Allah gerçekten herkese Ilgaz Kaya gibi bir koca versin! Yargı Melekleri haftalardır “Ilgaz Kaya hayal ürünüdür!” şeklindeki söylemlerimize kulak vermiş. Yekta aracılığıyla tüm Ilgaz Kaya hayranlarına selam göndermiş. Yargı Melekleri biz selamınızı aldık ve oldukça memnun kaldık. Sizler de daha çok hayran olalım, diye her hafta Ilgaz Kaya’ya seviye atlatıyorsunuz. Sağ olunuz, var olunuz. Sayenizde “hayal ürünü” de olsa böyle bir erkeğin varlığına şahit olduk. Sevgili Kaan Urgancıoğlu da izleyiciye öyle bir Ilgaz Kaya sunuyor ki Ceylin gibi tüm Yargı fandomunun kalbini attırıyor. Bir de unutmadan söyleyeyim. Yekta Tilmen’e hak vereceğim aklımın ucundan geçmezdi. Bunu yapsa yapsa ancak, Yargı Melekleri yapardı. Yazan elleriniz dert görmesin.


Bence ikisi de birbirini "AŞK" diye kaydetsin ;)
 
Yargı ekibinin, Yargı fandomu ile olan ilişkilerini seviyorum. Bundan on beş gün önce Instagram ve Twitter hesaplarından “Zaman birçok şeyi değiştirdi, hisleri de <3 Sence, Ceylin ve Ilgaz artık birbirlerini nasıl kaydetmeliler?” şeklinde tatlı bir paylaşım yapmışlardı. Çiftimiz, böylece bu bölüm birbirlerini telefonlarında nasıl kaydettiğini öğrenmiş oldu. Sahne, yayından sonraki günün sevgililer günü olduğu düşünülerek yazılmış gibi geldi. Ilgaz ve Ceylin’in tatlı atışmalarını ve sonrasındaki sıcak yakınlaşmaları bu soğuk gecelerde içimizi sımsıcak yapıyor. Bence ikisinin de birbirini Savcı ve Avukat olarak kaydetmesi olduk manidardı. Birçok aşk sözcüğünden daha çok Ilgaz ve Ceylin gibiydi. Bana kalsa bu şekilde devam edebilirdi. Birbirini ve ilişkilerini en iyi anlatan sıfatlardı. Ancak, ekibin dediği gibi zaman, Ilgaz ve Ceylin’in duygularını oldukça değiştirdi. Birbirine su gibi âşık oldular. O yüzden heyecanla son durumu bekliyorum. Bu sahnenin bir de ödülü vardı. En iyi öneriyi sunan sosyal medya kullanıcısına sembolik bir hediye gönderilecek. Bakalım bu ödül kime gidecek?
 

"Çakal" Niyazi

Kadrolu maşa Niyazi, bıraktığı enkaz ile Ceylin’in ayağına daha çok dolanacağına benziyor. Ölmekle kurtulmadı. Ben cezaevine giremem, ne demek ya? Gerektiğinde Ceylin bile girdi. Para ile birilerine maşalık yaptığı yetmiyormuş gibi iş arkadaşlarının başını da oldukça yaktı. Bu oyunda da piyon olarak Göksu’nun başı epey ağırdı. Sırf suçlu olduğu anlaşılmasın, diye iş edinip Göksu’nun telefonuna İstanbul turu attırdı. O da yetmedi HTS kaydı Tilmen Hukuk sınırlarında çıkması için bir baş Tilmen’e gitti. Ama, adam o kadar çakal ki sokaktaki kamerada (sanırım mobeseydi) gözükmemek adına temkinli bir pozisyonda bekledi. Ondan öncesi de var! Niyazi o kadar akıllı ki kriminalden ayrıldığı saat belli olmasın, diye kameranın kör noktasından geçerek dışarıya çıkıyor. Ama, bu akıllı maşamız nedense adliyedeki odadan Ilgaz’a ait kıl örneğini toplarken kameralara yakalanacağını düşünemiyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Olur, çünkü artık bir şekilde köstebeğin ortaya çıkması gerekiyordu. 


Şu kızcağızı bir dinleseydiniz

Eren boşuna Ceylin’e kraliçe demiyor. Bir kişi ya, bir kişi (Ilgaz’ın alacağı olsun) Ceylin’in şüphelerine saçmalık gözüyle bakmayıp, onun dediklerine kulak verseydi durum hiç buralara kadar gelmezdi. Queen Ceylin, her zamanki gibi mantıklı yollarla düğümü çözmeye çalışıyor. Şüphelenmeleri gereken kişinin Göksu olmadığını, aksine dikkatlerini Niyazi’nin üzerine çekebileceklerini üzerine basa basa söylemesine rağmen ne Eren ne de Ilgaz ihtimal vermiyor.  Ceylin’in analiz yeteneği yadsınamayacak kadar kuvvetli. İnsanı hâl ve hareketlerinden çözümleyebiliyor. Eren ve Metin haftalardır burunlarının dibindeki adamın saçının uzunluğunu nasıl oluyor da fark edemiyor? Sahneyi izlerken “Ceylin, Allah’ını seversen bir koklasana” dedim. Kriminaldeki örneği değiştirenin üzerine o kadar çok yoğunlaştılar ki gerçek hedeften saptılar.


Ceylin, ayakkabının fotoğrafını çekene kadar Niyazi'nin saçını koklaman gerekiyordu.
 
Yahu, haftalardır kim aranıyor? Tetikçi! Ceylin neden tutuklandı? Engin’i öldürmüş olabileceğinden dolayı tutuklandı. Kız üstüne basarak Ilgaz ve Eren’e “adam uzun saçlı ve paraya ihtiyacı var,” diye söylüyor. Bunu nasıl anlıyor? Sadece adamın kesik montuyla olayları birleştiriyor. Sonra, bir bakıyor ki adam uzun saçlı. Ve bingo! Peki, yılların polisleri ve savcısı bunu niye göremiyor? Çıldırmamak elde değil. Hikâyenin Niyazi ayağı gerçekten saçma bir döngüye girmeye başlamıştı. Cin Niyazi, kendinden en az iki numara büyük ayakkabı giymeyi akıl ediyor. Tesadüfe bakın, Ilgaz’la ayak numarası aynı çıkıyor. Bizim Cin Niyazi ayak numarası anlaşılmasın, diye de günlerce ayağına büyük gelen ayakkabı ile dolaşıyor. Yargı Melekleri’ne soruyorum: Niyazi madem o kadar akıllıydı da olay yerinde neden izmaritleri bıraktı? Onu geçtim, o eldivenin suyun içinde ne işi vardı? Ceylin’in ormanda bulunduğu bölüm hastane kontrollerinin yapıldığı sırada Ceylin’den hangi örnek alındı? Hemen hatırlatayım! Swap izi almışlardı. Hatta birkaç işlem eksik yapılmıştı da sonradan gelip testi yapmışlardı. Bu işlem ne için yapılıyordu? Katil zanlısının bulmak amacıyla parmaklarda herhangi bir barut veya kan izi var mı, diye kontrol etmek için uygulanıyordu. Madem ki Ceylin’den bu örnekler alındı, bulunan eldivende de swap analizine niye bakılmadı? Üzerinden yedi bölüm geçti ve nihayet bu bölüm birinin aklına geldi. Yargı gibi hızlı akan bir dizi için bu testin akla gelmesi zaman açısından bakıldığında oldukça uzun değil mi? Şimdi Niyazi de öldü. Bu sorular nasıl ortaya çıkacak? Bazı cevabı yanıtlanmayan sorular Niyazi ile birlikte toprak altına mı girecek?


Seda, yaptığın bu pufurizma umarım sana yol, su ve elektrik olarak dönmez!

Yekta’nın dizinin başını kaçırdığı için üzülmesine hiç gerek yok. Sonradan da olsa tüm açıkları kapatma özelliğine sahip. Özellikle saz arkadaşları Cüneyt ve Seda tarafından özet geçildiğini düşünürsek hiçbir gelişmeden geri kalmadı. Ceylin’den sonra Ilgaz’ın tüm açıklarını teker teker yakalamaya başladılar. Nikah sebeplerinden tutun da Ceylin’in cezaevine gideceği sıra Ilgaz’ın odasında bekletilmesine kadar olan her bir detay sıra ile Yekta’nın önüne getiriliyor. Her seferinde de karşısına Ilgaz ve Ceylin aşkı çıkıyor. Onlar aşka bu kadar bulanırken Yekta gibi art niyetli adamların eline daha çok koz verirler.
Seda, Merdan’ın zorlu sıkıştırmalarından sonra Zafer’in cesedinin nerede olduğunu Yekta’ya sorabilmek için dikkatleri Ceylin’in üzerine çekti. Dava süresinin de yaklaşmasını fırsat bilerek Erguvan ailesine başka bir kara bulutu da Seda çöktürecek. Bu kötü oldu. Amaç sadece Zafer’in cesedinin yerini öğrenebilmek iken acılarının üzerine başka acılar da yükleyecekler. Yekta boş durmaz. Bir defa Zafer’le ilgili bilinmezlik haberi ile kulağına kar suyu kaçtı. Ardını mutlaka getirir. Bakın, buraya yazıyorum; sezon finaline doğru bu işi Yekta patlatacak. Seda için hâlâ emin olamıyorum. İyi niyetine şüphe ile yaklaşıyorum. Bana güvensizlik veriyor. Fark etmeden karşısına aldığı kişiyi uçurumdan atacakmış gibi geliyor. Erguvan ailesini içten çökertecek hamleyi planlarken başka amaçlar da güdüyor.
 

Şurada çekirdek olsa da iki çitleseydik

Aylin’i uzun zaman sonra mantıklı konuşurken gördüm. Ayaklarının yere basması için bazı gerçekleri kabul etmesi ve hayal dünyasından çıkması gerekiyormuş. Yaşadığı durumlar hiç kolay değil. Hayatı domino taşları misali… İlk taşın yıkılmasıyla birlikte her şey üst üste gelmeye başladı. Oğlunun kaybını atlatamamışken İnci’nin ani ölümü, arkasından Osman’ın amcasının karısı ile aldatması, babasının çekip gitmesi ve meçhule dönmesi falan derken kendine çoğu kadının kaldıracağından da fazla yük edindi. Gül’ün telefonundan sonra eve gelen Ceylin biraz olsun Aylin’in dimağını açtığını düşünüyorum. En azından artık mantık gözüyle hareket etmeye başlayacak. Uzun zamandır abla – kardeş ilişkisini görmek istiyordum. İki kardeşin dertleşmesi etkileyici bir sahne olmuş. Ceylin’in ayaklarını altına alarak Aylin’le konuşması, onun çaresizliğine çare araması o kadar sıcak ve içten geldi ki; bazen böyle sahneleri izlemeye ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum.  


Merdan Dede, sana güvenim tam!
 
Bu işi çözse çözse Merdan Dede çözer. Bölümde hatırlarsanız Niyazi, Merdan’ın kahvesine gitmişti. Burada aracılı konuşurken Niyazi’ye parayı veren adamın cezaevine girdiğini söylemişti. Şimdi bu bilgilerle geçen haftaki olayları birleştirirsek azmettirici Murat olabilir mi? O zaman parayı Murat’a veren kişi de Laçin diyebiliriz. İkinci bir sorum da şu: Murat ne için tutuklanmıştı? Engin’in kaçmasına yardım ve yataklık etti, diye. İyi de Engin’in kaçmasına Yekta yardım etmişti. Murat da Laçin’e olan aşkından dolayı suçu üzerine aldı. Bu şekilde düşününce azmettirici Yekta çıkıyor. Ama! Yargı Melekleri Yekta’yı asla o topa sokmaz. Yekta’dan daha çok ekmek yeriz. Bu nedenle Merdan Dede büyüksün! Yaparsa bu işi Merdan Dede yapar.


Bak, bende daha ne numaralar var :D
 
Ceylin de Ilgaz’ın gözünde iyice “yalancı çoban”a döndü. Geçen haftaki anne yalanından sonra asla kanmaz. Sonuçta “anneme gidiyorum,” deyip Tilmen’lerden çıktı. Hoş, bu bölüm de Ilgaz’a “trafikteyim,” dedi. Ilgaz, Niyazi’nin evinin önünden topladı. En son kafasına estiğini yaptığında Engin’in cesedini almıştık. Bu defa da Niyazi hiç yoluna gitti. Azmettirici listesinden Osman ve Çınar’ın silinmesi için Ceylin ve Ilgaz ikisini de köşeye sıkıştırdı. Biri Zafer’in ölümüyle suçlanırken diğeri Parla ile sınandı. Sonuç olarak şu an için ikisi de zararsızlar listesine aktarıldı. Çınar’ın bombası çok sonra patlayacağı için şu an görmezden geliyorum. Ama bir yüreğimi ağzıma getirmedi değil. Bölüm sonu gibi sahne yazılmış ve çekilmişti. Şimdi o bomba Çınar’ın elinde patlayacak, dedim. Merdan son anda konuya dahil olmasaydı, Ilgaz çoktan Zafer’in cesedine ulaşmıştı.


Kelebeğin ömrü bir günmüş. Beşli çetenin mutluluğu bir günden bile kısa...
 
İster beşli çete diyelim ya da Merdan Dede’nin deyimi ile beşi bir yerde diyelim. Kimlerden bahsettiğimi anladığınızı düşünüyorum. Daha önceki bölüm yorumu yazılarımda bilhassa bahsetmeme taraftarıydım. Çünkü yaptıkları plan doğrultusunda uyuşturucu ticaretine ortak olmalarını görmezden gelmek istedim. Yargı, küçük yaşta ve lise çağındaki izleyicilerin ağırlıkta olduğu bir izleyici kitlesine sahip. Bu sahnelerin uzun uzun anlatılması ve çekilmesi pek hoşuma gitmiyor. Özellikle bu bölüm, maddenin teslimi ile birlikte gelen yüklü para transferinin 10-18 yaşlarındaki genç arkadaşlarımıza farklı bir bakış açısı açabilir. İstemeden de olsa özendirilebilir. Madde alımı, satışı ve onun üzerinden ticaret yapma eylemi oldukça bıçak sırtı bir konu. Beşli çetenin parayı aldıktan sonra yaşadıkları bir şarkılık refah anları, kötü örnek teşkil edebilir. Sahneler her ne kadar eğlenceli olsa da bu nedenle izlerken keyif almadığım sahneler arasına girdi. Bu kadar aleni bir şekilde gösterilmesi yalnızca beni değil resmî kurumları da rahatsız edebilir. Yaşanılan her güzel anın bir sonu olduğu gibi beşli çetenin de başı epey bir ağaracak gibi duruyor. Serdar’ın her zamanki uyanıklığı ile kendine pay koparması ve bu durumu Çınar’ın fark etmesi hiç iyi olmadı. Gecenin sonunda başını sadece Serdar yaksa iyiydi. Kendiyle beraber Çınar’ı da yaktı. Çınar son zamanlarda oldukça aranıyordu. Tüm bu yaşadıkları ders olmamış gibi nur topu gibi yeni bir belaya daha bulaştı. Hayırlı olsun. Bundan sonra onu kurtaracak savcı bir ağabeyi de kalmadı. Ilgaz artık nereye kadar savunsun? İşin ucu Erguvanlara, oradan Eren’e kadar dokunur. Al işte. Şimdi Yekta’yı durdur durdurabilirsen.
 

Bakalım bu işin içinden nasıl sıyrılacaksınız?

Ceylin asla uslanmıyor. Kabanın tutuştuğu anların kamera kayıtlarına ulaşmak için Eren’le ne zaman anlaştı, anlayamadım. Ilgaz artık Ceylin’i çok iyi tanımaya başladı. Eren ile Ceylin’in el sıkışmasından ortada bir oyun döndüğünü anladı. Zaten Ceylin de fazla sıkıştırmaya gelmeden ne yaptığını anlattı. Sözü bu kadar niye uzattım, söyleyeyim. Ceylin, kamera kaydından kabanı yakanın Niyazi olduğunu anladı. Daha doğrusu Niyazi’nin hareketlerinden şüphelendiği için bunu Eren’le paylaştı ve anında iş birliği yaptılar. Ceylin yeni edindiği bu ipucundan yola çıkarak Niyazi’yi gözden kaybetmemeye çalıştı. Şüphelerinde her zamanki gibi haklı çıktı. Niyazi’yi takip ederek mutlu sona ulaşmayı arzuladı. Ancak, kader yine oyununu oynayarak onlara uzaktan el salladı. Sıkı takipleşme sonrasında Niyazi’yi tam köşe sıkıştırdıklarını zannederlerken bize beklenmedik bir son yarattı. Niyazi, Ilgaz ve Ceylin’den kaçmak için tırın önüne atladı ve kendi sonunu hızlandırdı. Bundan sonra ne olur? Hikâye nasıl bir viraj alır, bilmiyorum. Evet, kamera görüntülerinden ve tüm delillerin birleştirilmesiyle birlikte tetikçinin Niyazi olduğu ortaya çıktı. Böylece Ilgaz’ın üzerindeki şikâyet takipsizlik kararı alırken, davada Ceylin’in şüpheli durumu da sona erecek. Peki, ya sonra ne olacak? Azmettirici elini kolunu sallayarak karakterlerimizin arasında mı dolaşacak?


Bölümde emeği geçen herkese teşekkür ederim.
 
MortisBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER