Survivor: Erkekler de yanar

Survivor: Erkekler de yanar
Dünya erkeklerin dünyası
Survivor’da üst üste iki dokunulmazlık oyunu sonrası elenen Ezgi oldu. O gidince, Ezgi’nin şimdiye kadar çoktan elenmiş olması gerekirken Atakan’la olan yakınlığı sayesinde birleşme sonrasına kalabildiğini söyledi herkes birbirine elbette, çünkü bir kadın ve erkek bir aradaysa, kadını ezikleyip erkeği yüceltmek en derin genimize kadar işlemiş, değiştirilemez madde olup en temel anayasamıza kadar girmiş bir hal.


Aşkı meleklerden çalanlardan mısınız acaba?

Ezgi’nin gitmesinden ziyade, Atakan’ın duruma verdiği tepki ile ilgili yazmak isterim aslında. Atakan’ın geçtiğimiz hafta eleme konseyinden önce kurduğu bir cümle çok yer etti aklımda. ‘Bana yara vermek için seni azaltmak istiyorlar’ dedi Ezgi’ye. Evet, Türkçede böyle bir cümle yapısı veya kelime birlikteliği yok ama bunu uzun zamandır et yememiş olmasına veriyorum (gerçi hiç kilo vermediği için iyi beslendiğini de varsayabiliriz aslında ama hindistancevizi dilbilgisine protein kadar yardımcı olmuyor demek ki) ve cümlenin içeriğinden ne kadar hislendiğim gerçeği değişmiyor. Bu cümleden sonra Atakan’a duyduğum sempati çok arttı, hele Ezgi’nin elemesinden sonra o duygusallaştığını göstermek istemeyen hallerine o kadar üzüldüm ki ekrandan doğru sırtını tıpışlayasım geldi. Ezgi’yle aralarında duygusal bir ilişki olup olmadığını bilemiyoruz elbette, birbirlerinden gerçek dost diye bahsediyorlar ama genç adam-güzel kız ikilisi bizi bundan fazlasını düşünmeye itiyor ısrarla. Kimle olurlar bilmem, ama dilerim ikisi de mutlu olurlar.


Bence ayıp ettin

Reality show’larda aşk denince aklıma (çok yaşlı olduğum bu vesileyle bir kere daha ortaya çıksın madem)  illa ki Popstar Abidin-Firdevs aşkı gelir. Bir zamanlar Kanal D ekranlarından üstümüze doğru fırtınalar estiren, aksi huysuz jüri kavramını hayatımıza sokan ve upuzun süren Popstar maratonunun sonunda ikisi finale kalınca Abidin pat diye Firdevs’a âşık olduğunu açıklayıp, birinciliği de kapıvermişti. Çünkü memleketimizde böyledir, bir erkek bir kadına âşık olduğunu söylediğinde erkeği bağrımıza basar, kadını hunharca suçlarız. Suçladığımızı itiraf etmesek de suçlarız. ‘Yarışmaya gelmiş yaptığına bak’ imaları yapar, mevzuda gönlü olup olmadığını bile sormayız (olsa ne olur?). Abidin’in ‘Firdevs’i seviyorum’ itirafının ardından da yaptığımız tam da bu olmuştu yıllar evvel. Bir kişi de demedi ki Abidin’e ‘Kız belki de kaderini değiştirecek bir an yaşıyor burada, onu bu şekilde elinden almaya ne hakkın var?’. Abidin’i en son geçen yaz Ütopya’da gördüm, Firdevs nerede ne yapıyor hiçbir fikrim yok, ama ne zaman böyle bir yarışma görsem, aklıma hala o kız gelir, o final akşamı yaşadığı haksızlık, illa tekme tokat olması gerekmeden maruz kaldığı erkek şiddeti gelir. Abidin’in Popstar’lık kariyerinde bir yere varamamış olmasını Firdevs’ten yana çalışan ilahi bir adalet olarak düşündüğüm zamanlar bile olmuştur.


Bakalım kahramanlarımızı neler bekliyor?

İster Survivor olsun ister Popstar, erkeklerin hep bir adım daha haklı sayıldığını ve kadınların bile buna destek verdiği programlar izlemekten çok yoruluyorum bazen. Asıl yorulduğum şey bu programların gerçek hayatın bir yansıması olduğunu bilmek elbette. Ezgi’nin elenmesinden sonra, uzun süredir adadaki tek kadın kalma hayallerine kavuşan Nagihan’ı neler bekliyor bakalım? İzleyelim, görelim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER