Öylece bırakıp gitmek olmaz

Öylece bırakıp gitmek olmaz
ne mutluyduk halbuki.. 

Pazar gecesi Benim Adım Gültepe'nin yeni bölüm fragmanını gördüm televizyonda. Evet, yeni bölüm. Bir final yapma nezaketini bile göstermeden, yeni bölüm yayınlayacaklardı. Saçma sapan bir günde, gece yarısı. 'Elimizde kalmasın, yayınlayalım da bitsin' düşüncesiyle belli ki. Dizinin senaristi Vurol Yaşaroğlu'nun da tweetini gördüm ertesi gün. ''Dizi, öylece bitecek'' diyordu. 'Öylece' ne demekti? Bu ekip 'öylece' nasıl çekmişti son bölümü? Herkes biliyordu final olacağını. Biz nasıl hiçbir şey yokmuş gibi izleyecektik ki? İzleyemedim de. Sizin de bölüm yorumu okumak istemediğinizi düşünüyorum. Yanlış düşünüyorsam kusuruma bakmayın şimdiden.

Raninitv'de yazar alımları başladığında tek idealim buydu sanırım, Benim Adım Gültepe'yi yorumlamak. Sonra Ranini'nin diziyi yorumlayacağını öğrendim. ''Ben yorumluyorum diye kimseye engel olmuyorum, farklı bakış açılarımız vardır muhakkak.'' dediyse de çekindim haliyle. Bu özgüvensizlik ve tereddütle dokunsam elim yanacakmış gibi uzak durdum birkaç bölüm boyunca diziyi yorumlamaktan. Yerli dizi olarak takip ettiğim tek işti, zaten her sene Zeynep Günay Tan'ın dizileri dışında adam akıllı yerli dizi takip edemiyorum. Nihayetinde Gültepe'yi yorumlamaya başladım başlamasına, o günlerde dizinin final yapacağı dedikodularını duysam da inanmadım. Hem Kanal D'nin geçen sene aynı ekibe (Kayıp) yaptığı hatalarını tekrar yapmayacağını düşünüyordum, hem de yeni sezondaki PR çalışmaları aklıma geliyordu. Reklam çalışmaları demişken, bu reyting sisteminden anlayan biri değilim. Anlamak için de uzman olmak gerekiyor sanırım. Fakat bir şeyler döndüğü kesin. Anlık reytinglerde birinci gözüken dizi ertesi gün açıklanan ölçümlerde dördüncü falan çıkıyor, ne bileyim total ile AB grubu arasında dağlar kadar fark var vs. Eyvallah, elimizde olan sistem bu ve kanallar da kâr amacı güdüyorlar haliyle. Tutmayan dizi kaldırılır, kabul. Başka kanallarda çok daha düşük reytinglerle, sırf kendi masrafını çıkaran diziler devam ediyorsa, KanalD neden yaptığı işleri sahiplenmiyor? -ki Benim Adım Gültepe'nin birinciyle burun buruna olduğu bölümleri hatırlıyorum- Böyle deneme-yanılma gibi üç bölümde, beş bölümde dizi kaldır. Olmadı, yenisini yap. Ekibe, emeklere yazık değil mi? Neye göre yapılıyor bu sözleşmeler?

Twitter'dan bir avuç fan -fan'dan daha doğru tabir olamaz- Gültepe'nin bitmemesi için destek topluyordu, değişik bir üslup ile. Değiştirilmesi gereken o kadar çok şey var ki; üç set çalışanı öldü mesela bu hafta. İkisi de Gültepe ekibindendi. Bu gencecik yaşlarında ''Neden?'' diye sormaktan başka bir şey gelmiyor elimden. Akıllarında ne vardı, giderken ne bıraktılar bilmiyorum. Belki bir iki sohbet etmişimdir, belki de karşılaşmışızdır alakasız bir yerde. Tanımıyorum yani iki emekçiyi de. Muhtemelen bu insanları tanıyanlar da başka setlerde, yeni bölümler yetiştirmek zorunda oldukları için üzüntülerini dahi yaşayamamışlardır doğru düzgün. Ne yapalım, ölüp gittiler işte. Ölenleri mi protesto edelim? Yapamıyoruz, beceremiyoruz. Ne olacak, nereye kadar böyle devam edeceğiz merak ediyorum.

Tüketici toplumu olmanın gerekliliklerini layıkıyla yerine getiriyoruz, değerini bilmeden fırlatıp atıyoruz. Aylar önce Gültepe'nin ekrana geleceğini öğrendiğimde ''Umarım Kanal D ile çalıştıkları için pişman olmazlar.'' dediğim Zeynep Günay Tan ve ekibi şu an pişman mıdır bilmiyorum ama olmasınlar. Yaptıkları işe küsmesinler. Onlar her defasında kaliteli bir iş yapmaya çalışıyorlar ve kalitenin ölçütü de reytingler değil kesinlikle.

Bu duygu karmaşasıyla, objektif yaklaşamamamdan dolayı son bölümü ancak izledim. Tam da asıl derdini anlatmaya başlamış Gültepe.. Kanal D finali esirgemiş olabilir ama ben ''öylece'' bırakıp gitmek istemiyorum Gültepe yazılarımı. Vedaları sevmem zaten, veda etmiyorum tabii ki. Kafamda yazıp, tekrar tekrar kurgulayacağım diziyi. Bana yeni bir dünya yarattıkları için teşekkür ediyorum tüm ekibe. Biliyorum; emekten daha çok ruhlarını, yüreklerini koydular bu işe. O yüzden, yüreği dokunan herkesin yüreğine sağlık.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER