Hayata dönüş operasyonu
Daha önce hiç bir bina inşaatı yaptınız mı? Ya da bir inşaatın yapılmasına şahit oldunuz mu?
 
İlk sorunun cevabı için uzun bir süre düşünürken, ikinci soruya ise hemen cevabınız hazır değil mi? Çünkü hiç farkında olmadan kaç kere bir inşaatın yapılmasına ya da çöken bir binanın yeniden onarılmasına şahit olmuşuzdur kim bilir. Ama birebir inşaat yapmak hayatta insanın şanslıysan bir ya da bilemedin iki kere gelir. Ben kendi adıma cevaplayayım şu sıralar ne yazık ki inşaat yapacak sağlam bir zemin bulamadığımdan yapamıyorum ancak çok ama çok şahane bir binanın tüm doğal ve yapay engellere rağmen inşa edilmesini şaşkınla, bazen korkarak, heyecanlanarak ve titreyerek uzaktan uzağa izliyorum. Hele inşaatın ilk başladığı günü hatırladıkça içim ürperiyor.
 
Günlerden 21 Ağustos'tu... Mekan muhteşem Boğaz manzarasıyla Sarıyer sahilinde bir köşe. Hiç beklenmedik anda bu alanda bir kralın, bir adım atsa uçurumun kenarında duran genç bir kıza "Ya yalnız değilsen, birlikte düşeceksek... Korkma, çünkü ben eminim artık" diyerek o kızı ailesinin terk etmesiyle yapayalnız durduğu o uçurumun kenarından alıp bir ev hatta yuva inşa etmeye başlamıştı. Ancak o kadar duygular yoğundu ki; inşa yapacakları arsanın kalitesine bakmak hiç akla gelmemişti. Temel bile atmadan adeta kumu andıran kaygan bir zemin seçtiklerini farkında bile değillerdi. Aşktan gözleri kör bir şekilde hiç durmadan inşaata devam ettiler. Hele bir de kaybetme korkusu üstüne eklenince inşaat iyice hızlandı. “Sevilmeyi şahane bilen bu kadını hep yanımda istiyorum artık.” sözleriyle kimse bir yere kaçmasın diye duvarlar örüldü. Yine hiç sağlam olmayan malzemelerle… Bu inşaatın tek doğru malzemesi vardı; o da AŞK! Ancak o da rüzgar fırtınaya döndüğünde ya da bir artçı deprem olduğunda binayı sağlam tutmak için tek başına yeterli değildi. Aşk ile birlikte kullanılan diğer malzeme o kadar yanlıştı ki; ondan kurtulmadan bu binanın sapa sağlam inşaatını tamamlamak imkansızdı. Ama işte o aşk yok mu, bunu bilsen de inşaatı durdurmana engel oluyordu. Hatta engel olmayı bırak, her doğal ve yapay olayda zarar gördüğünde yeniden ve yeniden inşaata başlayacak gücü bile ortaya çıkarıyordu.


 
Ve sonunda onlarca fırtına ve depremin ardından yine bir yaz akşamı, hatta tarihi de söyleyeyim 23 Haziran gecesi yeniden temel atma kararı alındı. Üstelik bu sefer zemin kontrol edilmişti. Yaşananlar sayesinde kazanılan deneyimler en doğru zemini seçmelerini sağlamıştı. Tüm testler yapıldı, sonuç is yüzde 100 elverişli çıktı. Aşkla birlikte kullanılan diğer malzemeler de kontrolden başarıyla geçtikten sonra temel atmaya doğru adımlar atılmaya başlandı. Ama hayat işte bazen ne olabileceği hiç kontrol edemiyorsun. Hele bir de doğa ile başa çıkmak imkansız. Ve adımlar atılırken beklenen 9 şiddetindeki Marmara Depremi gerçekleşti. Yer herkesin altından kaydı, sarsıntılar yaşandı, temeli sağlam olmayan binalar yıkıldı, bazıları ufak zararlarla atlatırken bazıları ise hiç zarar görmedi. Genç kız ile kral ise deprem anından o kadar etkilendiler ve korktular ki; bir ekspertiz raporu bile almaya cesaretleri yoktu. Bu nedenle inşaat devam etmek yerine ikisi de kendi evlerine geri dönerek “En iyisi şimdi hemen rapor almayalım, alacağımız sonuç bizi daha çok üzebilir. Biraz zaman geçsin, rahat bir nefes alalım, ondan sonra ne olup bittiğini anlarız.”  olup bittiğini anlamak için biraz bekleyelim.” dediler. Bu kadar korkmalarının nedeni ise ikisinin de geçmişinde tüm yakınlarını kaybetmelerine neden olan başka bir deprem yaşamışlardı. Ve bu bekleme zamanı uzadıkça uzadı. Birlikte hasar kontrolü yapmak yerine, ikisi de ev görüntüsündeki kendi zindanlarında olayları anlamaya çalıştı. Genç kız depremin verdiği zararla parçalara ayrılırken, kral ise bu depremin dış mihraklar yüzünden manipüle edip etmediğini anlamaya çalıştı. Sonuç mu? Bir yıl kimse sigorta şirketine başvurmaya cesaret etmeden geçti ve bitti. Koca bir yıl. Ve bir anda sigorta şirketi onlarla irtibata geçti. Daha doğrusu kral ile ve eğer şimdi dönmezse zararın büyük olacağını binanın yıkılacağını açıkladı. O arsa üzerinde bina inşa etmek isteyen başkaları vardı. Ancak döner ve o inşaattaki zarar kontrolü yaparsa hala onların kalması için bir ikinci şansı olacaktı. Kral da artık karar verme zamanı olduğunu düşünerek olay mahalline dönüş yaptı. Ekspertiz ile birlikte....
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER