Eve Dönüş: Kalbi kırık çocuğun hikayesi

Eve Dönüş: Kalbi kırık çocuğun hikayesi
Hayallerine müdahale edilen çocuğun kalbi kırıktır. Kalp kırıklığının ne olduğunu o zaman bilmez ama büyüdüğünde kalbinin ilk o zaman kırıldığını bir gün mutlaka anlar. Kalbi kırık çocuk, büyürken inadına hayallerine tutunur çünkü başka yol bilmez. Baskılanır, anlam veremez. Baskılanmaya devam eden çocuk büyüdükçe hayallerinden uzaklaşır ve bir gün artık her şey için çok geçtir. Kalbi kırık çocuk büyümüştür ve artık hayal kuramaz olur.

Çocuk, küçükken anlam veremediği müdahalelerin büyüdükçe iyiliği için olduğuna inandırılma çabası karşısında şaşırır, kabullenemez ve kendini bildiği zamanlara geldiğinde ise bu durumla mücadele etmek ister, belki eder de ama bir yerde elinden bir şey gelmeyeceğini kabul eder, kabule mecbur edilir.

Eve Dönüş, kalbi kırık bir çocuğun, kendi masalının kahramanı Zeynep’in rengarenk hayallerinin büyüdükçe nasıl solduğunu, esasen nasıl soldurulduğunu anlatıyor. Zeynep’in renkli çocukluk dönemi içinizi açacak, asi genç kızlık dönemlerinde içiniz burulup ona gülümseyecek ve olgun bir kadın olduğunda yaşadığı değişim karşısında Zeynep’in renklerini solduranlara ah edeceksiniz.  

Eve Dönüş’ü Barış Gönenen ve Ece Nur Ateş birlikte kaleme almışlar, Barış Gönenen oyunu yönetirken Ece Nur Ateş, Tara Demircioğlu, İrem Yünsel ve Yusuf Sefaoğlu ile oyunda performans sergiliyor. Tıpkı hikaye gibi metin de performanslar da samimi ve nahif. Oyunun sade dekorunu, ışık oyunlarını, şarkı seçimini ve özellikle afişini çok beğendiğimi söylemeliyim.

Eve Dönüş, çok samimi, gerçek ve can yakıcı bir oyun. Zeynep’in hikayesi bana çok dokundu çünkü bu hikaye fazla tanıdık. Zeynep, “Bir gün eve döner miyiz?” diye soruyor. Bir gün evden ayrılabilirsek belki...

Eve Dönüş’ü ben çok sevdim, sizin de Zeynep’in hikayesine tanık olmanızı ister, oyunu izlemenizi tavsiye ederim.

Çocukların hayallerine dokunulmaması dileğiyle…  
 

Unutmuyoruz, tiyatro iyidir, iyileştirir.
 

Oyun Künye Bilgileri:
Yazan: Barış Gönenen-Ece Nur Ateş
Yöneten: Barış Gönenen
Oyuncular: Ece Nur Ateş, Tara Demircioğlu, İrem Yünsel, Yusuf Sefaoğlu
Sahne Tasarımı: Barış Gönenen
Kostüm Tasarımı: Gizem Bentürk
Işık Tasarımı: Eren Çiğdem
Afiş Tasarım: Burak Kaçi
Afiş Fotoğrafı: Catography By Gizem Bentürk
Sahne: Gnom Tiyatro BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER