Kötü adamlardan canavarlara: Jekyll and Hyde

Kötü adamlardan canavarlara: Jekyll and Hyde
İnsanlar çok eski zamanlardan bu yana anlamadığı, anlamlandıramadığı şeylerden korkarlar. İnsan tarihi, bu korkuların yarattığı mitlerle, canavarlarla doludur. Örneğin, Salem'in cadıları, Kont Dracula. Tüm bu canavarlar birer korku hikayeleri iken, günümüz dizi sektörü bu hikayeleri yeniden okuyor. Ve karşımıza doğa üstü yaratıklar olarak yeniden sunuyor. Kont Dracula'nın yarasaya benzeyen halinden Alacakaranlık filmindeki Edward'a nasıl geldiğimiz bunun bir örneği.Eskinin korku hikayeleri günümüzün fantezi fenomenleri haline geliyorlar. Jekyll and Hyde dizisi de bunun son örneklerinden. Hikayeyi belki bilirsiniz. Eski İngiltere'de doktor olan Jekyll'in zaman zaman içinden onun tam zıttı olan Bay Hyde çıkar. Jekyll insanları kurtarmaya çalışırken, Hyde öldürebilir. Aslına bakarsanız bipolar kişilik bozukluğu yaşayan bir insanın hikayeleştirilmesidir. 

İngiliz kökenli küçük Emrah.

Jekyll and Hyde dizisi ise hikayeyi kişilik bölünmesinden uzaklaştırıp, son dönem popüler olan doğa üstü yaratıklar düzeyine taşımış. Jekyll yine bir doktor ama babasından gelen bir laneti üzerinde taşıyor. Hyde, yine Jekyell'in tam zıttı bir karakter ama bir yenilik eklenmiş. Hyde artık bir insan değil doğa üstü güçleri olan bir yaratık.

Bu tarz pek çok dizide olduğu gibi toplumu bu yaratıklardan kurtarmak isteyen MI6 tarzı gizli bir örgütlenme de mevcut. Aynı zamanda bu yaratıkları korumaya çalışan başka bir örgüt de var. Spoiler vermeden diyebileceğim, Teen Wolf'ta gördüğümüz olay örgüsü ve karakterler bu dizide de mevcut. Şekil değiştirenler, kurt adamlar, vampirler, değişik güçleri olan değişik yaratıklar, ...

O zaman, neden bu diziyi izlemeliyiz diyorsanız aklıma gelen bir kaç şeyi sıralayım. Hadi diğer sayfaya ^.^
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER