Türk televizyonlarından Kaygısızlar geçti!

1. SEZON: EFSANE’NİN DOĞUŞU

Kaygısızlar, 18 Ekim 1994 günü yayına başlamıştır. İstanbul’da kimseyi tanımadıklarını hatırlayan Kaygısızlar, bir süre düşündükten sonra İstanbul’da nerede kalacaklarını bulurlar. Bu kişi, Memnun Kaygısız’ın askerdeyken çok yardımcı olduğu Berber İsmail’dir. İsmail (Halit Akçatepe) İstanbul’da karısı Zeynep’le (Gülçin Hatıhan) bir başlarına yaşayan, çocukları olmayan bir Bre Berberdir.

Hatıhan şimdilerde Poyraz Karayel dizisinde rol almaktadır.

Zeynep rolünü, dönemin ünlü radyocuları Romina ve Gülçin ikilisinden bildiğimiz Gülçin Hatıhan oynar. Gülçin Hatıhan son derece dokunaklı ses tonuna, güzelliğini de eklemiştir, hayran bırakır kendisine. Dizi başlarda, 1960’ların köyden kente göç olgusunu, Haydarpaşa Garı’ndan İstanbul’a girişi, vapurdan İstanbul’un izlenişi gibi Gurbet Kuşları gibi filmlerde görülen klişeleri gösterir.

Kapı çalan, Kaygısız Tanrı Misafiri..

Bir türlü çocukları olmayan çift, evde çocuk cıvıltıları hayal ederken kapının çalınmasıyla bu dertlerini unuturlar. Kapıyı çalan Kaygısızlar’dır. 36 çocuğuyla eve doluşan Kaygısızlar, evin bütün düzenini bozacak, sessizlikten sıkılan İsmail ve Zeynep’e bir dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceklerdir.Çocuklar İsmail ve Zeynep’in bütün eşyalarını amaçları dışında kullanırlar. Mesela pantolonlardan kaleci şortu yaparlar, misafirlerin saçlarını kesip berbere satarlar.

36 çocuğun içinde futbol sevdalısı Eleman ve evin en büyük kızı Hostes dikkat çeker. Eleman’ın tanınmamak için Kanguru kıyafetiyle futbol oynamaya çalıştığı sahneler ilk sezonun unutulmaz sahnelerindendir. Bugün Bilge Parlak’ın oynadığı Hostes Kaygısız’ı hatırlanır ancak ilk Hostes’in dönemin ünlü dansözlerinden Zinnur Karaca olduğunu galiba pek az kişi hatırlar.

Bir süre sonra Eleman, Migros Süpermarket’in o dönemlerde pek bilinen Kanguru kıyafetiyle yaşam kavgasında yer alacaktır. Babası’nın 4. Karısı olarak hayal ettiği Gülçin’i de kaşla göz arasında tavlar. Gülçin İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Veterinerlik Bölümü’nde okumaktadır.Ancak sevdiği Gülçin’in eski sevgilisi belalı bir sokak serserisidir ve kızı bir türlü rahat bırakmayacaktır. Belalı sokak serserisi diyince akla tabii ki Kültigin gelir ancak o Kültiğin başka Kültigin’dir. Adamları da bildiğimiz tipler değildir. Birisinin adı Bumin diğerinin adı Alper Tunga olarak duyulur birkaç kere.

Ercan Yazgan, Memnun Kaygısız rolünü bir ekol olarak oynamaktadır. Literatüre Memnun Kaygısız umursamazlığı ve pişkinliği olarak geçen ifadelerle hayran bırakır izleyenleri. Perihan Abla’daki Şoför İsmet gibi unutulmazlar arasındadır.3 karıdan Sabriye (Ayşen Gruda) ilktir. Onu Terbiye izler (Ülkü Duru) en küçükleri ve en yenileri Kafiye (Çiçek Dilligil) olarak görülür. Bunların yanı sıra sadece ilk sezonda görülmüş Fıskiye vardır. Fıskiye, Sabriye’nin dul ablasıdır. Tulûğ Çizgen tarafından canlandırılır. Tuluğ Çizgen ve Ercan Yazgan, daha önce Perihan Abla’da karı koca rolünü oynamıştır. O uyumu Kaygısızlar’da da görmek mümkündür.“Eniştee bana koca lazım” sözleriyle dolaşır durur Fıskiye. Bu Fıskiye’nin bir de keçisi vardır, evcil bir hayvan olarak beslediği keçinin adı Gimenez’dir. Eniştee sözü ve evcil olmayacak Evcil hayvan beslemesi akıllara Baldız adlı filmde Mete İnselel’i ve beslediği horoz Kara Murat’ı anımsatır.

Memnun, Fıskiye’yi alışverişi bedayava getirmek amacıyla Bakkal Cevat’a (Selahattin Fırat) ayarlar. Bundan sonra Bakkal da diziye ve Kaygısızlar Ailesi’nin kaderine ortak olacaktır.İsmail ve Zeynep’in en büyük arzuları bir çocuk sahibi olmaktır. Tüp bebek yöntemiyle bir çocuk sahibi olmayı hayal ederlerken, Memnun Kaygısız’ın çocukları boğuşma esnasında tüpü kırarlar. Önce Zeynep sonra da İsmail evden kovar Kaygısızlar’ı.

Kaygısızlar, Fıskiye ve ona aşık Bakkal Cevat artık sokaklardadır. Deniz kenarında sandallarda ve parklarda geçirirler geceyi. Bir bölümü de Gezi Parkı’nda geçen bölümler böyle ilerler. Evde çocuksuz ve yalnız kalan Zeynep ve İsmail’in çocukları geri çağırdığını düşündüğümüz bir sahneyle 1. Sezon 13. Bölüm sonunda biter.
 

BUNLARI DA SEVERSİN

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER