CSI Altınkoy: Mira ile Yaman iz peşinde
Olay yeri inceleme günlerinde aşk
MedCezir Sude’nin entrikalarının ağır bastığı, aksiyonlu 66. bölümüyle geride kaldı. Sude ve entrika bir araya gelince ortaya çıkanlardan eğlenenlerin memnun, aşk beklentisiyle ekran karşısına geçenlerinse şikâyetçi olduğu bir bölümdü. Ben mi? Eğlenenlerdenim tabi ki!
 CSI Altınkoy'da bu hafta Sude kaçırılıyor, Yaman ve Mira olay yerini inceleyip ipuçlarını birleştiriyor.

 
Bir kere Sude’nin entrika zekâsına hayranım. Elbette yaptıklarını tasvip falan ediyor değilim, üstelik kendi hayatımda karşıma çıksa koşarak uzaklaşacağım bir tip Sude, ama ekranda izlemesi çok keyifli. Hele Sude böyle işler çevirince Mira’yı izlemek çok daha keyifli. Mira’nın hastalığından falan korkuyoruz ama kafasında çakan o şimşekler Mira’nın adeta beyin kıvrımlarını geliştirdi. E kendisinin de söylediği gibi Sude’nin kızı olmasının getirileri de var. Mira’cım CSI’lara taş çıkaran olay yeri incelemeleriyle olayları çözdü. Yaman da kucağına düşen ipuçlarını, kıvrak zekâsıyla birleştirip failleri hemen buldu. Yabancı dizilerde, FBI ajanıyla ona yardım eden zeki işbirlikçisi klişesine bayılan biri olarak, gelecek sezon Yaman’la Mira’yı bir CSI Altınkoy spin-off unda bayılarak izlerim, buradan yetkililere sesleneyim.
 
Şu karedeki en mutlu çift sehpanın üzerindeki biblodan çift. Diğerlerinki alışkanlığa mı döndü ne?
 
Gelelim MedCezir 66. bölüm en dikkat çeken ayrıntılarına… Öncelikle Altınkoy-NarlıÇeşme artık tamamen iç içe, farkındasınız değil mi? Altınkoy gençleri NarlıÇeşme’de, Ali ile Aras da Altınkoy’da. Gerçi Altınkoy genç tayfası gamsızlıktan ölmek üzere, Mira’ya destek olmaya falan değil, Süreyya’ya fal baktırmaya gelmişler. Ali ile Aras’sa son derece yardım sever hislerle Altınkoy’a gittiler. Aslında bazen, Altınkoy’a bir defa adım atanın, lanetli bir şekilde oradan kopamadığını düşünüyorum. Yaman, Kenan, Hasan, Giray, Ayşe, Leyla, Nevin… Yaman’la başlayan Tozludere tayfasından sonra NarlıÇeşmeliler de artık bu lanetten etkilenecek.
 
Aslında NarlıÇeşme ile Altınkoy birbirinden öyle çok da farklı değil. Her ikisinde de ne yaşanıyorsa, herkes hemen duyuyor. NarlıÇeşme’de kapıların gözetleme deliği ve ince duvarlar yardımcı, Altınkoy’da terzi, kuaför dedikoduları ve sosyal medya… Gerçi bu bölüm Altınkoy Hastanesi’nin ince duvarları sayesinde Kenan da baba olacağını öğrendi. Hem de dinlemesine gerek bile kalmadan, çünkü Sedef Selim’in de dediği gibi bu son olaylardan fazlaca etkilendi, sesinin tonunu bile ayarlayamıyor. Orkun’un tuzağına nasıl da kolayca düştü. Sedef’ciğim çok yıprandı çok. Sahi bizim bir de Sed-Sel’imiz olacaktı, inceden altyapı oluşuyordu, nerede kaldı o, vakti gelmedi mi artık?
 
Beren'in Mira'nın çevresi ile hava atması
 
NarlıÇeşme’ye geri dönersek, apartman yaşamının getirilerini şaşkınlıkla karşılayan Beren, aslında tam onun “olaylar-olaylar” duygularına hizmet eden bir yerde olduğunun farkında değil. Üstelik Ali ile şu an birbirlerini kıskandırma evresine geçen ilişkileri de harika. Beren’in mutluluğu tam da burada. Zaman zaman bozuk psikolojisi ile anlamsız bağırıp çağırmalarına kızsam da, Beren için hep üzülüyorum aslında, şu hali onun suçu değil. Eski hayatından bir parça olsun diye almış Safari’yi yanına, kıyamam ya! Beren’ciğim üzülme sen, NarlıÇeşme en çok sana iyi gelecek. Beyliceler, Süreyya sayesinde NarlıÇeşme’nin bütün olaylarına da komşular aslında… Sude Altınkoy için nasıl bir stratejik bir kişilik ise, Süreyya da NarlıÇeşme için öyle. Yalnız Süreyya Sude’den farklı olarak entrikalardan değil sadece merakından besleniyor. Merak kediyi öldürdü beybi demeyiz umarım.
 
Aras'cım daha az gürültülü bir yer yok muydu şu NarlıÇeşme'de, burası bildiğin E-5!
 
Aras konusunda tamamen ters köşeye yatanlar kaç kişiyiz? Hepimiz onun Mira sayesinde olaylara dâhil olup, Yaman için yeni bir Orkun olacağına o kadar kanalize olmuşuz ki, Yaman’la bir anda kanka olmalarına DEV şaşırdık. Mert duyduğunda triplere girecek! Aras’ı tarz olarak hatta belki de fiziksel olarak bile Yaman’a benzetmişti çoğumuz. Bir de yaşamlar birbirine bu kadar benzeyince bir anda kaynaştılar, çok tatlı. Aras magazincileri benzetirken Yaman’ın da koşup ona katılmasını bekledim ne yalan söyleyeyim. Açıkçası Yamira’yı sarsacak bir Aras’tansa Yaman’a kanka olacak bir Aras’ı çok daha büyük zevkle izlerim, bize bunlarla gelin. Hem Yaman tatlım o kadar yalnız ki… Mert mi? Onun Yaman’ın babaannesi olduğunu geçen bölüm yorumunda söylemiştim değil mi?
 
Hiç istemesem de, Aras’ın bir şekilde Mira’ya bulaşacağına inanıyorum. Dövüşmeye bile Yaman kafası atarak başlayan Aras, Mira’nın boş bir anına gelirse dikkatini elbette çekecek. Bu da ancak yeni akrabalık bağlarıyla Mira’nın bir kez daha Yaman’dan uzaklaşma kararı alması ile mümkün olabilir. Yoksa Mira’nın Yaman’dan başka birini gözünün göreceğine dair bir inancım tabiî ki yok. Mira’nın dikkatini çekecektir sadece bu kadar… Yamira aşkını yıkmaya bunca olay yetmedi, Aras mı yıkacak?
 
Orkun artık tamamen kontrol dışı!
 
Bölümün en eğlendiğim kısımlarından biri de Orkun’un artık iyice delirmiş olmasıydı. Metin Akdülger o kadar harika bir Orkun izletiyor ki, hastasıyız. O altın sarısı buklelerini yol yola, yakında kellik gibi bir sorunun sahibi olacak şekerim. Entrikalar eninde sonunda ayağına dolanıp, her defasında Yaman tarafından ortaya çıkarılıyor ama Orkun’a hiçbir şey olmuyor. Gerçi Altınkoy ruhunda bu var, her şey zaman içinde kolayca unutuluyor. Mesela Kenan’ın da çaldığı bir saat vardı, bir ara ne uğraştılar onun için… Ama kısa bir süre sonra hemen unutulmuştu, Kenan yine gayet rahat Altınoy’da fink atıyordu yani. Neyse, Yaman gerçekten Orkun’un kabusu. Şimdi bir de arabasının bagajında kıstırıp, kapağını da kafasına geçirdi ya, Orkuncuk’u birkaç karabasanlı uyku daha bekliyor. Ama iyi oldu sana Orkun, eski çizgin hiç yok, ezildikçe eziliyorsun, hani artık gözümde Faruk’tan beter haldesin.
 
Yalnız Faruk tüm bu olaylar sırasında yurt dışındaydı ve artık arabası da olmadığından Aras ile Ali onu hastaneye götürdü ya, bak bir düşündüm şimdi Orkun’dan daha ezik durumda mı diye! Neyse kendisine ilk sezondan süre gelen bir sempatim var, mesela sonunda bağırıp çağırsa da, Sude’ye en kötü zamanlarda hep elini uzatıyor, yalnız kalmasına izin vermiyor. Hatırlarsanız ilk sezon Asım Şekip Kaya Sude’yi ortada bıraktığında da yanındaydı, Kenan tekerlekli sandalyesiyle sahneye çıktığında da hemen Sude’nin arkasına geçip, bayıldığında onu tutmuştu. Ne de olsa kızlarımın annesi diyor, işte Faruk’da bunu seviyorum.
 
Annesinin planını farketmeyi başaran Mira'nın zekası kalp kalp kalp
 
Mira tıpkı geçen bölüm olduğu gibi MedCezir 66. bölümünün de yıldızıydı. Sude’nin oyununu nasıl da hemen çözüverdi. Gerçi arabayı bulduklarında Safari’nin kuyruğunu sallaya sallaya girdiği çalıları nasıl kontrol etmediler şaşırtıcıydı. O kadar çok şey yaşadılar ki Yaman’ın hemen tekerlekli sandalye izlerini tahmin etmesi, Mira’nın sağı solu olay yeri inceleme ekibi hassasiyetinde araştırması falan, artık çok doğal sayılır. Mira annesine yine tüyleri diken diken eden bir konuşma yaptı. “Lütfen zekâma hakaret etme, beni sen yetiştirdin” demesi harikaydı. Bunlar harikaydı da, Mira’nın ruhunda ne yaralar açıldı kim bilir yine…
 
Sude'nin oyunlarından fırsat bulabilirsem ben de bir ara Sedef'e ilan-ı aşk edeyim.
 
Aras’tan Yaman’a kanka olacak diye medet umsam da, Yaman’ı en doğru yönlendiren kişi yine Selim oluyor. Yaptığı baba konuşması ne tatlıydı. Doğru ebeveyn olmak zor iş. Hele ki başkalarının büyüttüğü bir evlada… Selim sırf bunun için bile harika. Şimdi gerçekten sırf Faruk’un beceriksizlikleri yüzünden Mira’nın arabası yeniden satılırsa, Yaman’ın feda ettiği o para nereye gitmiş olacak? Ah Yaman tatlım ya, bir kere de kahraman olma.
 
Sude’nin bebeğinin babasının Kenan olduğunu hepimiz tahmin etmiştik. Sude, Bay AŞK, Kenan falan umurumuzda değil, asıl önemli olan, bu durum Yaman ile Mira’yı nasıl etkileyecek? Bir kere soy ağacını sil baştan yapmam lazım, akrabalık ilişkileri acayip karışacak. Mira’nın kardeşi Yaman’ın yeğeni olmuş olacak. Yani çocuk doğarsa Mira’ya abla, Yaman’a amca diyecek! Pekiyi ya Yaman’ın hayallerindeki kızı olursa bu çocuklar kuzen mi olacak yeğen mi, eyvah!
 
Zor günler aşkı hep daha da güçlendirir.
 
Mira babanın Kenan olduğunun farkına vardı ama annesinin yalanına o kadar çok kafa yordu ki, durumun kendi ilişkisini nasıl etkileyeceğini daha düşünmeye fırsatı olmadı. Belki bir kez daha “bu iş olmayacak Yaman” diyebilir. Ama artık bu Sude-Kenan durumlarının Yaman’la Mira’nın ilişkisine zarar vereceğini sanmıyorum. En zorunu atlattılar bence… Yaman zaten dünya yansa Mira’dan vazgeçmez. E o zaman başlarına felaketler gelmezse zor da olsa mutlu sonumuz olur mu, göreceğiz.
 
Bölüm boyu baba olacağı haberiyle hırs içinde olan Kenan son sahnede annesinin iki cümlesi ile gerçeğe dönüp intihar etmeye mi karar verdi? Ay Kenan’ın da annesinden etkilenesi tuttu. Bence o ilaçları kendisi için hazırlamadı. Yoksa bölüm boyu benim çocuğum bağırışlarını boşuna mı izledik Kenan’ın? Sorunun cevabı haftaya kaldı. Bölümden geriye de akıllarda en çok Serenay Sarıkaya’nın harika performanslarından bir diğeri olan Sude – Mira konuşması kaldı. 
 
 
 

 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER