Ali İsmail Korkmaz, Nevizadeler Yıkılmaz!
Kısaca hatırlayacak olursak geçen hafta bizim Şehriban’a talip çıkmış, Nevizadelerin de fırsat ayaklarına gelmişti. Çünkü Şehriban’ın “Talip”i Boncuklu Ailesinin emektar hizmetkârıydı ve bu aile tam Nevizadelerin felsefesine göreydi. Bu iğrenç aileden, ailenin müzayededen aldığı 200.000’lik tabloyu alınıp yerine çakmsdı koyulacaktı. Plan başarıyla işledi, ta ki Ferdi tezgahın içine turp sıkana kadar. Ahh Ferdi ah! Yazarken bile yükseliyorum. Tabloyu değiştirirken gözüne çarpan değerli bir yüzüğü tek başına çalmaya gitti. Oğlum, öyle aykırı aykırı gidince ne olacağını bilmiyor musun? Dodo Dayıyı ne çabuk unuttun? Ferdi, bu sefer kaş yapayım derken boynu komple beden de ayırıyordu.

Ferdi’nin hatası
Ferdi, bu sefer gerçekten yaş tahtaya bastı. Yüzüğü çalıp kaçarken Talip’e bir sağ kroşe indirdi. Ama asıl yumruk suçun Talip’in üstüne kaldığını öğrenince Ferdi’nin beynine beynine indi. Durum tam olarak şöyle: O gece Ferdi, kar maskesini yüzüne geçirip Boncukuların evine girdi ve yüzüğü çaldı. Durum polise intikal edince Talip’in de odası arandı ve odadan 80.000 lira çıktı. Tesadüfe bakın ki tam da yüzüğün değeri. Ama Talip çok ince biri olduğu için Ceyhun’a annesi ile evlenme sürecinde arsa sattığını söyleyemedi. Esra’ya anlattı. Gel gelelim bu durum hala Talip’i şüpheli olmaktan kurtaramadı. Tüm bunlar olurken Karlos da Ferdi’de değişik durumlar olduğunu anladı ve peşine düştü. İlk önce Tuncer’den yüzüğü kaptı ardından Ferdi’yi konuşturdu.
Eksik bir şey mi var hayatınızda?

Ama ne yapıp o yüzüğü tekrar eve bırakmak gerekiyordu. Karlos ve Ferdi, Talip’i olanlar için geçmiş olsun demek için ziyaret ettiler. Ferdi, tuvalette diye çıkıp aldığı yüzüğü Kıvançcan’ın yatağının üstüne bıraktı. Yüzük sahipleri tarafından bulundu ama Talip bu durumu kendine yediremedi. Tası tarağı toplayıp İstanbul’dan gitme kararı aldı. Ama bir yola çıkmıştı ve bu yolda Şehriban’ın da onunla olup olmadığını bilmek istiyordu. Yine nazik bir şekilde Şehriban’ın kapısını çaldı ve sordu: Benimle gelir misiniz?

Şehriban kalp Talip
Tüm bunlar olurken Şehriban’ın ayakları yere basmıyordu. Maşallah maşallah. Olanlardan bitenlerden habersiz süslendi, püslendi. Belki de bugün çay içeceği o bey ilerde eşi olacaktı. 

 Cınım, Şericığım, mür sana yakışmış, darzsın.

Ama kırık bir kalp ile eve döndü. Kıyamam. Ne güzel dedi Servet abi: Kısmet ise gelir Hint’ten Yemen’den, kısmet değilse ne gelir elden. Şehriban o gün saatlerce Talip’i bekledi, bekledi, bekledi. Ama işler bildiğin gibi değil Şeribomcuğum. Senin Talip’i aldılar ve gün boyu sorguladılar. Yoksa senin gibi gönlünün güzelliği yüzüne vurmuş bir minnoşla buluşmaya gelmez mi? Sen ağlama, biz dayanamayız.

Hayati’nin suçu ne?
Kaç zamandır Cemile’nin soğuk nefesi Hayati’nin ensesindeydi. Hormonlarını kulaklarından fırlata fırlata bu sefer Hayati’ye acımadı. Ama durumlar Cemile'de de bildiğiniz gibi değil.

 Vallahi ben bir şey yapmadım, memur bey duruşu.

Girlz night out!
Yıllardır “Kadınlar ne ister?” diye aşağılayıcı bir ifade ile sorulan soruya soruyla karşılık verme zamanı gelmişti. Cemile, Maşuka, Derya, Yaren ve saatler bekletilen Şehriban nane likörü eşliğinde “Erkekler ne ister?” sorusuna cevap aradılar. Gerekli cevapların kızlar tarafından verildiğini düşünüyorum. Ağzınıza sağlık kızlar.

“Gülen Gözler” filmine selamı çakıp yolumuza devam ediyoruz.

Bir de eskilerden dinlemek isteyenler için: 

Gülen Gözler - Beterin Beteri Var Haline Şükret Dostum |

Ceyhun da fırsattan istifade eve zil zurna sarhoş dönen Maşuka ve Şehriban'ın hali için Derya’yı aradı. Ya ben çok üzülüyorum bu çocuğa artık. Söz verdi, Derya’ya kendisini hiç yalnız hissetitmeyecek. Son olarak “Seni seviyorum”u da yapıştırınca 21 bölümlük FerDer’den CeyDer’e doğru yöneliyorum sanki. Bakalım.

Yaren ve Karlos’un hikâyesinde adım adım
Uzun zamandır merakla beklediğimiz o acı dolu hikâyenin bir kısmını bugün Yaren’in günlüğünden duyduk. 7 yıl önce, kirasını ödeyemediği için neredeyse evden atılacak olan Yaren, son dakikada parayı getirip ev sahibine verdi. Karlos’un “Yanarım”ı yazdığı günler tabi o günler. Amaçları akşam pavyona girip besteyi Yaren’e verebilmek. Yaren ve Karlos’un albüm hayalleri taa o zamanlardan. Şimdilik bu kadarını öğrenebildik. Bir bıçaklanma durumu var ama kim kimi bıçaklamış, ne oldu da bıçaklamış parça parça birleştireceğiz artık.

 

Ayhhh, iddiaya girmecilik
Gelelim bu haftanın tezgâhına. Ayyy ne sevimsiz bir adamdın sen Karhan. Umarım önümüzdeki bölümlerde görüşmeyiz. Daha en başta senden iğrendim. Sokakta, cam silerek 3-5 kuruş kazanmaya çalışan çocuğun  hayatını hiçe sayarak arabanın önünde oturup iddiaya girmek nedir?!

 Yere batsın senin iddian Karhan!

Nevizadeler ile Karhan’ın karşılaşması tam da bu anda oldu. Böyle bir adama tezgâh hazırlamak caizdir, farzdır, makbuldür, her şeydir. İlk önce Bahadır adamı inceledi. Ne olduğu belli işte: baba parasıyla iddiaya giren, ortada serseri mayın gibi dolaşan bir adam. Madem bu adam sosyal medyayı çok aktif kullanıyor ilk hedef nerede olduğunu yer bildirimlerinden bulmak. Öyle de yaptılar. İstikamet bilardo salonu. Kayhan’ı tatlı tatlı keserken birden mahallenin yeni çocukları geldi. Yalnız mahallenin yeni çocukları yanıyor!

Şimdi çocuklar, siz nasılsa Pazar gününden sonra hep buradasınız, ilk önce şu Karhan’ın ifadesini alalım!

Kayhan’a dönersek ilk iddia bilardo masasında: gözü kapalı tek atış ve 20bin idi. Karlos ilk iddiadan mortingen straze oldu. Toplamda ilk turda 50.00’i Karhan’ın ellerine saydılar. 
Bu sefer sıra Ferdi’deydi. ikinci tur, bilek güreşi. Tam da Ferdi’nin kalemi işler bunlar. Smach Vedat tezgâhında izbandut gibi adamı yerden yere vurduğunu unutmadık. Ama Ferdi yine gaza geldi. Çıkartmayı unuttuğu saati yüzünden Karhan’a kafayı attı, diskalifiye oldu, parayı masaya bıraktı. Oğlum sen Karhan’ı nefesinle devirirsin, saatine de bir şeycik olmaz. Merkür burcunda geri geri mi gidiyordur nedir, hemen parlıyorsun? Sonuçta o gün kendi elleriyle tam 100 bini Karhan’a bıraktılar. Karhan da buldu garibanları sürekli yeni bir iddia. Akşamına Karlos’u arayıp uzuneşek iddiasına girdiler. O 100 binin Karhan’dan alınması şart. Uzuneşek, yağ satarım bal satarım, seksek… Allah ne verdiyse oynayıp o parayı geri almalılardı. Sadece uzuneşek ile yırttılar. Ne demiş Metin Oktay: Atamın yüzü yere değmesin. Bu sefer ne Ulu Önder’in ne de Nevizadelerin yüzü yere değmedi. Uçan Ferdi, atlayışıyla Karhan’ın takımını yere serdi. 100 bini kurtardı.

 Bu atlayış uzuneşek literatürüne “Atlamandan belli, kırıcan mı belimi?” atlayışı olarak geçti.

Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali Karhan’dan son bir teklif daha geldi. 6’ya 6 halı saha maçı. Ortadaki para 200 bin lira! Tam bildiğimiz yerden sordun Karhan’cığım. Ve “Nevizade İdman Yurdu” sahnede. Nevizadeler maçı ekip ruhuyla 3-0’dan 4-3 aldı. Maçtan kısa bir özet veriyorum. Ronaldo’yu renklerine bağlayan Karhan’ın takımı maça hızlı başladı. İlk dakikalarda ilk golü buldu. Ama 2.golde el olduğu çok açıktı. Hakem, tüm itirazlara rağmen golü saydı. Bahadır da kendi kalesine golü atınca skor haliyle 3-0 oldu. Bir de üstüne siyahi futbolcuları Dierra sakatlanınca istemeyerek de olsa Nevizade İdman Yurdu 2.yarıya Gıyasettin ile devam etmek durumunda kaldı. İyi ki de öyle yapmışlar. Gençlerin yolunu açmak lazım sonuçta. Kandemir’in soyunma odası konuşmasıyla da gaza gelen takım 2.yarıda artarda bulduğu gollerle maçı 4-3 kazandı. Maçtan keyifli görüntüler, hemen ardından bültenimizi kapatmak için buradayız:

 

 

 

Son durumu Galatasaray’ın “Nevizade Geceleri” marşından ufak bir kısım ile bitirmek istiyorum.

Giden her sevgilini ardından, hep biz olduk el sallayan,
Haykırsak duyarlar mı sesimizi, hangi sevdadan galip çıktık ki.
Yürüyoruz sesiz ve kederli, Nevizade geceleri,
İnletiyoruz her çıkışında, İstiklal caddesini.

(Adeta bizim Nevizadeler için yazılmış.)

Maçın ardından Gıyasettin’e hediyesi verildi, 200.000 kasaya girdi. En başta da bahsetmiştim yüzük meselesinden. Onlar yüzüğü bıraktılar ama tam her şey yoluna girdi derken bu durum Kandemir’in kulağına gitti. Kandemir, Ferdi'ye ne kadar büyük bir hata yaptığını yüksek bir sesle anlattı ve “gözüm görmesin” diyerek evden kovdu. Ferdi için hayat artık daha zor.

Önümüzdeki hafta:

Şehriban’ın Talip’e cevabını,

Ferdi’nin aileye tekrar dönüp dönemeyeceğini öğreneceğiz.

Berkin’den Ali İsmail’e
Servet abinin de dediği gibi futbol hayata çok benziyor, denge meselesi yani. Ama bu bölüm beni çok farklı bir yere götürdü. Bu akşam ben, yaşasaydı, Nevizadeler gibi daha özgür daha adaletli bir dünya için savaşacak olan Ali İsmail’i hatırladım. Bir kaç bölüm önce Servet abi Berkin’e selam çakmıştı. Varsın bu selamdan benden olsun. Nevizadelerin maçında, sesimi kısmadan özgürce bağırdım: Ali İsmail Korkmaz; Nevizadeler yıkılmaz.

 

 BUNLARI DA SEVERSİN

DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 16
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 15
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 14
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 13
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 12
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 11
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER