Alex Karev bir doktordan çok daha fazlası!

Zaman zaman Grey’s Anatomy’i neden bu kadar çok seviyorum diye soruyorum kendime. Bunun bir sırrı olmalıydı. Kolay değil seyirciyi 12 sezon boyunca ekrana bağlamak. Sanırım nedenini bu bölüm buldum. Daha doğrusu nedenlerine bir yenisini daha ekledim. Grey’s Anatomy asla ama asla sadece başrol oyuncuları üzerinden yürüyen bir dizi olmadı. Tamam, odak noktamızda her zaman Meredith Grey vardı. Hikayede atılan her bir adım dolaylı yoldan Meredith’i etkilese de aslında biz her bölüm farklı bir doktorumuzun hayatına dokunuyorduk. Bu sebeple 3.bölümün ana konusu Alex Karev’di. Yine Meredith’i ilgilendiren bir mesele vardı bölümde. Genel cerrahi bölüm şefi olmuştu ama diğer şeflerin çok daha altında bir maaşa anlaşmıştı. Sonradan anlaşıldı ki Bailey bunu sırf kendi ayakları üzerinde durabilsin, gelip hakkı olanı isteyebilsin diye yapmış. O yüzden bu kısımları geçip direk ana konumuza yani Alex ve aldığı kararlara geliyorum.


Arizona ne zaman konuşsa Alex böyle şaşkına dönüyor.

Her şey ikiz bebek bekleyen bir çiftin acil doğum için hastaneye gelmesi ile başladı. Doğum sonrası sarılık geçiren bebeklerin ikisinin de karaciğerinde tümör olduğu anlaşıldı. Acilen uygun bir donör bulunup ameliyat edilmesi gerekiyordu yoksa iki bebekte ölecekti. Maalesef uygun donör bir tane vardı, bebeklerin babası. Peki hangi bebek ameliyat olacaktı? Hangisi yaşayacaktı? Bu zor kararı vermek de Alex’e düştü. Siz olsaydınız ne yapardınız? Yeni doğmuş iki bebeğin kaderi sizin ellerinizde. İşte bu yüzden bölüm boyunca “İyi ki doktor değilim, iyi ki!” deyip durdum. Ne olacaktı, nasıl bir yol izlenecekti? Bunun cevabını Bailey net bir şekilde verdi; “Öncelikle karar vermekten mümkün olduğunca kaçınacak. Başka bir donör bulmaya çalışacak. UNOS’un (United Network for Organ Sharing)başının etini yiyecek. Seattle’daki her hastaneyi arayacak. Bebekleri muayene edip hangisinin daha sağlıklı olduğunu anlamaya çalışacak. Tekrar tekrar tahliller yaptırıp, kontrol edecek. Bütün tümörleri araştırıp, başka birinden yardım isteyecek. (Tabii ki Arizona.) Cevabı bulana kadar vazgeçmemelisin…

Karev saatlerce yemeden, içmeden, uyumadan ikizlerden (biri kız biri erkek) hangisini kurtarabilirim ve hatta ikisini birden nasıl kurtarabilirim diye araştırırken benim aklım bambaşka yerlere gitti. Acaba böyle bir vaka bizim ülkemizde yaşansaydı (Belki de yaşanmıştır.) böylesine zor bir kararın eşiğine gelselerdi (Şunu da belirteyim iki bebeğin de durumu aynı, biri diğerinden daha kötü değil.) kıza bir şans tanırlar mıydı? Yoksa hiç düşünmeden biz erkek olanı kurtaralım mı derlerdi? Doktorlar ikisi için uğraşsa da ailenin tercihi hangisinden yana olurdu? Ben bu sorular denizinde boğulurken iki bebeğin de vakti dolmuş acil ameliyata alınmaları gerekiyordu. Alex için karar zamanı gelmişti. Böyle bir yükün altına giremeyeceğini belirtip pes etme noktasına gelse de Arizona onu kendine getirdi.


Alex ile gurur duyan Arizona yapmışlar. Çok güzel olmuş.

Bilenler bilir, Meredith ve Alex’in ilişki ilk bölümden bu yana ilmek ilmek işlenmişti. Aralarındaki bağ çok kıymetli ve özeldi. Buzlar kraliçesi Meredith ve her an patlamaya hazır bir bomba gibi dolaşan Alex. Bu iki zıt insan yeri geldiğinde birbirlerinin anne babası oldular, yeri geldi kardeşi. Hatta birbirleri için hayat arkadaşlarını bile ikinci plana attılar. Ancak bu ilişki ne kadar kıymetliyse benim için Arizona ve Alex ilişkisi de o derece hatta ondan çok daha fazla kıymetli. Eğer şu anda Alex pediatri alanının en önemli cerrahlarından biriyse bunun arkasındaki kişi Arizona’dır. Onun yol göstericisi, ustası kısaca mesleki anlamda yol arkadaşıdır. Bu yüzden ikizler hakkında karar verirken en büyük destekçisi Arizona’ydı. Bir nevi dayanak noktasıydı. Ve iki bebeği de ameliyata aldılar. Babadan alınan karaciğer kıza nakil edildi bu sırada Alex erkek olan için de elinden geleni yaptı. Bailey’in dediği gibi ameliyathanede bir mucize yaratmaya çalıştı ama maalesef başarılı olamadı. 


Hayatımda gördüğüm en gerçek oyuncak bebeklerden...

İşte o sırada tam da onun Alex Karev olmasını sağlayan şeyi yaptı. Kalp atışları yavaşlayan bebeği kucağına aldı ve kalbi durana kadar öylece bekledi. O zavallı bebeğin son nefesini ameliyat masasında vermesine gönlü razı olmadı…

Şimdi kim Alex Karev’in kötü bir baba olabileceğini düşünebilir ki? Her ne kadar sevgilisini sevmesem de (Bence çok bencil.) Alex’in onunla evli, mutlu ve çocuklu olmasını isterim. Öyle bir ailede büyümemiş olsa bile, öyle bir aile kurmasını isterim…. Hiç belli olmaz. Uslu bir izleyici olup evrene yeterince olumlu mesaj gönderirsek Shonda Rhimes bizi duyar ve Alex’e hak ettiği yuvayı verir.

Biraz duygusal da olsa bir bölümün daha sonuna geldik. Doktorları sadece televizyondan izleyeceğiniz hastanelerden uzak olacağınız bir hafta olsun.

Görüşmek dileğiyle…

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER