sıkıntı yok.

Perşembe günü Bones dile kolay 11. sezonuna başladı. Artık yaşlandığı çok açık, ama hit dizi çıkarmakta zorlanan Fox için yine de iş gören bir joker kartı niteliğinde olduğu için sorun değil. Sleepy Hollow ise geçen sezon resmen yapımcı ile kanal el ele vererek tüm güzelliği mahvedildikten sonra seyircisini toplayamadı haliyle, yazık. Bizimle olduğu sürece tadını çıkaralım, diyecek bir şey yok. The Blacklist geçen sezonki performansına uyan bir oranla geri döndü. The Voice sonrası yayınlandığı zamanlardaki başarı yok elbette ama bu bile NBC için bulunmaz nimet. The Player ise gidici diyebiliriz, zaten parlak olmayan oranı daha da düşmüş. TGIT dizilerinde mihrap yerinde, yazıyı uzatmaya gerek yok.

Eleştirmenlerce sezonun en kötü işlerinden biri seçilen Dr. Ken son derece iyi bir oranla sezonu açtı. Yıllardır Last Man Standing ardında yayınlanacak dizi arayışını sürdüren ABC’nin bu sezon yüzü gülecek mi, şimdiden söylemek zor. Yine de dizi birçoklarının tahmin ettiği gibi daha ilk yayınından çuvallamadı, not düşelim.

Bakalım sezonun ilk iptali ne zaman gelecek. Benim tahminim daha 2 haftamız var, ilk kurban da Minority Report olacak. Göreceğiz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER