Gidenler, kalanlar, yeni gelenler: Poyraz Karayel’den romantik komedilere sezon değerlendirmesi

Gidenler, kalanlar, yeni gelenler: Poyraz Karayel’den romantik komedilere sezon değerlendirmesi
Ekranda kalabilmenin tam bir “survival of the fittest” mücadelesine dönüştüğü sezon macerasını tamamlamayı başaran diziler birer birer sezon finallerini yaptılar yapmasına ama ekranların şimdiye kadar karşılaştığımız en “kuru” sezonlarından biriydi demek geçen sezonu tanımlamak için çok da yanlış bir ifade olmayacak.

Bir zamanlar insanların “x gecesi” diye yayınlandığı gece evde kalmayı tercih edip oldukça yüksek oranlarla izlediği büyük dramları çoktan geride bıraktık (eğrisiyle doğrusuyla bir dönemin, örneğin, Asmalı Konak, Aşk-ı Memnu, Hanımın Çiftliği ya da BinbirGece’sini ve nasıl izlendiklerini, kopardıkları patırtıyı anımsayın). Bu dönemin en son örneği belki de Muhteşem Yüzyıl’dı, dört sene boyunca üzerinde kopan onca patırtıya rağmen ve bu patırtıyla beraber, rejisi, anlatısı, oyuncuları, dekorları ve neredeyse rejisiyle beraber ayrı bir başrol haline gelen müzikleriyle “Çarşambayı Muhteşem gece” yapmayı başardı ve ondan sonra da bu denli büyük bir iş görmedik diye düşünüyorum.

Ancak elbette çok izlenen, beğenilen işler de oldu, Paramparça gibi, üç yıl boyunca zirvede ya da zirve ortağı olmayı başaran Karadayı ya da Karagül gibi, birkaç örnek daha eklenebilir bu listeye. Ancak artık, istisnalar olmakla beraber, genel olarak baktığımızda hikâye ve karakter derinliğinin daha bir etkili verilmeye çalışıldığı büyük/yoğun anlatılar yerine “tatlı” romantik komedilerin, aile odaklı ve biraz da komedi soslu işlerin bu dönemin daha bir “gideri olan” işleri olduğunu söyleyebiliriz.

Zaten yaz sezonu için yayına giren dizilerin neredeyse tamamı romantik komedi formatının tüm hak ve yetkilerini sonuna kadar kullanan, bunu da (yine bir iki istisna ile) “teen idol” diyebileceğimiz, çok genç, sosyal medyada fanları çok olan oyuncuların tercih edildiği castlarla yapan işler. Muhakkak bu işlerin de belli bir talebi var ki böyle bir arza şahit olmaktayız bu dönemde ama durumun, bu işler tutuyor garantisiyle iyice doyum noktasına çıkarılıp oradan düşüşe geçip geçmeyeceğini de merak etmiyor değilim. Ancak yaz dönemi için başlayan bu işlerden önce, geçen sezonun içerik ve anlatı olarak öne çıkıp kendine görece farklı bir yer açmayı başardığını söyleyebileceğimiz bazı dizilere bakalım.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER