Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin: Kızlar annelerinin kaderini mi yaşar?

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin: Kızlar annelerinin kaderini mi yaşar?
Afiş fotoğrafı Serkan Ertekin'e ait.
Ben anneannemi görmedim. Ben doğmadan, annem çok küçükken vefat etmiş. O nedenle annem, annesine benziyor mu, bilemiyorum. Ben anneme benziyor muyum diye düşündüğümde ise hep farklı olduğumuzu hatta pek az konuda fikir birliğine vardığımız sonucuna varırdım. Sonradan anladım ki yalnızca fikir birliğine varmak değilmiş benzemek. Ben farkında olmadan, gittikçe yani büyüdükçe anneme dönüşüyormuşum. Mesela annem evde yokken onun gibi davrandığımı, evde onun düzenini yürüttüğümü, misafir ağırlama şeklinden daha pek çok davranışını benimsediğimi fark ettim.

Kız çocuğu babaya düşkündür derler ama aynı zamanda anasına bak kızını al derler. Çok şey söylerler kadınlar hakkında ama öyle bir şey derler ki o cümleyi her duyduğumda bir garip hissederim. Kızlar annelerinin kaderini yaşar derler. Gerçekten de kızlar annelerinin kaderini mi yaşar? Ben annemin kaderini mi yaşayacağım veya bunu ister miyim ya da neden onun kaderini yaşayayım gibi birtakım sorular üşüşüyor aklıma ve gerçekten bu sorulara bir yanıt veremiyorum. Bildiğim şey, ben kendi kaderimi yaşamak isterim. Hiçbir zaman “ben annem gibi olmayacağım, onun gibi anlayışsız olmayacağım ya da onun gibi mutsuz olmayacağım” gibi duygulara kapılmadım ama yine de benim kaderim farklı yazılmıştır diye de umarım.

Kuşak hikayeleri bu minvalde hep ilgimi çekmiştir. Farklı kuşakların birbirini anlama mücadelesi, kendi zamanları ile bir türlü ayak uyduramadıkları diğer kuşak yaşantısı arasındaki çatışma bazen zor anlar yaşatsa da bazen de keyifli bir hal alabiliyor.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin 3 kuşağın hikayesiyle sarıp sarmalıyor benliğinizi. Ayfer, Başak ve Melis. İstanbul’un farklı zamanlarına doğmuş, bambaşka birer İstanbul’da büyümüş anneanne, anne ve torunun hikayesine tanıklık ediyorsunuz. Sert bir kuşak çatışması ancak bu kadar naif anlatılabilirdi sanırım, öyle ki gülümserken hüzünlendiriyor aynı zamanda. Birbirinden tatlı bu 3 kadının hikayelerini hem kendi ağızlarından hem de birbirilerinden dinlerken ve birbirlerine söylemek isteyip de içlerine içlerine konuştuklarına şahit olurken ise aklımda tek bir soru beliriyor, başta da yazdığım gibi “kızlar annelerinin kaderini mi yaşar?”

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin ismi kadar güzel bir oyun. Oyunda Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz çok özel ve muhteşem birer performans sergiliyorlar. Performansları hakkında söylemek istediğim çok şey var ama detay vermek istemediğimden susuyor ve bu özel performansı izlemenizi canı gönülden diliyorum.

Yerli metinlerin bende yeri her zaman başkadır ve o oyun bir de beni kalbimden yakalıyorsa mutlulukların en büyüğünü yaşıyorum. Murat Mahmutyazıcıoğlu yazdığı bu özel oyunla kalbime çentik attı. Bir erkek gözünden 3 kuşak kadının hikayesini dinlemek, ayrıntıları gördükçe delirmemek elde değil. Gözlemine, hislerine, kalemine sağlık…

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Afife Tiyatro Ödülleri 2017’de Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 2017 Yılı Yerli Oyun Yazarı Ödülü ile Başak Kıvılcım Ertanoğlu performansıyla Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2017 Yılın En başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü aldı.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, pozitif enerji aldığım ve uzun zamandır izlemek istediğim, telefonumu oyunun gösterim tarihleriyle doldurduğum ancak bir türlü uygun zaman yakalayamadığım bir oyundu. Her şeyde olduğu gibi bir oyun izlemek için de doğru bir zaman olduğuna inanırım. Ruhumun iyileşmeye ihtiyaç duyduğu günlerde izleme fırsatı yakaladığım Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin  kalbime dokunan oyunlar listesinde yerini alırken hislerimde yanılmadığımı da gösterdi. İzlemenizi tavsiye eder, aynı zamanda Habitus Yayıncılık tarafından kitap olarak basılan bu muhteşem metni okuyabileceğinizi de belirtmek isterim. Ben muhtemelen canım her sıkıldığında, İstanbul beni her bunalttığında kütüphaneme koşup bu güzel metne sarılacağım. İyi ki böyle özel metin yazarlarımız, iyi ki bizi bu oyunlarla buluşturan tatlı sahnelerimiz, iyi ki böyle muhteşem performans sergileyen oyuncularımız var. Tiyatro diyorum, iyi ki var!
 
Unutmuyoruz, tiyatro iyidir, iyileştirir.
 

Oyun Künye Bilgileri:
Yazan ve Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Oyuncular: Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Melis Öz
Kostüm: Meltem Tolan Coşkun
Işık: Cansu Kahvecioğlu
Süre: Yaklaşık 75 dakika
Sahne: Bam

 

 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER