Haydi çocuklar kış uykusuna!

Haydi çocuklar kış uykusuna!
Yıprandığı, arızalandığı, çalındığı yani yok olduğu anda evinizde ölüm sessizliği yaratan şey nedir diye sorsam cevabınız ne olurdu? Zihninizde uçuşan ''Tv... Tv... Tv...''  baloncuklarını görebiliyorum. Televizyon hayatımıza girdiği ilk günden beri altıncı duyu organımız hâlini aldı adeta. Yemek sofralarımızın, neşemizin, can sıkıntılarımızın cansız ortağı oldu. Sadece biz yetişkinler değil, çocukların da gözünü ayırmadığı bir nesne halini aldı.

RTÜK tarafından Çocuk ve Medya Hareketi kapsamında gerçekleştirilen Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması kitap hâline getirilerek kamuoyuna sunulmuştu. Örnekleme katılan öğrencilerden yüzde 51,7'sinin kız, yüzde 48,3'ünün erkek olduğu araştırmada öğrencilerin yüzde 97,9'unun evinde televizyon olduğu saptanmıştı. Öğrencilerin hafta içi televizyın izlediği saatler; yüzde 53,1 oranıyla saat 18.00-21.00, yüzde 25 oranıyla 21.00-24.00 ve yüzde 24 oranıyla saat 15.00-18.00 şeklinde sıralanmıştı. Dizileri ve çocuk programlarını izlemek için ekran başına geçenlerin oranı yüzde 14,1 iken, haberleri izleyip gündemi takip etmek amacıyla televizyon izleyenlerin oranı yüzde 13,2 olmuştu. Araştırmada gelir ve eğitim seviyesi arttıkça yerli dizi izleme oranlarının düştüğü saptanmıştı.

Prime time dediğimiz dilim, 20.00-22.59 aralığındaki saatleri kapsar. Bu zaman dilimini televizyonculuk sektörü için altın saatler olarak da tanımlayabiliriz. İnsanlar işten dönmüştür, yemek sofraları yavaş yavaş toparlanmıştır, üçlü koltuğun sıcak kollarına teslim edilmiştir bedenler. Kısacası ekran başındaki seyirci kitlesinin en yoğun olduğu saatlerdir bunlar. Tabii o kitlenin arasında mini mini birler, çalışkan ikiler de var. Televizyon çocuklar için de vazgeçilmez bir kitle iletişim aracı olmayı başardı. RTÜK çocukları televizyonun zararlı etkilerinden koruma amacıyla yıllar önce rahmetli Adile Naşit'in Uykudan Önce isimli programına benzer bir uygulama başlattı. Ekranlarda her akşam 21:30'dan itibaren çocuklara uyku saatlerinin geldiğini hatırlatan alt yazılar akacaktı: Haydi çocuklar uykuya!

Peki çocuklar bu uyarının öncesinde neler izleyip kaydediyorlar rüyalarına?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER