Hastası olduklarımızda bu hafta: Grey's Anatomy

Hastası olduklarımızda bu hafta: Grey's Anatomy
Grey’s Anatomy, kış tatilinden You Can Look (But You'd Better Not Touch) bölümüyle 26 Ocak’ta döndü. Geçtiğimiz bölümü Alex’in hapishaneye girip girmeyeceği sorusu ile bitirmiştik ve aslında yeni bölümün ilk sahnesinde görmek istediğim tek şey de bunun cevabıydı ama bölüm bunun yanından bile geçmiyordu, bir o kadar da direk cevabı anlatıyordu aslında. Bölüm, Grey’s Anatomy’nin neden 13 sezondur tekdüzeliğe düşmeden, sıkıcı olmadan, ‘Öff gene aynı şey’ dedirtmeden sürdüğünün 45 dakikalık bir tarifiydi adeta.

Bölüme bayıldım ama esas sevdiğim şey, bu bölüm özelinde değil, Grey’s Anatomy’nin genelinde olan güçlü hikaye. Karakterler değişse de, ‘O giderse kesin izlemem’ denilen herkes teker teker gitse de bu diziyi yine de izleyebiliyoruz çünkü ön planda olan şey hep hikaye ve o gücünü hiç kaybetmiyor. Tek bir ameliyathanede sadece üç doktorla geçen bir bölüm de seyretsek de sıkılmıyoruz, bütün bölüm tek bir doktoru anlatsa da. Ne yeni gelen karakterleri yadırgıyoruz, ne gidenlerin sessiz sedasız ortadan kaybolmalarını zira hikaye hepsinin üstünde. Yerli dizilerde eksikliğini en çok gördüğümüz mevzunun bu olduğunu düşünüyorum çoğu zaman.

Elbette her hafta saatlerce süren dizilere hikaye yazmanın imkansızı başarmak olduğunu biliyorum ama tek sorun süre de değil sanki. ‘Bu bölüm başrolleri hiç bir arada görmedik’ diye isyan eden izleyici de bir zorluk, gündemin tamamen dışında kalmaya çalışmak da. Dizileri sadece izleyen biri olarak bile aklıma gelen bir sürü bağlayıcı nokta var, bir de içerideki insanlar için düşünün. Sadece internetten yayınlanacak diziler göreceğimiz Blu TV, Puhu TV gibi platformların bu gidişatı değiştireceğine dair yüksek umutlarım var aslında ama oyuncuların bile bu ortamlardan bahsederken ‘Ne güzel, artık birbirimize 150 dakika bakmak zorunda kalmayacağız’ diye söze girmesi beni üzüyor zira en temel mesele o değil sanki, olmamalı gibi. İnternet yayını ile televizyon arasındaki tek fark süre olduktan sonra buna gelişme denebilir mi?

Grey’s Anatomy’ye duyduğum sonsuz hayranlıkla başlayıp yine yerli dizilere getirmeden duramadığım satırlarımı bitirmeden önce Alex umarım sersem Jo yüzünden kendini dönülmez yollara atmamıştır diyor ve herkese iyi seyirler diliyorum. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER